سابقه وجود انسان نخستین در اوراسیا بسیار بیشتر از برآوردهای قبلی است

باستان شناسان در حفاری های خود در کشور مغولستان ابزارهایی کشف کرده اند که نشان می دهند انسان های نخستین از 45 هزار سال قبل در این منطقه وجود داشته اند که بسیار قدیمی تر از برآوردهای قبلی است.

محل کشف این ابزارها به نام «Tolbor-16» در ارتفاعات کوهستان خانگای شمالی (Khangai Mountains) و در مسیر رود تولبور (Tolbor River) در کشور مغولستان واقع شده است. در خلال حفاری هایی که در این محل بین سال های 2011 و 2016 انجام شده هزاران ابزار دست ساز با تیغه های سنگی بلند و کوتاه کشف شده است.

با اینکه باستان شناسان موفق به کشف بقایای انسانی نشده اند، ولی معتقدند ابزارهای کشف شده به انسان تبارانی همچون نئاندرتال ها (Homo neanderthalensis) و انسان‌تبار دنیسووا (Denisovans) تعلق نداشته و توسط انسان های هوشمند یا هومو ساپینس ها (Homo sapiens) ساخته شده اند.

دانشمندان برای اثبات ادعای خود به 826 ابزار خاص اشاره کرده اند که تکنولوژی ساخت آنها مشابه ابزارهای ساخته شده در دوران پارینه سنگی زبرین (Initial Upper Paleolithic) است.

محل کشف ابزارها در تصویر مشخص شده است

«Nicolas Zwyns» پژوهشگر ارشد این کار تحقیقاتی می گوید چنین ابزارهایی قبلا در کشورهای همسایه مغولستان مثل سیبری و شمال غرب چین هم کشف شده بودند که نشان می دهند انسان های نخستین در سطح قاره اوراسیا پخش شده بودند:

«این ابزارها قبلا به شکل ابتدایی در سیبری کشف شده بودند. جالب ترین نکته در مورد این ابزارها پیچیدگی آنهاست؛ انسانهای نخستین این ابزارها را پیچیده اما با رعایت اصول و قاعده تولید کرده بودند. این مسئله نشان می دهد افرادی که این ابزارها را ساخته بودند از نظر صنایع دستی و فرهنگی با هم اشتراکاتی داشته اند.»

«Zwyns» معتقد است احتمالاً انسان های نخستین در همین منطقه با نژاد مرموز دنیسووا ملاقات کرده و با آنها زاد و ولد کرده اند:

«نمی دانیم این ملاقات کجا اتفاق افتاده ولی هومو ساپینس ها از طریق زاد و ولد با انسان تبار دنیسووا قابلیت زندگی کردن در ارتفاعات بالا را کسب کرده و توانسته بودند در فلات تبت با کمبود اکسیژن یا هیپوکسی (Hypoxia) مقابله کنند.»

ابزارهای کشف شده در منطقه حفاری «Tolbor-16» قدیمی ترین سند وجود انسان مدرن در مغولستان هستند. تا پیش از این قدیمی ترین سند وجود انسان در این منطقه مربوط به قطعه ای از یک جمجمه بود که باستان شناسان سن آن را حدود 10 هزار سال تخمین زده بودند.

این تحقیق در ژورنال Scientific Reports به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

نصف گونه های جانوری و گیاهی زمین تا ۵۰ سال دیگر منقرض می شوند

صدها جاندار روی زمین به خاطر تغییرات اقلیمی در خطر انقراض قرار دارند؛ طبق پژوهشی که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده تا سال ۲۰۷۰ تقریبا نیمی از تمام حیوانات و گیاهان روی زمین از بین می روند (البته بسته به اقدامات بشر برای پیشگیری از گرمایش زمین).در این پژوهش که در نشریه پیشرفت های... ادامه مطلب

چرا خفاش عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های مرگبار است؟

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر از آنها به عنوان مظنونان اصلی ناقل ویروس کرونا نام برده می شود اما سوال اینجاست که چرا این ویروس های مرگبار روی خود خفاش ها تاثیری ندارد؟خفاش ها با بیش... ادامه مطلب

سرگرم‌کننده‌ترین کاری که می‌شد ۵۰۰۰ سال پیش انجام داد چه بود؟

دفعه بعدی که داشتید درباره مواد محرک یا چت‌های گروهی که می‌توانند به آشنایی با یک غریبه بامزه منجر شوند صحبت می‌کردید، یا حتی دو یا سه توییت خنده‌دار می‌خواندید، به پیشینیان‌تان فکر کنید که از این‌ها بی‌بهره بودند. والدین‌تان نه، آن‌ها حداقل روان‌گردان‌های طبیعی داشتند، حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌تان هم نه. موضوع صحبت‌مان ماقبل... ادامه مطلب

تشکیل و شکست پیوند شیمیایی بین اتم‌ها برای اولین بار ثبت شد [تماشا کنید]

دانشمندان موفق شدند برای نخستین بار تشکیل و شکستن پیوند شیمیایی بین اتم ها را با دوربین ضبط کنند.محققان دانشگاه های اولم (Ulm) و ناتینگهام (Nottingham) با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)، تشکیل پیوند شیمیایی بین یک جفت از اتم های عنصر رنیوم (Rhenium) در طول یک نانو لوله کربنی را ذخیره کردند. با... ادامه مطلب

ساخت دستگاهی که کبد را تا 7 روز زنده نگه می دارد

با تکیه بر تکنولوژی‌های فعلی، کبدی که برای اهدای عضوی در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد را تنها می‌توان ۲۴ ساعت زنده نگه داشت، زیرا پس از این مدت کبد اهدا شده برای پیوند زدن مناسب نخواهد بود. برای حل این مشکل، محققین توانسته‌اند دستگاه پرفیوژنی کبدی بسازند که نه تنها کبد اهدا شده را به... ادامه مطلب

محققان: میانگین دمای بدن انسان ۳۷ درجه نیست

برخلاف آنچه مدت ها تصور می شد میانگین دمای بدن انسان در عصر حاضر دیگر ۳۷ درجه نیست و اندکی کاهش پیدا کرده است.تیمی از متخصصان دانشکده پزشکی استنفورد با انجام تحقیقات گسترده پی برده اند که دمای بدن امروز پسران و دختران نسبت به قرن ۱۹ به ترتیب ۰.۶ و ۰.۳ درجه سانتیگراد کاهش... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟