سابقه وجود انسان نخستین در اوراسیا بسیار بیشتر از برآوردهای قبلی است

باستان شناسان در حفاری های خود در کشور مغولستان ابزارهایی کشف کرده اند که نشان می دهند انسان های نخستین از 45 هزار سال قبل در این منطقه وجود داشته اند که بسیار قدیمی تر از برآوردهای قبلی است.

محل کشف این ابزارها به نام «Tolbor-16» در ارتفاعات کوهستان خانگای شمالی (Khangai Mountains) و در مسیر رود تولبور (Tolbor River) در کشور مغولستان واقع شده است. در خلال حفاری هایی که در این محل بین سال های 2011 و 2016 انجام شده هزاران ابزار دست ساز با تیغه های سنگی بلند و کوتاه کشف شده است.

با اینکه باستان شناسان موفق به کشف بقایای انسانی نشده اند، ولی معتقدند ابزارهای کشف شده به انسان تبارانی همچون نئاندرتال ها (Homo neanderthalensis) و انسان‌تبار دنیسووا (Denisovans) تعلق نداشته و توسط انسان های هوشمند یا هومو ساپینس ها (Homo sapiens) ساخته شده اند.

دانشمندان برای اثبات ادعای خود به 826 ابزار خاص اشاره کرده اند که تکنولوژی ساخت آنها مشابه ابزارهای ساخته شده در دوران پارینه سنگی زبرین (Initial Upper Paleolithic) است.

محل کشف ابزارها در تصویر مشخص شده است

«Nicolas Zwyns» پژوهشگر ارشد این کار تحقیقاتی می گوید چنین ابزارهایی قبلا در کشورهای همسایه مغولستان مثل سیبری و شمال غرب چین هم کشف شده بودند که نشان می دهند انسان های نخستین در سطح قاره اوراسیا پخش شده بودند:

«این ابزارها قبلا به شکل ابتدایی در سیبری کشف شده بودند. جالب ترین نکته در مورد این ابزارها پیچیدگی آنهاست؛ انسانهای نخستین این ابزارها را پیچیده اما با رعایت اصول و قاعده تولید کرده بودند. این مسئله نشان می دهد افرادی که این ابزارها را ساخته بودند از نظر صنایع دستی و فرهنگی با هم اشتراکاتی داشته اند.»

«Zwyns» معتقد است احتمالاً انسان های نخستین در همین منطقه با نژاد مرموز دنیسووا ملاقات کرده و با آنها زاد و ولد کرده اند:

«نمی دانیم این ملاقات کجا اتفاق افتاده ولی هومو ساپینس ها از طریق زاد و ولد با انسان تبار دنیسووا قابلیت زندگی کردن در ارتفاعات بالا را کسب کرده و توانسته بودند در فلات تبت با کمبود اکسیژن یا هیپوکسی (Hypoxia) مقابله کنند.»

ابزارهای کشف شده در منطقه حفاری «Tolbor-16» قدیمی ترین سند وجود انسان مدرن در مغولستان هستند. تا پیش از این قدیمی ترین سند وجود انسان در این منطقه مربوط به قطعه ای از یک جمجمه بود که باستان شناسان سن آن را حدود 10 هزار سال تخمین زده بودند.

این تحقیق در ژورنال Scientific Reports به چاپ رسیده است.

منبع:
New Atlas
برچسب ها

مطالب مرتبط

ساخت گل آفتابگردان مصنوعی با قابلیت چرخش به سمت منبع نور [تماشا کنید]

محققان موفق به ساخت گل های آفتابگردان مصنوعی شده اند که توانایی چرخیدن به سمت منبع نور و بهره وری از انرژی خورشیدی را دارند.گل های آفتابگردان مصنوعی «SunBOTs» نام داشته و حدوداً 400 درصد از دستگاه های مشابه و ثابت در جمع آوری نور خورشید بهتر عمل می کنند. این مسئله آنها را به... ادامه مطلب

این ربات کوچک مثل کرم روی زمین می‌خزد [تماشا کنید]

محققان دانشگاه تورنتو کانادا یک ربات خزنده مینیاتوری ساخته اند که همانند کرم حرکت می کند. پژوهشگران می گویند تکنولوژی به کار رفته در این ربات صنایع مختلف را دگرگون خواهد کرد.تیم دانشگاه مذکور به کمک فناوری جدید خود موفق به ساخت ربات بسیار کوچکی شده است که می تواند روی زمین خزیده و شکلی... ادامه مطلب

بریتانیا اولین ماه نورد خود را سال 2021 به ماه می‌فرستد

بریتانیا قصد دارد در همکاری با یک شرکت آمریکایی اولین ربات ماه نورد خود را به ماه بفرستد.ماه نورد مذکور که ظاهری شبیه عنکبوت دارد، توسط استارتاپ بریتانیایی اسپیس‌بیت (Spacebit) ساخته شده و از چهار پای رباتیک و سنسورهای مختلف برای اندازه گیری و جمع آوری داده ها برای پژوهشگران ساخته شده است.ربات ماه نورد... ادامه مطلب

تولید پوست مصنوعی با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی

محققان سوییسی موفق به تولید پوست مصنوعی و انعطاف پذیری شده اند که با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی می توان از آن در واقعیت مجازی و موارد پزشکی استفاده کرد.پوست مصنوعی مذکور از سیلیکون و الکترودهای انعطاف پذیر تشکیل شده و توسط موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوییس (EPFL) ساخته شده است. به دلیل برخورداری... ادامه مطلب

مدل‌های کامپیوتری از احتمال قابل سکونت بودن سیاره ونوس در گذشته می‌گویند

‌مدل‌های کامپیوتری جدید نشان می‌دهند که سیاره ونوس احتمالا حدود 700 میلیون سال پیش قابل سکونت بوده است.با توجه به برخی از سناریوهای ممکن، «مایکل وی» و «آنتونی دل جنیو» از انستیتو گودارد نتیجه‌گیری کرده‌اند که شاید این سیاره 2 یا 3 میلیون سال پیش از تبدیلات شدید در اتمسفر آن، حاوی آب مایع بوده... ادامه مطلب

ولوکوپتر اولین تست پرواز شهری خود را با موفقیت پشت سر گذاشت

ولوکوپتر توانست اولین تست پرواز در حریم هوایی شهر اشتوتگارت را با موفقیت پشت سر بگذارد و گامی بلند به سوی عمومی کردن تاکسی‌های پرنده بردارد.این تست که طی همایش دو روزه به نام (Vision Smart City) انجام شد، با هدف بررسی آینده حمل و نقل توسط واحد تحقیقات علوم کاربردی دانشگاه اشتوتگارت صورت گرفت.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟