چگونه در اکسل نمودار ترکیبی یا کمبو چارت رسم کنیم؟

نمودار ترکیبی یا کمبو چارت در اکسل دو نوع نمودار مختلف را با هم ترکیب می‌کند و در پرونده‌ها نمایش می‌دهد (این دو نوع نمودار می‌توانند خطی و ستونی باشند). از این نوع نمودار‌ها برای نمایش اطلاعات مختلف در یک جدول استفاده می‌شود. در این مطلب تصمیم گرفتیم به بررسی چگونگی رسم نمودار ترکیبی در اکسل بپردازیم. در برخی منابع از عنوان لاتین نمودار ترکیبی یعنی کمبو چارت استفاده می‌شود.

رسم نمودار ترکیبی در یک محور

در مثال اول می‌خواهیم برای جدول زیر یک نمودار ترکیبی رسم کنیم. در این جدول یک ستون نمایش دهنده میزان در آمد و ستون دیگر آستانه درآمد را نمایش می‌دهد.

رسم نمودار ترکیبی

همانطور که مشاهده می‌کنید مقدار Threshold یا آستانه هر ماه ثابت است. به همین دلیل اطلاعات مربوط به این ستون به صورت یک خط صاف نمایش داده خواهد شد.

برای شروع رسم نمودار ترکیبی برای این جدول، ابتدا بازه‌ی سلول‌های مورد نیاز خود برای نمایش در نمودار را انتخاب کنید. در مثال فوق باید سلول‌های A1:C13 انتخاب شوند. سپس Insert و در نهایت Insert Combo Chart را انتخاب نمایید. روی گزینه‌ Clustered Column-Line کلیک کنید.

رسم نمودار ترکیبی

با انجام این کار نمودار ترکیبی همراه با ستون و خط در یک محور ایجاد خواهد شد. به همین سادگی!

رسم نمودار ترکیبی

حالا می‌توانید نمودار خود را اصلاح کنید. مثلا می‌توانید عنوان نمودار ترکیبی خود را تغییر دهید؛ برای این کار روی Chart Title کلیک کرده و سپس نامی که می‌خواهید را در آن تایپ نمایید. با تایپ نام جدید می‌توانید تغییرات را در نوار فرمول‌های اکسل هم مشاهده کنید.

رسم نمودار ترکیبی

با زدن کلید Enter نام جدید انتخاب شده ذخیره سازی خواهد شد.

رسم نمودار ترکیبی

رسم نمودار ترکیبی در دو محور

حالا با استفاده از جدول زیر می‌خواهیم یک نمودار ترکیبی در دو محور ایجاد کنیم. در این جدول همانطور که مشاهده می‌کنید ستون Revenue مربوط به درآمد ماهانه و ستون Ad Budget مربوط به بودجه‌ی تبلیغات است.

رسم نمودار ترکیبی

ابتدا بازه‌ی A1:C13 را در این مثال انتخاب می‌کنیم و سپس روی Insert > Combo Chart کلیک خواهیم کرد. از بین گزینه‌ها برای این مثال انتخابمان نمودار Clustered Column - Line on Secondary Axis است.

رسم نمودار ترکیبی

نمودار نهایی مشابه تصویر زیر خواهد بود:

رسم نمودار ترکیبی

تبدیل یک نمودار رسم شده به نمودار ترکیبی

در این مطلب دو مثال متفاوت از رسم نمودار ترکیبی در اکسل را بیان کردیم. اما آشنا بودن با ویرایش یک نمودار از پیش رسم شده هم می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.

در تصویر زیر نموداری را مشاهده می‌کنید که بر اساس درآمد (Revenue) و بودجه تبلیغات (Ad Budget) رسم شده است.

رسم نمودار ترکیبی

این نمودار تنها یک محور دارد و به سختی می‌توانید مقدار بودجه در هر ماه را متوجه شوید. به همین دلیل می‌خواهیم نمودار یاد شده را به یک نمودار ترکیبی تبدیل کنیم که با استفاده از محور ثانویه بتواند مقدار بودجه تبلیغات را به شکلی مناسب و ملموس نمایش دهد.

برای شروع، روی مجموعه داده‌هایی که می‌خواهیم آن را تغییر دهیم کلیک می‌کنیم (در این مثال بودجه تبلیغات یا Ad Budget). سپس گزینه‌ Change Series Chart Type را انتخاب می‌کنیم.

رسم نمودار ترکیبی

حالا گزینه Secondary Axis را فعال کنید تا محوری جدید ایجاد شود. گزینه Line را برای Ad Budget (در ستون Chart Type) انتخاب کنید.

رسم نمودار ترکیبی

در نهایت Ok را بزنید. نمودار نهایی باید مشابه با تصویر زیر باشد:

رسم نمودار ترکیبی

حال می‌توانید عنوان و برچسب‌های محور‌های نمودار ترکیبی خود را تغییر دهید.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

با بهترین سایت‌های تشخیص فونت آشنا شوید

برای بسیاری از ما پیش آمده که یک فونت را ببینیم اما نتوانیم آن را تشخیص دهیم. در این مطلب بهترین سایت‌ها برای تشخیص فونت از روی عکس را معرفی می‌کنیم و همچنین چنین کاری را با استفاده از فتوشاپ آموزش می‌دهیم.ابزارهای مختلفی برای تشخیص فونت و همچنین دانلود فونت‌های مشابه به صورت رایگان وجود... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

انتقال فایل از واتساپ به کامپیوتر را چگونه انجام دهیم؟

واتساپ محبوبترین پیام‌رسان جهان است که می‌توان از طریق آن پیام و انواع فایل ارسال کرد. در این مطلب نحوه انتقال فایل از واتساپ به کامپیوتر را آموزش می‌دهیم.پیام‌رسان‌های زیادی در دنیای فناوری وجود دارند، با این حال بیشتر کاربران در سراسر جهان از واتساپ استفاده می‌کنند. این پیام‌رسان برای سیستم عامل‌های مختلف توسعه پیدا... ادامه مطلب

قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ چیست و چگونه آن‌ها را فعال کنیم؟

ویندوز ۱۰ به ویژگی‌های زیادی مجهز شده و با هر بروزرسانی، به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود که شماری از آن‌ها جزو قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ هستند. در این مطلب آن‌ها را معرفی کرده و نحوه فعالسا‌زی آن‌ها را آموزش می‌دهیم.قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ برای کاربران حرفه‌ای و همچنین مدیران آی‌تی توسعه پیدا کرده‌اند، هرچند شاید... ادامه مطلب

چگونه در اکسل نام سری داده را تغییر دهیم؟

سری داده در مایکروسافت اکسل، مجموعه‌ای از داده‌ها است که در یک ردیف یا ستون به نمایش گذاشته می‌شوند و با استفاده از نمودار یا چارت ارائه می‌شوند که برای کمک به تحلیل خود، می‌توانید نام آن‌ها را تغییر دهید.در اکسل بجای اینکه نام هر ردیف یا ستون را به صورت جداگانه تغییر دهید، امکان... ادامه مطلب

با کاربردی‌ترین کلیدهای میانبر ویرایش متن در مک او اس آشنا شوید

کلیدهای میانبر تاثیر زیادی در عملکرد شما هنگام کار دارند و به وسیله آن‌ها می‌توانید کارهای ساده‌ای مانند انتخاب، کپی کردن و تغییر فرمت متن را بدون برداشتن انگشتان خود از روی کیبورد انجام دهید.در سیستم عامل مک کلیدهای میانبر زیادی وجود دارند، اما اگر شورتکات موردنظر خود را پیدا نکردید، می‌توانید به راحتی آن... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟