پرونده های بی پایان جاده مخصوص؛ اعمال نفوذ برای تحویل 1000 خودرو به یک خریدار

طی هفته های گذشته، برخی از زد و بندهای پشت پرده صنعت خودرو آشکار شده و قوه قضائیه به صورت جدی وارد پرونده بازار خودرو شده و افراد مؤثری را از مراکز تولیدی، تجاری و اداری ذی مدخل بازداشت کرده است که به زودی تأثیرات خود را در بازار خودرو به وجود خواهد آورد. دستگیری افراد در جایگاه‌های مختلف در حوزه خودرو از چند ماه پیش آغاز شده که طی هفته گذشته نیز با دستگیری دو عضو کمیسیون صنایع مجلس داغ‌تر شده است. نمایندگانی که به‌ گفته یکی از اعضای همین کمیسیون، اتهام‌شان ‌مربوط به دو سال قبل است و حالا با به ‌جریان افتادن پرونده مدیران بازداشتی صنعت ‌خودروسازی رسانه‌ای شده است. یکی از این پرونده‎ها در رابطه با تحویل سریع یک ‎هزار دستگاه خودرو به یک خریدار طرح شده است.

تخلف نمایندگان متعلق به دو سال پیش است

عبدالله رضیان با اشاره به اینکه پرونده دو نماینده عضو کمیسیون صنایع مجلس به ‎عنوان یک پرونده خاص شناخته می‌شود، می‌گوید: «چون که دوره‌ای به‌ عنوان قاضی فعالیت داشتم، چندان علاقه‌ای به اظهار نظر درباره این پرونده‌ها ندارم و ترجیح می‌دهم روند قانونی‌شان را طی کنند.»

این عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس اضافه می‌کند: «البته این پرونده متعلق به امسال نیست و مربوط به سال 96، یعنی دو سال پیش است که اکنون رسانه‌ای شده است. در آن زمان شرکت سایپا نسبت به ‌فروش سبدی خودرو اقدام می‌کرد و مشکلی هم در زمینه تولید خودرو وجود نداشت. از همین رو، با توجه به اینکه خودروسازان همواره با مشکلات نقدینگی مواجه بودند، تلاش می‌کردند به‌ هر نحوی تولیدات‌شان را به ‎سرعت به ‌فروش برسانند.»

وی با اشاره به اینکه در همان زمان یکی از خریداران با مشکل مواجه شده بود و شرکت خودروساز از تحویل خودرو ها امتناع می‌کرد، ادامه می‌دهد: «بر همین اساس خریدار به این دو نماینده مراجعه کرد و آن‌ها با ارتباطاتی که داشتند، روند تحویل این خودروها را تسریع کردند.»

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به ‌اینکه کیفر خواست این پرونده شامل تخلف مالی نمی‌شود، می‌گوید: «در این بخش خطای مالی صورت نگرفته و پولی هم بین تحویل‎گیرنده خودروها و نمایندگان مجلس رد و بدل نشده است.»

ایجاد اختلال در نظام توزیع خودرو

علاوه بر مسئله افزایش زیاد قیمت خودرو، عدم تحویل به کسانی که از مدت‌ها قبل خودرو ثبت‌نام کرده اند نیز از موارد یاست که سبب اعتراض‌های فراوانی شده است.
رضیان با اشاره به اینکه در حال ‎حاضر کیفر خواستی از سوی دستگاه قضایی برای نمایندگان متخلف صادر شده است، بیان می‌کند: «در زمان مدیریت آقای جهرودی اختلافاتی بین سفارش‌دهنده خودروها با خودروسازان به ‎وجود آمده بود که هر چند نباید نمایندگان به ‌موضوع ورود پیدا می‌کردند، این مساله به مدیریت اشتباه آن دوران مدیران صنعت ‌خودروسازی نیز برمی‌گردد.»

وی اضافه می‌کند: «سفارش و سماجتی که دو سال پیش نمایندگان مجلس برای تحویل خودرو ها انجام دادند، در شأن مجلس نبود. اما این موضوع به این معنا نبود که در صنعت ‌خودروسازی فسادی از سوی نمایندگان مجلس به ‎وجود آمده باشد. در این پرونده هم اشاره‌ای به این موضوع نشده است و فقط بحث اعمال قدرت آن‌هاست که مساله‎ساز شده است؛ اعمال قدرتی که منجر به اختلال در نظام توزیع خودرو در دوره‌ای خاص شده است.»

مشکلاتی که امروز در حوزه خودرو مطرح می‌شود تقریبا به دو دوره مدیریتی قبلی خودروسازان برمی‌گردد و به‌ گفته این نماینده مجلس، عملا تاثیری در بازار خودرو امروز ندارد.

رضیان با اشاره به اینکه مجلس قصد ورود به موضوع تخلفات احتمالی نمایندگان مجلس را دارد یا نه؟ می‌گوید: «طی جلساتی که در این زمینه در کمیسیون با حضور نمایندگان متخلف داشتیم، موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. در حال ‎حاضر هم سعی داریم این مشکل منصفانه مورد بررسی قرار گیرد و از فضای سیاسی دور بماند. در صورتی هم که مشخص شود سوءاستفاده‌ای صورت گرفته، نگاه مجلس این است که با آن برخورد شود.»

خودرو

اعمال قدرت برای تحویل 1000 خودرو

عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس با اشاره به اینکه پرونده این نمایندگان در جریان بررسی بوده است، می‌گوید: «این موضوع حالا همزمان با پرونده مدیران سایپا به ‌مرحله رسیدگی رسیده و منتهی به کیفر خواست شده است.»

رضیان با اشاره به اینکه انتشار این خبر چه تاثیری بر بازار و صنعت خودروسازی کشور دارد؟ اضافه می‌کند: «فکر نمی‌کنم انتشار این خبر تاثیری روی بازار خودرو داشته باشد. چرا که یک ‎هزار خودرویی که نمایندگان مجلس برای تحویل آن اعمال قدرت کردند، در زمانی رخ داده است که خودروسازان روزانه چهار هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند.»

وی ادامه می‌دهد: «به ‎هر حال ممکن است از لحاظ روانی التهاباتی در بازار خودرو به ‌وجود بیاید که کنترل آن برعهده خودروسازان و از طریق عمل به تعهدات آن‎هاست.»

رضیان تاکید می‌کند: «در حال ‎حاضر باید به‌ سمت ایجاد آرامش در صنعت ‌خودروسازی حرکت کنیم. بحثی هم که در سال‌های گذشته به ‎خصوص چند ماه گذشته داشتیم، این بود که نقدینگی ما به‌ سمت خودرو سوق پیدا کرده بود و همین موضوع نیز باعث شد که بازار خودرو آشفته شود. اما اکنون دوباره آرامش به این صنعت برگشته است.»

عضو کمیسیون صنایع ‎و معادن مجلس ادامه می‌دهد: «اکنون نگاه سرمایه‌ای از بازار خودرو برداشته شده و افراد هم به‌ مقدار نیازشان از این بازار خرید می‌کنند و تولید صنعت ‌خودروسازی هم پاسخگوی نیاز است. بنابراین همان ‎طور که اشاره کردم در صورتی ‎که خودروسازان به تعهدات‌شان عمل کنند، مشکلی در این صنعت به ‎وجود نمی‌آید.»

با توجه به عزم جدی قوه قضائیه در مبارزه با مافیای خودروی داخلی که نقش اصلی را در تلاطم قیمت خودرو دارند به زودی شاهد کاهش چشمگیر قیمت خودرو در بازار خواهیم بود.

مطالب مرتبط

فیس لیفت یا بزک؛ سورن پلاس با چهره ای جدید در آستانه ورود به بازار [به روز رسانی]

بسیاری از ما سمند را تحت عنوان خودروی ملی میشناسیم. این خودروی نه چندان ایمن از سال 1380 به بعد با فیس لیفت های مختلف و صد البته بسیار مشابه ای مثل سمند، سمند سال، سمند lx، سمند سورن وارد بازار شده و توانسته به دلیل تک قطبی بودن صنعت خودروسازی داخل کشور فروش نسبتا... ادامه مطلب

افزایش قیمت پراید علیرغم تلاش سایپا ادامه دارد

کارشناسان افزایش دوباره قیمت‌ ها را ناشی از عوامل گوناگونی می‌دانند. برخی کارشناسان جو پیش ‏آمده توسط دلالان که ناشی از خبر توقف تولید پراید بوده را دلیل گرانی‌ های اخیر می‌ دانند. این شرایط را برای سفته بازی عده‌ای فراهم کرد که در نتیجه آن دوباره قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند.خبرهای رسیده از... ادامه مطلب

تفاوت قدرت گاز و بنزین در موتور سمند EF7 چقدر است؟

با گران تر شدن بنزین، خودروهای دوگانه سوز این روزها دوباره در کانون توجه قرار گرفته و مدام بر مشتریان آنها افزوده می شود. افزایش تقاضا برای چنین مدل هایی سبب شده تا قیمت آنها نیز بیشتر از بقیه رشد کند. برای نمونه می توان به پژو 405 تک و دوگانه سوز اشاره کرد که... ادامه مطلب

شرایط فروش ایران خودرو ویژه آذر ماه 98 اعلام شد [به‌روزرسانی]

آشفتگی بازار خودرو بی‌تردید از اتفاقات مهم سال گذشته در این حوزه محسوب می‌شود. البته این آشفتگی‌ها را نمی‌توان بی‌ارتباط با وضعیت تولید در شرکت‌های خودروساز دانست. با توجه به نوسانات نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال ٩٦ و همچنین خروج آمریکا از برجام و وعده بازگشت تحریم‌ها شاهد بودیم که تحرک در خطوط... ادامه مطلب

خبرهای هفتگی صنعت خودرو جهان؛ از کوروت هیبریدی تا مرسدس بنز S کلاس برقی

با پایان یافتن نمایشگاه خودروی لوس آنجلس زمان مشخص شدن عملکرد صنعت خودروسازی جهان در سالی که گذشت و نقشه راه خودروسازان برای سال آینده میلادی است. در ادامه به مهم ترین خبرهای صنعت خودرو جهان در هفته گذشته می پردازیم. با دیجیاتو همراه باشید.اولین خبر هفته به فولکس واگن گلف-e (مدل برقی گلف) تعلق... ادامه مطلب

انتشار تصاویر جدید از خودرو کوییک R [به روز رسانی]

چندی پیش خبر عرضه یک مدل جدید از سری خودروهای کوییک توسط سایپا رسانه ای شده بود، محصولی که در ابتدا به نظر می رسید تحت عنوان کوییک کراس راهی بازار شود، اما حالا مشخص شده که این خودرو کوییک R نام خواهد گرفت و پیش فروش آن به تازگی توسط سایپا آغاز شده است.به... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟