آیفون 11 پرو 64 گیگابایتی؛ شوخی تلخ اپل با کاربران حرفه‌ای

پس از آن که هیاهو و هیجان آیفون‌های جدید فروکش کرد، حقایق تلخ پیرامون آیفون ۱۱ نیز در حال ظهور هستند. فارغ از پول هنگفتی که باید برای خرید آیفون ۱۱ بپردازید، انتظار دارید که بیشترین بهره را از پول پرداختی خود داشته باشید. یکی از این بهره‌ها داشتن فضای ذخیره‌سازی کافی برای تصاویر و ویدیو‌هاست که ممکن است آیفون‌های جدید کمی شما را ناامید کنند.

اپل در مراسم معرفی آیفون ۱۱، تاریخ عرضه سرویس‌های ویدیویی و سرگرمی خود را نیز مشخص کرد. اپل آرکید و اپل تی‌وی پلاس دو سرویس جدید اپل هستند که در کنار اپل موزیک و اپل نیوز پلاس به صورت ماهانه و با پرداخت حق اشتراک، در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. دسترسی به محتوای ویدیویی و دانلود بازی‌های جدید همگی نیازمند فضای ذخیره‌سازی زیادی هستند، اما متأسفانه اپل به طور خواسته یا ناخواسته، این نیاز را نادیده گرفته است.

سرویس اپل آرکید

زمانی که اپل بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره به افزایش حافظه آیفون رضایت داد، کسی فکر نمی‌کرد که فضای ذخیره‌سازی ۶۴ گیگابایتی کم باشد؛ همانطور که کسی فکر نمی‌کرد ۱۶ گیگابایت فضای کمی خواهد بود؛ یا همانطور که احتمالا کاربران آیفون 3GS فکرش را نمی‌کردند ۲ گیگابایت فضای حافظه گوشیشان اصلا پر شود.

با این حال همانطور که می‌دانید، ۶۴ گیگابایت چندان هم فضای زیادی نیست، زیرا هر دقیقه فیلم 4K با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه که اپل بارها به آن اشاره کرد، چیزی در حدود ۴۰۰ مگابایت فضا اشغال می‌کند. به این‌ها ۷ گیگابایت فضای اشغال شده توسط سیستم‌عامل iOS را نیز اضافه کنید.

اگر بخواهیم یک حساب سرانگشتی داشته باشیم، فضایی که اپل در آیفون‌های ۶۴ گیگابایتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد چیزی در حدود ۵۷ گیگابایت است. در نتیجه هر کاربر «حرفه‌ای» که می‌خواهد فیلمی با کیفیت 4K و با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه بگیرد تنها می‌تواند ۸۱ دقیقه فیلم‌برداری کند تا با اخطار پر شدن حافظه گوشی ۱۰۰۰ دلاری خود مواجه شود.

قابلیت‌های تصویربرداری آیفون ۱۱

شاید بتوان حافظه ارائه شده در آیفون ۱۱ را تا حدودی توجیه کرد، زیرا این گوشی با ۵۰ دلار کاهش قیمت مواجه شده و با پرداخت همان ۵۰ دلار به اپل می‌توانید به جای ۶۴ گیگابایت، ۱۲۸ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی بدست بیاورید. این سیستم قیمت‌گذاری به گونه‌ای است که در ظاهر اپل به شما تخفیف ۵۰ دلاری داده است، ولی در اصل برای درخواستی بدیهی ۵۰ دلار از شما خواهد گرفت.

شاید اگر از دنبال کنندگان پیگیر اپل باشید گول این تخفیف را نخورده باشید، زیرا اپل هیچگاه بر سر قیمت‌گذاری‌های محصولاتش به گونه‌ای عمل نمی‌کند که متضرر شود. به عنوان مثال، وان‌پلاس ۷ پرو برای افزایش «حافظه پایه ۱۲۸ گیگابایتی» خود به ۲۵۶ گیگابایت، تنها ۳۰ دلار بیشتر پول می‌گیرد. در صورتی که اپل برای همین میزان افزایش حافظه، ۱۰۰ دلار درخواست می‌کند.

مطمئنا با خود فکر خواهید کرد که حتما اپل از حافظه پرسرعت‌تری استفاده می‌کند؛ متاسفانه خیر. حافظه به کار رفته در وان‌پلاس ۷ پرو از نوع UFS 3.0 است ولی آیفون‌های ۱۱ همگی از حافظه UFS 2.1 بهره می‌برند که خب همانطور که می‌توانید حدس بزنید، سرعت کم‌تری دارند. پس چرا اپل برای چنین حافظه‌ای ۳.۳ برابر پول بیشتری دریافت می‌کند؟ جواب این سؤال را خودتان بهتر می دانید.

نمودار مقایسه قیمت‌گذاری شرکت‌ها برای حافظه بیشتر

احتمال آن که شما نیز یکی از کاربران آیفون‌های ۶۴ گیگابایتی باشید زیاد است و قطعاً با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شده‌اید. البته نوع کاربری شما نیز تاثیر مستقیمی روی خالی یا پر بودن حافظه گوشی شما می‌گذارد. اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که عکس و فیلم زیادی در گوشی خود نگه می‌دارند، دچار مشکل می‌شوید ولی اگر به چند برنامه و تعدادی عکس و موسیقی معقول بسنده کرده‌ باشید، احتمالا چنین مشکلی نخواهید داشت.

اما اپل با نام‌گذاری گوشی آیفون ۱۱ پرو، چنین کاربرانی را هدف قرار نداده است. اپل در مراسم رونمایی آیفون ۱۱ پرو، مانور زیادی روی قابلیت‌های تصویربرداری گوشی جدیدش داد. یکی از این قابلیت‌ها، امکان فیلم‌برداری به صورت همزمان با ۴ دوربین آیفون ۱۱ پرو است. تصور کنید که هر ۴ دوربین گوشی، با قابلیت 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه فیلم برداری کنند، متاسفانه باید بگوییم که حافظه گوشی شما در ۲۰ دقیقه پر خواهد شد. آیا فیلم‌برداران «حرفه‌ای» از این اتفاق خوشحال خواهند شد؟ خیر.

راه‌حلی که اپل در اختیار علاقه‌مندان «حرفه‌ای» قرار داده، خریداری آیفون‌ها با حافظه داخلی بیشتر است. یعنی پرداخت پول بیشتر. آیفون ۱۱ پرو مکس با ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی، ۱۴۵۰ دلار قیمت دارد؛ یعنی ۳۵۰ دلار بیشتر از قیمت پایه ۱۱۰۰ دلاری آن (همین داستان را برای آیفون XS هم داشتیم). با پول حافظه اضافی آیفون ۱۱ پرو مکس می‌توان پیکسل ۳a گوگل را خریداری کرد. یعنی کاربران در حدود ۳۰ درصد پول اضافه‌ پرداخت می‌کنند تا بتوانند از ویژگی‌های «حرفه‌ای» آیفون خود استفاده کنند. در اصل بهتر است کاربران «حرفه‌ای» نسخه ۶۴ گیگابایتی را نادیده گرفته و یک راست به سراغ آیفون‌های ۲۵۶ گیگابایتی بروند.

قیمت‌های پایه آیفون‌های ۱۱ و ۱۱ پرو برای ۶۴ گیگابایت

مشکل دیگری که با آن مواجه می‌شوید، برنامه تعویض آیفون است. این برنامه به گونه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا گوشی فعلی خود را تحویل دهند و پس از ارزیابی اپل، مبلغی را به عنوان تخفیف در راستای خریداری آیفون جدید دریافت کنند. در ظاهر این برنامه گزینه خوبی به نظر می‌رسد، ولی در باطن اپل هیچ اهمیتی برای حافظه داخلی گوشی فعلی شما قائل نمی‌شود. یعنی چه آیفون XS Max با حافظه ۵۱۲ گیگابایتی ۱۴۵۰ دلاری داشته باشید و یا آیفون XS Max با ۶۴ گیگابایت حافظه و قیمت ۱۱۰۰ دلار، برای اپل فرق نمی‌کند و در بهترین حالت ممکن است ۵۰۰ یا ۶۰۰ دلار گیرتان بیاید.

برای دور زدن ضرر و زیان خودتان، می‌توانید آیفون خود را جای دیگری به فروش برسانید تا حداقل بخش بیشتری از پول خود را پس بگیرید. البته این کار نیز ملزم به سروکله زدن با افراد غریبه‌ است که شاید بسیاری از کاربران عطای آن را به لقایش ببخشند و به همان اپل بسنده کنند.

داستان اپل و حافظه، صرفا به آیفون ختم نمی‌شود. فضای ذخیره‌سازی ابری اپل یا همان iCloud نیز با «تنها» ۵ گیگابایت ارائه می‌شود. اگر این قابلیت را در آیفون خود فعال کرده باشید، متوجه می‌شود که بکاپ‌های آیفون به خودی خود ۵ گیگابایت را اشغال می‌کنند و حتی برای تهیه پشتیبان از داده‌های خود نیز باید مبلغی اضافه به اپل پرداخت کنید (۱ دلار ماهانه به ازای ۵۰ گیگابایت).

اپل محصولاتش را به عنوان یک برند لاکچری معرفی می کند، در نتیجه قیمت‌گذاری‌‌هایش نیز بر همین اساس است. هدف اپل نیز کسب سود بیشتر است و از هیچ راهی برای رسیدن به هدف خود دریغ نخواهد کرد. مشکل اینجاست که این شما نیستید که تشخیص می‌دهید به حافظه بیشتری برای ذخیره‌سازی داده‌های خود نیاز دارید. در اصل این اپل است که برای شما تصمیم می گیرد و کاری هم از دست کسی بر نمی‌آید.

مطالب مرتبط

شاهکار جدید شرکت اسکوبار: فروش آیفون ۱۱ پرو تعمیری با پوشش طلا به نصف قیمت

«روبرتو اسکوبار»، برادر خلافکار معروف کلمبیا یعنی «پابلو اسکوبار»، با معرفی گوشی‌های تاشو که در حقیقت گلکسی فولد و رویول فلکس پای با پوشش اسکوبار هستند، جنجال به پا کرده است. حال او برای مبارزه با اپل، مدل‌های ریفربیش شده آیفون ۱۱ پرو را تعمیر کرده و آن‌ها را با پوشش طلا نصف قیمت می‌فروشد.شرکت... ادامه مطلب

دوربین سلفی آیفون ۱۱ در جدول DxOMark پائین‌تر از گلکسی نوت ۹ قرار گرفت

سایت DxOMark پس از بررسی دوربین سلفی آیفون ۱۱ امتیاز کلی ۹۱ را به آن داده است. به این ترتیب این گوشی نتوانست بین ده گوشی برتر جایگاهی کسب کند و با قرار گرفتن در رتبه سیزدهم، بالاتر از هواوی P30 پرو و پائین تر از گلکسی نوت ۹ قرار گرفت.بر اساس آزمایش‌های سایت DxOMark،... ادامه مطلب

تولید آیفون 11 در هند به بن بست خورد؛ وابستگی اپل به چین ادامه دارد

اپل در گذشته بسیاری از محصولاتش را در چین مونتاژ و تولید می کرد ولی در چند سال اخیر به منظور کاهش وابستگی به این کشور جنوب شرق آسیا، خطوط تولید را به کشورهای دیگری مثل ویتنام منتقل کرده است. گزارش جدید نشان می دهد برنامه اپل برای تولید آیفون 11 در هند به بن... ادامه مطلب

مقایسه سامسونگ گلکسی S20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس و پیکسل 4XL

سامسونگ پرچمدار حقیقی خود را گلکسی S20 اولترا می داند و آنرا از نظر نمایشگر، سخت افزار و البته دوربین تا دندان مسلح کرده است. این گوشی روی کاغذ فوق العاده قدرتمند است و رقبایی نظیر آیفون ۱۱ پرو و پیکسل 4XL رقابت سختی را با آن پیش رو دارند.در همین زمینه: رونمایی از گلکسی... ادامه مطلب

مقایسه سامسونگ گلکسی S20 با پیکسل 4 و آیفون 11 پرو

از زمان که پرچمدارها تنها در یک نسخه معرفی می شدند مدتها گذشته و در سال های گذشته تنوع آنها رفته رفته بیشتر شد تا امشب شاهد معرفی ۶ عضو از خانواده گلکسی S20 باشیم. هدف سامسونگ از اینکار راضی کردن ذائقه های متفاوت است و ظاهرا بازخورد مناسب در سال های گذشته باعث شده... ادامه مطلب

با سایبرفون آشنا شوید؛ ترکیبی از سایبرتراک تسلا و آیفون 11 پرو

اپل و تسلا دو شرکت مطرح آمریکایی هستند که محصولاتشان در سراسر دنیا هواداران زیادی دارد و شرکتی روسی به نام Caviar که در زمینه تولید لوازم جانبی لوکس فعالیت دارد در تازه ترین نسخه سفارشی سازی شده خود از آیفون 11 پرو تصمیم گرفته تلفیقی از ویژگی های محصولات این دو کمپانی را در نظر... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟