همه چیز درباره آیفون ۱۱

پرونده های بی پایان جاده مخصوص؛ اعمال نفوذ برای تحویل 1000 خودرو به یک خریدار

طی هفته های گذشته، برخی از زد و بندهای پشت پرده صنعت خودرو آشکار شده و قوه قضائیه به صورت جدی وارد پرونده بازار خودرو شده و افراد مؤثری را از مراکز تولیدی، تجاری و اداری ذی مدخل بازداشت کرده است که به زودی تأثیرات خود را در بازار خودرو به وجود خواهد آورد. دستگیری افراد در جایگاه‌های مختلف در حوزه خودرو از چند ماه پیش آغاز شده که طی هفته گذشته نیز با دستگیری دو عضو کمیسیون صنایع مجلس داغ‌تر شده است. نمایندگانی که به‌ گفته یکی از اعضای همین کمیسیون، اتهام‌شان ‌مربوط به دو سال قبل است و حالا با به ‌جریان افتادن پرونده مدیران بازداشتی صنعت ‌خودروسازی رسانه‌ای شده است. یکی از این پرونده‎ها در رابطه با تحویل سریع یک ‎هزار دستگاه خودرو به یک خریدار طرح شده است.

تخلف نمایندگان متعلق به دو سال پیش است

عبدالله رضیان با اشاره به اینکه پرونده دو نماینده عضو کمیسیون صنایع مجلس به ‎عنوان یک پرونده خاص شناخته می‌شود، می‌گوید: «چون که دوره‌ای به‌ عنوان قاضی فعالیت داشتم، چندان علاقه‌ای به اظهار نظر درباره این پرونده‌ها ندارم و ترجیح می‌دهم روند قانونی‌شان را طی کنند.»

این عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس اضافه می‌کند: «البته این پرونده متعلق به امسال نیست و مربوط به سال 96، یعنی دو سال پیش است که اکنون رسانه‌ای شده است. در آن زمان شرکت سایپا نسبت به ‌فروش سبدی خودرو اقدام می‌کرد و مشکلی هم در زمینه تولید خودرو وجود نداشت. از همین رو، با توجه به اینکه خودروسازان همواره با مشکلات نقدینگی مواجه بودند، تلاش می‌کردند به‌ هر نحوی تولیدات‌شان را به ‎سرعت به ‌فروش برسانند.»

وی با اشاره به اینکه در همان زمان یکی از خریداران با مشکل مواجه شده بود و شرکت خودروساز از تحویل خودرو ها امتناع می‌کرد، ادامه می‌دهد: «بر همین اساس خریدار به این دو نماینده مراجعه کرد و آن‌ها با ارتباطاتی که داشتند، روند تحویل این خودروها را تسریع کردند.»

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به ‌اینکه کیفر خواست این پرونده شامل تخلف مالی نمی‌شود، می‌گوید: «در این بخش خطای مالی صورت نگرفته و پولی هم بین تحویل‎گیرنده خودروها و نمایندگان مجلس رد و بدل نشده است.»

ایجاد اختلال در نظام توزیع خودرو

علاوه بر مسئله افزایش زیاد قیمت خودرو، عدم تحویل به کسانی که از مدت‌ها قبل خودرو ثبت‌نام کرده اند نیز از موارد یاست که سبب اعتراض‌های فراوانی شده است.
رضیان با اشاره به اینکه در حال ‎حاضر کیفر خواستی از سوی دستگاه قضایی برای نمایندگان متخلف صادر شده است، بیان می‌کند: «در زمان مدیریت آقای جهرودی اختلافاتی بین سفارش‌دهنده خودروها با خودروسازان به ‎وجود آمده بود که هر چند نباید نمایندگان به ‌موضوع ورود پیدا می‌کردند، این مساله به مدیریت اشتباه آن دوران مدیران صنعت ‌خودروسازی نیز برمی‌گردد.»

وی اضافه می‌کند: «سفارش و سماجتی که دو سال پیش نمایندگان مجلس برای تحویل خودرو ها انجام دادند، در شأن مجلس نبود. اما این موضوع به این معنا نبود که در صنعت ‌خودروسازی فسادی از سوی نمایندگان مجلس به ‎وجود آمده باشد. در این پرونده هم اشاره‌ای به این موضوع نشده است و فقط بحث اعمال قدرت آن‌هاست که مساله‎ساز شده است؛ اعمال قدرتی که منجر به اختلال در نظام توزیع خودرو در دوره‌ای خاص شده است.»

مشکلاتی که امروز در حوزه خودرو مطرح می‌شود تقریبا به دو دوره مدیریتی قبلی خودروسازان برمی‌گردد و به‌ گفته این نماینده مجلس، عملا تاثیری در بازار خودرو امروز ندارد.

رضیان با اشاره به اینکه مجلس قصد ورود به موضوع تخلفات احتمالی نمایندگان مجلس را دارد یا نه؟ می‌گوید: «طی جلساتی که در این زمینه در کمیسیون با حضور نمایندگان متخلف داشتیم، موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. در حال ‎حاضر هم سعی داریم این مشکل منصفانه مورد بررسی قرار گیرد و از فضای سیاسی دور بماند. در صورتی هم که مشخص شود سوءاستفاده‌ای صورت گرفته، نگاه مجلس این است که با آن برخورد شود.»

خودرو

اعمال قدرت برای تحویل 1000 خودرو

عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس با اشاره به اینکه پرونده این نمایندگان در جریان بررسی بوده است، می‌گوید: «این موضوع حالا همزمان با پرونده مدیران سایپا به ‌مرحله رسیدگی رسیده و منتهی به کیفر خواست شده است.»

رضیان با اشاره به اینکه انتشار این خبر چه تاثیری بر بازار و صنعت خودروسازی کشور دارد؟ اضافه می‌کند: «فکر نمی‌کنم انتشار این خبر تاثیری روی بازار خودرو داشته باشد. چرا که یک ‎هزار خودرویی که نمایندگان مجلس برای تحویل آن اعمال قدرت کردند، در زمانی رخ داده است که خودروسازان روزانه چهار هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند.»

وی ادامه می‌دهد: «به ‎هر حال ممکن است از لحاظ روانی التهاباتی در بازار خودرو به ‌وجود بیاید که کنترل آن برعهده خودروسازان و از طریق عمل به تعهدات آن‎هاست.»

رضیان تاکید می‌کند: «در حال ‎حاضر باید به‌ سمت ایجاد آرامش در صنعت ‌خودروسازی حرکت کنیم. بحثی هم که در سال‌های گذشته به ‎خصوص چند ماه گذشته داشتیم، این بود که نقدینگی ما به‌ سمت خودرو سوق پیدا کرده بود و همین موضوع نیز باعث شد که بازار خودرو آشفته شود. اما اکنون دوباره آرامش به این صنعت برگشته است.»

عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس ادامه می‌دهد: «اکنون نگاه سرمایه‌ای از بازار خودرو برداشته شده و افراد هم به‌ مقدار نیازشان از این بازار خرید می‌کنند و تولید صنعت ‌خودروسازی هم پاسخگوی نیاز است. بنابراین همان ‎طور که اشاره کردم در صورتی ‎که خودروسازان به تعهدات‌شان عمل کنند، مشکلی در این صنعت به ‎وجود نمی‌آید.»

با توجه به عزم جدی قوه قضائیه در مبارزه با مافیای خودروی داخلی که نقش اصلی را در تلاطم قیمت خودرو دارند به زودی شاهد کاهش چشمگیر قیمت خودرو در بازار خواهیم بود.

مطالب مرتبط

نگاهی به وضعیت هولدینگ قطعه سازی رایزکو در شرایط تحریم صنعت خودروسازی

در آخرین روز هفته گذشته، شرکت اورند پیشرو به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های زیر مجموعه کمپانی قطعه سازی رایزکو، میزبان خبرنگاران بود. در این نشست، علاوه بر بازدید از خطوط تولید و امکانات این هولدینگ در منطقه صفادشت استان البرز، توضیحاتی نیز توسط رییس هیات مدیره هلدینگ رایزکو مطرح شد.به گفته صمدی، تاثیر... ادامه مطلب

بررسی و آزمایش فنی پژو 301؛ مدل اقتصادی پژو برای بازار چین و ایران

بعید است که هیچ فرد ایرانی ای قیمت 60 میلیونی برای یک خودرو بسیار معمولی را رقمی مناسب یا اقتصادی توصیف کند اما به هرحال 301 یک خودرو بازار مشترک است که برای کشورهای در حال توسعه ای چون ایران و چین و کشورهای اروپایی شرقی تولید شده است.براساس توافق اخیر ایران خودرو و پژو... ادامه مطلب

نروژ رکورد فروش خودروهای سبز را شکست؛ آینده پاک برای کشور نفت خیز اروپایی

بر اساس اطلاعات منتشر شده در روز چهارشنبه، سیاست های جدید نروژ سبب شده است تا این کشور موتور های درونسوز را رها کرده و به مرور به سوی قوای محرکه الکتریکی حرکت کند.بر اساس این اطلاعات بیش از نیمی از درخواست های جدید خرید خودرو در سال 2017 در این کشور مربوط به وسایل... ادامه مطلب

شرایط پیش فروش ساینا با ۱۵ میلیون تومان پیش پرداخت

شرایط پیش فروش ساینا به صورت نقدی از سوی گروه خودروسازی سایپا اعلام شد. برای پیش فروش ساینا با زمان ارسال دعوت نامه شهریور ٩٨، ١٥ میلیون تومان پیش بینی شده است. پیشرانه ساینا از نوع چهار سیلندر تنفس طبیعی است که دارای حجم ۱۵۰۳ سی سی بوده و نهایت قدرت آن در دور موتورrpm ۵۳۰۰... ادامه مطلب

بی ام و انقلاب زودهنگام خودروهای برقی را غیر محتمل می داند

بی ام و معتقد است که پروپاگاندا خودروهای الکتریکی آینده صنعت خودروسازی را برخلاف واقعیت ها نشان می دهد. این شرکت اعتقاد دارد که موتورهای احتراق داخلی حداقل تا 3 دهه آینده حضور پر رنگی در صنعت خودروسازی خواهند داشت و پس از آن به طور کلی با خودروهای الکتریکی و هیدروژنی جایگزین خواهند شد.کلاوس... ادامه مطلب

افت قیمت دانگ فنگ S30 در بازار ادامه دارد

بسته‌ ماندن مرزها در مقابل واردات مدل‌های خارجی، فرصتی مغتنم برای خودروسازان داخلی است تا با استفاده از تخفیف گمرکی به مونتاژ مدل‌های چینی و یکه‌تازی در بازار ایران، مشغول شوند.دانگ فنگ S30 سدان جدید ایران خودرو است که تا به امروز تنها بر مبنای ارز در حاشیه ی بازار به فروش رسیده و آخرین... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x