کمیت یا کیفیت؛ امتیاز پایین نوکیا ۹ پیورویو با دوربین پنج گانه در DxOMark

کمیت یا کیفیت؛ امتیاز پایین نوکیا ۹ پیورویو با دوربین پنج گانه در DxOMark

مدت ها بود که رقابت میان تلفن های هوشمند به تعداد دوربین های اصلی شان خلاصه می شد. حالا اما این رقابت وارد فاز تازه ای شده و با ورود شرکت HMD Global به عرصه، بار دیگر مساله تعداد مگاپیکسل ها مطرح شده است.

نوکیا ۹ پیورویو یکی از آخرین پرچمداران معرفی شده توسط این شرکت است که پنج دوربین را در چیدمانی زیبا و دیدنی روی بدنه خود جای داده؛ دوربین اصلی پنجگانه و اسم انتخابی برای این محصول گرچه سطح انتظارات ما از توانمندی های آن در زمینه عکاسی را بالا برده اما بررسی اخیر دوربین پنجگانه این دستگاه توسط تیم DxOMark نشان می دهد که واقعیت غیر از این است و تعداد مگاپیکسل های بیشتر لزوما به معنای توانمندی های بالا در حوزه عکاسی و فیلمبرداری نیست.

نوکیا ۹ پیورویو با بهره گیری از تکنولوژی تصویربرداری شرکت شناخته شده لایت و ترکیب آن با تولیدات کمپانی مطرحی چون کارل زایس در نگاه نخست بسیار نوآور و پیشگام به نظر می رسد اما در این گوشی بر خلاف دیگر اسمارت فون های مجهز به دوربین های چندگانه، از همان سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی با گشودگی دهانه لنز f/1.8 استفاده شده است. در واقع هدف اصلی شرکت سازنده از این کار ترکیب کردن دیتای به دست آمده از همه پنج سنسور دستگاه (با همان اسکپوژر یا اکسپوژر متفاوت) بوده تا تصویری با کیفیت بالا از آن تولید شود.

متاسفانه اما این ایده چندان جواب نداده و عکس های گرفته شده با دوربین دستگاه ضمن برخورداری از اکسپوژر پایین، تنوع رنگی اندکی دارند. فوکوس خودکار این دوربین اما کاملا دقیق عمل می کند و جزئیات ثبت شده در تصاویر آن ستودنی است که البته با در نظر داشتن این حقیقت که برای ثبت عکس ها دیتای به دست آمده از پنج سنسور با هم ترکیب می شوند، این امر قابل انتظار است و جز این نباید باشد.

نوکیا ۹ پیورویو

علیرغم این مساله اما شبیه سازی افکت بوکه در سطح فوق العاده ای قرار ندارد و دوربین دستگاه برای زوم کردن روی سوژه ها بسیار ضعیف عمل می کند.

نکته ناامیدکننده دیگر اینکه برخلاف عکاسی، نوکیا ۹ پیورویو برای فیلمبرداری از سوژه ها تنها از یک دوربین خود استفاده میکند و به همین خاطر کیفیت فیلم های تهیه شده با آن چندان خوب نیستند. سطح اکسپوژر تصاویر نیز به مراتب پایین تر از میزان ثبت شده توسط دیگر پرچمداران بازار گزارش شده و جزئیات موجود در فیلم ها بسیار پایین است. تنها نکته مثبت در مورد قابلیت های فیلم برداری این دوربین لرزشگیر و قابلیت حذف نویز آن است که البته برای دریافت نمره بالا در حوزه فیلمبرداری کفایت نمی کنند.

با در نظر داشتن آنچه گفته شد DxOMark با اختصاص دادن نمره ۸۵ به دوربین نوکیا ۹ پیورویو این گوشی را همسطح با پرچمداران دو سال پیش قرار داد. محصولات تولیدی HMD Global گرچه از نظر ارزش خرید و تعهد به آپدیت های اندروید در زمره بهترین گزینه های موجود در بازار هستند اما وقتی حرف از عکاسی به میان می آید این محصولات راه درازی را برای رسیدن به نقطه مطلوب پیش روی خود دارند.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato