آیفون 11 پرو 64 گیگابایتی؛ شوخی تلخ اپل با کاربران حرفه‌ای

پس از آن که هیاهو و هیجان آیفون‌های جدید فروکش کرد، حقایق تلخ پیرامون آیفون ۱۱ نیز در حال ظهور هستند. فارغ از پول هنگفتی که باید برای خرید آیفون ۱۱ بپردازید، انتظار دارید که بیشترین بهره را از پول پرداختی خود داشته باشید. یکی از این بهره‌ها داشتن فضای ذخیره‌سازی کافی برای تصاویر و ویدیو‌هاست که ممکن است آیفون‌های جدید کمی شما را ناامید کنند.

اپل در مراسم معرفی آیفون ۱۱، تاریخ عرضه سرویس‌های ویدیویی و سرگرمی خود را نیز مشخص کرد. اپل آرکید و اپل تی‌وی پلاس دو سرویس جدید اپل هستند که در کنار اپل موزیک و اپل نیوز پلاس به صورت ماهانه و با پرداخت حق اشتراک، در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. دسترسی به محتوای ویدیویی و دانلود بازی‌های جدید همگی نیازمند فضای ذخیره‌سازی زیادی هستند، اما متأسفانه اپل به طور خواسته یا ناخواسته، این نیاز را نادیده گرفته است.

سرویس اپل آرکید

زمانی که اپل بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به افزایش حافظه آیفون رضایت داد، کسی فکر نمی‌کرد که فضای ذخیره‌سازی ۶۴ گیگابایتی کم باشد؛ همانطور که کسی فکر نمی‌کرد ۱۶ گیگابایت فضای کمی خواهد بود؛ یا همانطور که احتمالا کاربران آیفون 3GS فکرش را نمی‌کردند ۲ گیگابایت فضای حافظه گوشیشان اصلا پر شود.

با این حال همانطور که می‌دانید، ۶۴ گیگابایت چندان هم فضای زیادی نیست، زیرا هر دقیقه فیلم 4K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه که اپل بارها به آن اشاره کرد، چیزی در حدود ۴۰۰ مگابایت فضا اشغال می‌کند. به این‌ها ۷ گیگابایت فضای اشغال شده توسط سیستم‌عامل iOS را نیز اضافه کنید.

اگر بخواهیم یک حساب سرانگشتی داشته باشیم، فضایی که اپل در آیفون‌های ۶۴ گیگابایتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد چیزی در حدود ۵۷ گیگابایت است. در نتیجه هر کاربر «حرفه‌ای» که می‌خواهد فیلمی با کیفیت 4K و با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه بگیرد تنها می‌تواند ۸۱ دقیقه فیلم‌برداری کند تا با اخطار پر شدن حافظه گوشی ۱۰۰۰ دلاری خود مواجه شود.

قابلیت‌های تصویربرداری آیفون ۱۱

شاید بتوان حافظه ارائه شده در آیفون ۱۱ را تا حدودی توجیه کرد، زیرا این گوشی با ۵۰ دلار کاهش قیمت مواجه شده و با پرداخت همان ۵۰ دلار به اپل می‌توانید به جای ۶۴ گیگابایت، ۱۲۸ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی بدست بیاورید. این سیستم قیمت‌گذاری به گونه‌ای است که در ظاهر اپل به شما تخفیف ۵۰ دلاری داده است، ولی در اصل برای درخواستی بدیهی ۵۰ دلار از شما خواهد گرفت.

شاید اگر از دنبال کنندگان پیگیر اپل باشید گول این تخفیف را نخورده باشید، زیرا اپل هیچگاه بر سر قیمت‌گذاری‌های محصولاتش به گونه‌ای عمل نمی‌کند که متضرر شود. به عنوان مثال، وان‌پلاس ۷ پرو برای افزایش «حافظه پایه ۱۲۸ گیگابایتی» خود به ۲۵۶ گیگابایت، تنها ۳۰ دلار بیشتر پول می‌گیرد. در صورتی که اپل برای همین میزان افزایش حافظه، ۱۰۰ دلار درخواست می‌کند.

مطمئنا با خود فکر خواهید کرد که حتما اپل از حافظه پرسرعت‌تری استفاده می‌کند؛ متاسفانه خیر. حافظه به کار رفته در وان‌پلاس ۷ پرو از نوع UFS 3.0 است ولی آیفون‌های ۱۱ همگی از حافظه UFS 2.1 بهره می‌برند که خب همانطور که می‌توانید حدس بزنید، سرعت کم‌تری دارند. پس چرا اپل برای چنین حافظه‌ای ۳.۳ برابر پول بیشتری دریافت می‌کند؟ جواب این سؤال را خودتان بهتر می دانید.

نمودار مقایسه قیمت‌گذاری شرکت‌ها برای حافظه بیشتر

احتمال آن که شما نیز یکی از کاربران آیفون‌های ۶۴ گیگابایتی باشید زیاد است و قطعاً با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شده‌اید. البته نوع کاربری شما نیز تاثیر مستقیمی روی خالی یا پر بودن حافظه گوشی شما می‌گذارد. اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که عکس و فیلم زیادی در گوشی خود نگه می‌دارند، دچار مشکل می‌شوید ولی اگر به چند برنامه و تعدادی عکس و موسیقی معقول بسنده کرده‌ باشید، احتمالا چنین مشکلی نخواهید داشت.

اما اپل با نام‌گذاری گوشی آیفون ۱۱ پرو، چنین کاربرانی را هدف قرار نداده است. اپل در مراسم رونمایی آیفون ۱۱ پرو، مانور زیادی روی قابلیت‌های تصویربرداری گوشی جدیدش داد. یکی از این قابلیت‌ها، امکان فیلم‌برداری به صورت همزمان با ۴ دوربین آیفون ۱۱ پرو است. تصور کنید که هر ۴ دوربین گوشی، با قابلیت 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه فیلم برداری کنند، متاسفانه باید بگوییم که حافظه گوشی شما در ۲۰ دقیقه پر خواهد شد. آیا فیلم‌برداران «حرفه‌ای» از این اتفاق خوشحال خواهند شد؟ خیر.

راه‌حلی که اپل در اختیار علاقه‌مندان «حرفه‌ای» قرار داده، خریداری آیفون‌ها با حافظه داخلی بیشتر است. یعنی پرداخت پول بیشتر. آیفون ۱۱ پرو مکس با ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی، ۱۴۵۰ دلار قیمت دارد؛ یعنی ۳۵۰ دلار بیشتر از قیمت پایه ۱۱۰۰ دلاری آن (همین داستان را برای آیفون XS هم داشتیم). با پول حافظه اضافی آیفون ۱۱ پرو مکس می‌توان پیکسل ۳a گوگل را خریداری کرد. یعنی کاربران در حدود ۳۰ درصد پول اضافه‌ پرداخت می‌کنند تا بتوانند از ویژگی‌های «حرفه‌ای» آیفون خود استفاده کنند. در اصل بهتر است کاربران «حرفه‌ای» نسخه ۶۴ گیگابایتی را نادیده گرفته و یک راست به سراغ آیفون‌های ۲۵۶ گیگابایتی بروند.

قیمت‌های پایه آیفون‌های ۱۱ و ۱۱ پرو برای ۶۴ گیگابایت

مشکل دیگری که با آن مواجه می‌شوید، برنامه تعویض آیفون است. این برنامه به گونه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا گوشی فعلی خود را تحویل دهند و پس از ارزیابی اپل، مبلغی را به عنوان تخفیف در راستای خریداری آیفون جدید دریافت کنند. در ظاهر این برنامه گزینه خوبی به نظر می‌رسد، ولی در باطن اپل هیچ اهمیتی برای حافظه داخلی گوشی فعلی شما قائل نمی‌شود. یعنی چه آیفون XS Max با حافظه ۵۱۲ گیگابایتی ۱۴۵۰ دلاری داشته باشید و یا آیفون XS Max با ۶۴ گیگابایت حافظه و قیمت ۱۱۰۰ دلار، برای اپل فرق نمی‌کند و در بهترین حالت ممکن است ۵۰۰ یا ۶۰۰ دلار گیرتان بیاید.

برای دور زدن ضرر و زیان خودتان، می‌توانید آیفون خود را جای دیگری به فروش برسانید تا حداقل بخش بیشتری از پول خود را پس بگیرید. البته این کار نیز ملزم به سروکله زدن با افراد غریبه‌ است که شاید بسیاری از کاربران عطای آن را به لقایش ببخشند و به همان اپل بسنده کنند.

داستان اپل و حافظه، صرفا به آیفون ختم نمی‌شود. فضای ذخیره‌سازی ابری اپل یا همان iCloud نیز با «تنها» ۵ گیگابایت ارائه می‌شود. اگر این قابلیت را در آیفون خود فعال کرده باشید، متوجه می‌شود که بکاپ‌های آیفون به خودی خود ۵ گیگابایت را اشغال می‌کنند و حتی برای تهیه پشتیبان از داده‌های خود نیز باید مبلغی اضافه به اپل پرداخت کنید (۱ دلار ماهانه به ازای ۵۰ گیگابایت).

اپل محصولاتش را به عنوان یک برند لاکچری معرفی می کند، در نتیجه قیمت‌گذاری‌‌هایش نیز بر همین اساس است. هدف اپل نیز کسب سود بیشتر است و از هیچ راهی برای رسیدن به هدف خود دریغ نخواهد کرد. مشکل اینجاست که این شما نیستید که تشخیص می‌دهید به حافظه بیشتری برای ذخیره‌سازی داده‌های خود نیاز دارید. در اصل این اپل است که برای شما تصمیم می گیرد و کاری هم از دست کسی بر نمی‌آید.

منبع:
ZDNet
برچسب ها

مطالب مرتبط

مقایسه سرعت شارژ گلکسی S7 Edge، آیفون 7 Plus و گوگل پیکسل XL [تماشا کنید]

باتری و عملکرد شارژ و خالی شدن آن یکی از اصلی ترین دغدغه های کاربران تلفن های هوشمند است. بیشتر مصرف کنندگان دوست دارند موبایلشان حداقل یک روز تمام دوام آورده و حتی برخی معتقدند می بایست هر 48 ساعت یک بار دستگاه را شارژ کرد.از طرفی بسیاری از مردم نسبت به کاهش زمان شارژ... ادامه مطلب

پیش بینی اپل از کاهش فروش آیفون 10و سقوط ارزش سهام تامین کننده های چینی

میزان فروش محصولات اپل بر آینده بسیاری از تامین کنندگان چینی این کمپانی تاثیر مستقیم دارد و روز گذشته پس از انتشار گزارشاتی مبنی بر کاهش پیش بینی فروش آیفون 10 از 50 میلیون به 30 میلیون دستگاه، سهام بسیاری از این شرکت های چینی دچار سقوط شد.این گزارش که توسط روزنامه تایوانی «Economic Daily... ادامه مطلب

استفاده اپل از کلید پاور معیوب در برخی مدل های قدیمی آیفون

کاربرانی که طی سال های 2010 تا 2013 یکی از انواع آیفون 4، 4S، و یا 5 را خریداری کردند اخیرا با پیامی مواجه شده اند که می گوید قادرند به یک پرونده قضایی علیه اپل بپیوندند.اگر شما نیز از خریداران این مدل ها بوده اید به احتمال زیاد خود یا یکی از اطرافیانتان با... ادامه مطلب

اپل از «انیموجی» ها رونمایی کرد؛ اموجی هایی متحرک برای iOS 11

اپل در جریان رویداد امروز خود از قابلیت جدیدی به نام «انیموجی» برای iOS 11 رونمایی کرد که در واقع ورژن انیمیشنی و متحرک اموجی های محبوب آیفون به حساب می آید. انیموجی از سخت افزار تشخیص چهره Face ID تعبیه شده روی آیفون X برای اسکن حالات چهره کاربر و سپس پیاده سازی آنها... ادامه مطلب

مقامات کره جنوبی، یک روز پیش از عرضه آیفون X به دفتر اپل یورش بردند

چند روز پیش در اخبار خواندیم که آیفون X عملکردی بسیاری موفق در کره جنوبی داشته و تمام موجودی اپل از این موبایل پرچمدار در فاز پیش فروش به پایان رسید. این یعنی از روز جمعه هفته گذشته، مدل سالگرد ده سالگی آیفون در حال به چالش کشیدن کمپانی هایی مانند سامسونگ و ال جی،... ادامه مطلب

رئیس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی از واردات قانونی آیفون گفته است

رئیس اتحادیه ی صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران با اشاره به دشواری هایی که ظرف مدت اخیر در خرید و فروش تلفن های همراه آیفون به وجود آمده، گفته است: «مردم اگر کمی تحمل کنند با قانونمند شدن واردات این کالا، قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت».غلامحسین کریمی خراسانی، با اشاره... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x