رییس اتاق بازرگانی تهران: باید برای رشد اقتصاد کشور با جهان ارتباط برقرار کنیم

نخستین مجمع هماهنگی بخش خصوصی با حمایت مجموعه رقابت‌های تخصصی «فن‌آورد» در سالن اجلاس سران برگزار شد. رییس اتاق بازرگانی تهران در این نشست اعلام کرد که اقتصاد کشور باید نگاهی جهانی داشته باشد و مشارکت بخش خصوصی می‌تواند کمک شایانی به این موضوع داشته باشد تا در اقتصاد جزیره‌ای رفتار نشود و دیپلماسی خوبی برقرار شود. همچنین در این مجمع اعلام شد که سایت «آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور» بار دیگر فعال شده تا از ۱۰ هزار فرصت شغلی در سومین آزمون بخش خصوصی رونمایی شوند.

اشتغال در ایران

«محمد حسین قمری» بنیان‌گذار فن‌آورد در ابتدای این مجمع اعلام کرد که در ۴۰ هزار میلیارد تومان صرف آموزش در کشور می‌شود ولی شرکت‌های خصوصی به عنوان حلقه آخر فرایند آموزش و استخدام معمولا نقش چندانی در این پروسه ندارند. قمری اظهار کرد که آنها به عنوان یک شرکت خصوصی قصد دارند تا این خلا را پر کنند و امیدوارند که بخش خصوصی کشور از پتانسیل استارت آپ‌ها نهایت استفاده را بکنند.

«مسعود خوانساری» رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در ادامه این نشست با اعلام تاسف نسبت به وضعیت و آمار بیکاری در کشور تاکید کرد که ایران پتانسیل‌های بسیار جذابی برای اشتغال و تجارت دارد: «هزاران کیلومتر مرز دریایی، همسایه بودن با چندین کشور و داشتن یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری از طریق آنها، داشتن ۵۰ عنصر معدنی و داشتن ذخایر نفت و گاز و همچنین چهار فصل بودن کشورمان و بسیاری عناصر دیگر که مغفول باقی مانده‌اند.»

خوانساری با اشاره به آمار بالای جوانان دارای تحصیلات آکادمیک  اذعان داشت ایران همچنان با پدیده فرار مغزها روبرو است و مهاجرت نخبگان معضلی شده که باید برای آن چاره‌ای اندیشید: «تا به سال گذشته مهاجرت پزشکان نداشتیم چرا که در آمد خوبی داشتند ولی امروزه متخصص ما ۵۰ هزار تومان، معادل چهار دلار ویزیت می‌گیرد و برای همین به کشورهای همسایه می‌رود تا ۶۰ دلار ویزیت بگیرد.» به گفته خوانساری زمینه کاری برای جوانان نخبه فراهم نیست و همین موضوع باعث شده که آنها به کشورهای دیگر برای پیدا کردن کار و درآمد مناسب بروند. او به معضلات دیگری نظیر فرار سرمایه‌گذاران نیز اشاره کرد و گفت:

«از سال ۹۰ به اینور متوسط رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی بوده و کمتر شخصی، چه داخلی و چه خارجی، حاضر به سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های مختلف است. هر ایرانی یک و نیم پرونده قضایی در دادگاه‌ها دارد و شاید بتوان گفت مشکلات قانونی و حقوقی متعددی که برای افراد پیش می‌آید، آنها را از سرمایه‌گذاری بر حذر داشته است.»

اشتغال در ایران

خوانساری تاکید کرد که دولت ماهانه یک میلیون یارانه پنهان به مردم اعطا می‌ند ولی کماکان نارضایتی‌ها وجود دارد چرا که یک جایی در سیستم، کار غلط پیش می‌رود. او با اشاره به کشورهایی چون سنگاپور و مالزی که تا چند سال پیش هیچ حرفی در اقتصاد نداشتند و حالا تبدیل به اقتصادهای قوی دنیا شده‌اند، اذعان داشت که سیاست‌های اقتصادی ایران نیز باید دستخوش تغییرات شود: «حتی ترکیه تا همین ۳۰ سال پیش تنها ۴ میلیارد دلار صادرات داشت و امروزه بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار صادرات در سال دارد. چه چیزی غلط است که ما نتوانسته‌ایم به اینجا برسیم؟»

رییس اتاق بازرگانی تهران به تقویت چند نکته برای رشد اقتصاد کشور اشاره داشت و گفت: «وحدت و تامین امنیت سرمایه‌گذار و از بین بردن نگاه سوسیالیستی به اقتصاد کشور در حاکمیت از جمله این موارد است.» خوانساری نکته مهم دیگری را با نام فقدان دیپلماسی سیاسی معرفی نمود و آن را اینگونه تشریح کرد:

«نمی‌توانیم جزیره‌ای عمل کنیم. برای رشد اقتصادمان نیاز داریم تا با جهان صحبت کنیم. بحث جهانی شدن موضوع مهمی است که باید در راستای آن تلاش کنیم و با فضای خارج ارتباط بگیریم. مثلا برای نمونه همین FATF که تمام کشورها به جز ایران و کره شمالی به آن پایبند نبودند را نگاه کنید، نمی‌توانیم در این موارد از جامعه جهانی عقب بکشیم و انتظار صادرات و تعامل اقتصادی داشته باشیم. همچنین نباید فراموش کنیم همه کشورهایی که در جهان رشد کرده‌اند به سرمایه‌گذار خارجی نیز چشم دوختند. البته که باید در وهله اول سرمایه‌گذار داخلی را تقویت کنیم و حتی بعد از آن باید به سراغ میلیون‌ها ایرانی مهاجر برویم ولی نباید سرمایه‌گذار خارجی را برای رشد اقتصاد کشور فراموش کنیم.»

خوانساری استفاده از این فرصت‌ها را غنیمت شمرد و تاکید کرد که استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در این راه‌ها تلاش کرده‌اند و برای جهانی شدن آنها باید به فکر بهبود اقتصاد ایران باشیم. او باور دارد که داشتن نگاهی جهانی می‌تواند مشکلات اقتصادی و اشتغال کشور را تا حد زیادی برطرف کند.

مطالب مرتبط

انجمن واردکنندگان موبایل: اگر در هفته گذشته گوشی گران خریدید به تعزیرات شکایت کنید

در حاشیه نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» اعلام شد کسانی که در روزهای گذشته موبایل گران خریدند می‌توانند با شکایت به تعزیرات پیگیر حق و حقوق خود باشند.«رضا قربانی» رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در گفتگو با دیجیاتو، اعلام کرد که انجمن تمهیداتی با سازمان تعزیرات حکومتی دیده تا... ادامه مطلب

با اجرای «طرح افق» بازار موبایل در ایران شفاف می‌شود

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست اعلام شد که طرح افق قرار بوده از ابتدای فروردین ۹۹ اجرا شود تا بازار موبایل رنگ شفافیت را به خود ببیند اما... ادامه مطلب

سامانه همتا: اگر به واردات آیفون ادامه دهیم در تامین خوراک مردم به مشکل می‌خوریم

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. «حسین یوسفیان» نماینده‌ی سامانه همتا در این نشست خبری، اعلام کرد که در سال ۹۸ نیم میلیارد یورو صرف واردات آیفون به شکل مسافری و رسمی شده... ادامه مطلب

انجمن واردکنندگان موبایل: دولت می‌خواست واردات گوشی بالای ۱۵۰ یورو را ممنوع کند

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» ظهر امروز با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست اعلام شد که طرح محدودیت در واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به نفع بازار موبایل کشور و مردم است. همچنین «حسین غروی رام»،... ادامه مطلب

دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور در تابستان وارد بورس می‌شوند

«فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه‌ای با حضور مدیران پنج شرکت بزرگ اینترنتی ایران شامل دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور از همکاری برای عرضه سهام این شرکت‌ها به بورس خبر داد. به گفته وزیر اقتصاد، در مرحله نخست سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی ایران در هفته اول مردادماه سال جاری عرضه... ادامه مطلب

یک کارشناس بازار سرمایه: شرکت‌های فناوری آینده بورس ایران را در دست می‌گیرند

ورود استارتاپ‌ها به بورس جزو اخبار مهم این روزهای اکوسیستم استارتاپی ایران است و به نظر می‌رسد که تا پایان تابستان حداقل یکی دو مورد از این شرکت‌ها توسط تابلوهای فرابورس وارد بازار سرمایه شوند. با این وجود به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها جنس متفاوتی از سایر شرکت‌های حاضر در بورس مانند شرکت‌های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟