در روز دوم فریلند 98 چه گذشت؟ ادامه داستان شوالیه های‌مدرن امروز

روز دوم رویداد فریلند در حالی برگزار شد که اندکی از تعداد شرکت کنندگان همایش در روز گذشته کم شده بود ولی از آنسو حضار جدیدی نیز به رویداد اضافه شده بود. در این روز از رویداد نیز سخنرانی های متعددی درباره فریلسینگ و برای فریلنسرها بیان شد که خوانش آنها برای علاقه مندان به این حوزه خالی از لطف نیست.

حکایت لایف استایل یک فریلنسر

«شاهین طبری» مدیرعامل چارگون به لزوم داشتن یک لایف استایل برای فریلنسرها اشاره کرد و تاکید کرد که اکثر فریلنسرهای ایرانی به خاطر نداشتن یک سبک زندگی مشخص و خارج از زندگی کارمندی، در حقیقت کارمندانی با لباس مبدل فریلنسری هستند. او باور دارد که سن ۲۰ تا ۲۳ سالگی بهترین زمان برای ساختن یک لایف استایل است ولی این به آن معنا نیست که سنین بالاتر نمی‌توانند به لایف استایل خاص خود دست پیدا کنند. او با اشاره به زندگی و سبک گروه موسیقی معروف بیتلز گفت:

«آنها نظم زندگی خاصی داشتند و اصلا نمی‌توانستند صبح‌ها موسیقی بنوازند چرا که لایف استایل و ضرباهنگ زندگی‌شان اینگونه بود که شب‌ها در استودیوی کرایه‌ای خود موسیقی بسازند.»

طبری تاکید می‌کند داشتن یک لایف استایل حتما به معنی داشتن یک برنامه منظم و دقیق در روزهای زندگی نیست ولی باید ریتم زندگی خود را دست پیدا کرد. او همچنین به تمام فریلنسرها توصیه می‌کند که سبک زندگی خود را با کارفرمای خود در میان بگذارند:

«به آنها بگویید که من مثلا فلان ساعت تا فلان ساعت در دسترس هستم و در بازه زمانی ایکس تا ایگرگ کار می‌کنم و... فکر نکنید مشتری این چیزها را نمی‌فهمد، این موارد را روی یک کاغذ بنویسید و به مشتری بدهید؛ این برگه قرارداد نیست ولی در هر حال گفتن کتبی یک مساله، مشتریان را بیشتر به رعایت قوانین نانوشته می‌کند.»

شما چه رنگی هستید؟

»شبنم طباطبایی» موسس و مدیر شرکت رادمان درباره برقراری ارتباط پویا بر مبنای DISC برای فریلنسرها سخن گفت. او تاکید کرد این ابزار برای ارزیابی سبک رفتار است : «سبک های رفتاری ممکن است خیلی متفاوت باشند و بسیار مهم است که فقط با خواندن یک سیگنال قضاوت نکنیم. یادمان باشد افراد ترکیبی از رنگ‌ها هستند و در این مدل افراد به یکدیگر هیچ برتری خاصی ندارند.»

به گفته طباطبایی حروف این عبارت معنای خاصی دارد: D به تسلط و احاطه برمی‌گرد و I به تاثیرگذاری و S به ثبات و C به تطابق.ی افراد D (قرمز آتشین) عصبانی و عجول هستند و ارزش‌های زندگی‌شان به مسائلی چون سوداگری و نگاه به جلو و البته حلال مشکلات ختم می‌شود: «افراد D پتانسیل دیکتاتور شدن دارند.»

طباطبایی تاکید دارد شخصیت‌های I (زرد رنگ) نیز افرادی خلاق و پرحرف هستند که روحیه بخش و خوش بین هم هستند. آنها دنبال جزییات نیستند و در یک استانداردهای مشخص نمی‌گنجند و توانایی دادن انگیزه به یک تیم هستند. افراد S (سبز رنگ) نیزعاشق ثابت هستند و بسیار افراد خونسردی هستند: « آنها با تغییر میانه‌ای ندارند و آدم‌هایی با ادراک بالا و شنونده خوبی هستند.» در نهایت افراد C (آبی رنگ) نیز آدم‌هایی قاعده‌مند هستند و دائما در حالت نگرانی و استرس قرار دارند و البته بیش از حد دقیق هستند.

طباطبایی باور دارد فریلسنرها باید رنگ‌های خود را پیدا کنند و با شناختن رنگ مشتریان خود نیز می‌توانند وارد یک ارتباط پویا با کارفرمایان و هم‌تیمی‌های خود شوند.

وطن خانه ماست، ترکش نکنیم

«اسما کروبی» موسس تیارا استودیو با اشاره به موج پیش آمده درباره رفتن از ایران در جامعه ایرانی، به این موضوع تاکید می‌کند که نباید میهن را فراموش کرد: «ایران خانه ماست.» او می‌گوید ما در این خاک به دنیا آمدیم و به آن تعلق خاطر داریم. او می‌گوید امید در بین ما مرده و در ایران آن را گم کردیم.

او می‌گوید لذت از زندگی امر مهمی است ولی آیا می‌تواند بهانه‌ای برای ماندن یا رفتن باشد. کروبی تاکید دارد کسی که امید ندارد در هیچ‌جای این جهان نمی‌تواند درست ادامه دهد: «اگر خانه‌تان خراب شده باشد به آن بی‌توجهی می‌کنید یا آن را می‌سازید؟ ولی اگر توان ساختن را نداشته باشید چی؟ این سوال هم جوابش خیلی سخت است ولی در کنار هم چه؟ آیا بازهم نمی‌توانیم؟»

کروبی تاکید دارد وطن هتل نیست که هر وقت از خدماتش ناراضی بودیم آنجا را ترک کنیم اما تاکید دارد مهاجرت شخصی‌ترین امری است که هر کس در زندگی‌اش می‌تواند اتخاذ کند: «اما مهاجرت برای فراموشی فقط سردرگمی می‌آورد، همانطور که ماندن برای کسی که انرژی ندارد افسردگی به بار می‌آورد.»

کارهای داوطلبانه فریلنسری

«ریحانه وحیدیان» پژوهشگر شهر هوشمند با طرح این پرسش که کار داوطلبانه چطور می‌تواند به رشد شخصیت و پیشرفت کاری فریلنسرها کمک کند؟ سخنرانی خود را آغاز کرد. او با اشاره به جمعیت‌های مختلفی که کارهای داوطلبانه انجام می‌دهند و حس خوبی که ایجاد می‌کنند تا مدتها دارد که کارهای داوطلبانه یک نوع عشق مستمر به وجود می‌آورد.

وحیدیان همچنین با اشاره به موضوع معجزه شبکه‌سازی آن را دستاورد دیگری برای انجام کارهای داوطلبانه معرفی می‌کند: «من پژوهش‌هایی درباره شهر هوشمند انجام می‌دادم و بعد از مدتی در رویدادهای مهم با محوریت این موضوع و حضور افراد سرشناس و مرتبط با پژوهش‌های من دعوت شدم تا بتوانم با آنها رو در رو حرف بزنم و در کارم پیشرفت کنم.»

او نتیجه دیگر انجام کارهای داوطلبانه درست را ورود به کلوب حرفه‌ای‌ها می‌داند و باور دارد که با انجام چنین کارهایی می‌توان خیلی زودتر وارد کلوب حرفه‌ای‌ها شد. وحیدیان همچنین تاکید دارد ورود به جوامع جدیدی که شید پیش از این فکرش را نکنید که می‌توانید به آن جوامع ورود پیدا کنید نیز از دیگر مزیت‌های چنین فعالیت‌هایی خواهد بود.

به گفته وحیدیان فعالیت‌های داوطلبانه می‌توانند منجر به یک کار تیمی ارزشمند هم بشود که با احساس مسئولیت افراد، به جامعه کمک کند و بخشی از دغدغه‌ها را حل کند: «یادمان نرود که کار داوطلبانه را باید مانند کار پروژه‌ای جدی بگیریم. نمی‌توان در میان پروسه این فعالیت‌ها زیر کار زد و از آن خارج شد. تعهدی در این فعالیت‌ها وجود دارد که از همان جنس تعهد کاری است.»

مطالب مرتبط

بزرگترین رویداد سالیانه گوگل لغو شد؛ I/O 2020 زیر تیغ کرونا

گوگل هر سال در فصل بهار کنفرانس Google I/O را برگزار می‌کند که معمولا در آن شاهد معرفی جدیدترین نسخه از اندروید هستیم. برگزاری کنفرانس امسال اما در هاله‌ای از ابهام فرو رفته بود، زیرا سایه ویروس کرونا روی آن سنگینی می‌کرد. این کمپانی اما امروز اعلام کرده است که مراسم امسال برگزار نمی‌شود و آن‌ها... ادامه مطلب

آغاز کرونا و تعلیق رویدادها؛ آیا زمان «وبینار» فرا رسیده است؟

با شیوع کرونا در ایران، راهکارهای گوناگونی برای کاهش شیوع این ویروس از سوی مردم و کسب‌وکارها صورت می‌گیرد. راهکارهایی که البته اجرایی شدن آها منجر به ریشه کن شدن ویروس نمی‌شود اما می‌تواند در کنار رعایت نکات بهداشتی و دیگر موارد، به کم شدن شیوع این ویروس کمک کند؛ برگزاری آنلاین رویدادها و جلسات... ادامه مطلب

ولوکوپتر مسیرهای تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می‌کند

استارتاپ هوانوردی ولوکوپتر (Volocopter) در همکاری با اپلیکیشن درخواست تاکسی گرب (Grab)، تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می کند.این دو شرکت با امضای یادداشت تفاهم به دنبال یافتن مناسب ترین شهرها و مسیرها برای تاکسی های هوایی، ارزیابی بهترین موارد استفاده برای تاکسی هوایی و همچنین امکان آزمایش پروازهای مشترک در شهرهای... ادامه مطلب

علی‌بابا حامی هفتمین جشنواره فناوری اطلاعات شریف شد

هفتمین جشنواره فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف (ITWeekend) با حمایت گروه علی بابا، یکم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.در این رویداد که با هدف انتشار تجربیات صاحب‌نظران حوزه فناوری اطلاعات به مخاطبان برگزار می‌شود، تجربیات افراد شناخته شده در این حوزه در قالب سخنرانی‌های کوتاه با مخاطبان به اشتراک گذاشته می‌شود. احسان... ادامه مطلب

گزارش ویدیویی: در رویداد سوار ابرهای ابر آروان چه گذشت؟

«سوار ابرها» رویدادی است که شرکت «ابر آروان»، ارائه دهنده خدمات یکپارچه ابری، در آن پیشرفت‌های سالانه و برنامه‌های سال آینده‌اش را تشریح می‌کند.چهارمین رویداد سوار ابرها نیز دیروز (۲۷ بهمن) در هتل اسپیناس پالاس تهران و با حضور ۳ هزار شرکت کننده برگزار شد. مدیران مختلف آروان با عناوین خاص خود در برابر جامعه... ادامه مطلب

پخش زنده ویدیویی: رویداد «سوار ابرها» از شرکت ابر آروان

چهارمین رویداد سوار ابرهای شرکت ابر آروان، امروز ۲۷ بهمن ماه در هتل اسپیناس پالاس تهران با حضور بیشتر از ۳ هزار شرکت‌کننده برگزار می‌شود. در این رویداد، ابر آروان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری ایرانی، از جدیدترین دستاوردهای خود و همچنین برنامه‌هایش برای سال آینده خواهد گفت.نسل جدید محصولات ابری در کنار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟