نگاهی‌ دقیق‌تر به متن دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت تاکسی‌های اینترنتی

بعد از گذشت ۴۸ ساعت از تنظیم دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر؛ متن کامل این دستورالعمل منتشر شد. در این متن مشکلاتی نظیر بیمه رانندگان و استفاده همزمان رانندگان از چند اپلیکیشن درخواست سفر و موارد دیگری حل و فصل شده است.

در این دستورالعمل عبارت نظارت به معنای پایش فعالیت ارائه دهندگان خدمات هوشمند حمل و نقل مسافر توسط شهرداری جهت حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات حمل و نقل نظام صنفی از طریف اجرای مفاد این دستورالعمل تعریف شده است. همچنین به سامانه‌ای به نام (سماس) اشاره که در تعریف آن چنین آمده است:

«سامانه‌ای متعلق به وزارت کشور جهت ثبت برخط اطلاعات ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر و نیز وسایل نقلیه،رانندگان و داده‌های سفر.»

تاکسی‌های اینترنتی حق ندارند گوشی کاربران خود را رصد کنند و اجازه استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر را به رانندگان خود ندهند

این سامانه قرار است تا شش ماه آینده در وزارت کشور احداث شود و نهادهایی چون شهردرای، اتاق اصناف ایران، نیروی انتظامی و اتحادیه‌های صنفی موظف هستند با وزارت کشور پیرامون احداث این سامانه همکاری‌های لازم را انجام دهند. از آنسو تاکسی‌های اینترنتی نیز باید بهصورت روزانه یا هفتگی داده سفر هر سفر را در سماس ثبت نمایند تا امکان اعتبار سنجی این داده‌ها صورت پذیرد. در این متن تاکید شده که اطلاعات سماس محرمانه بوده و هیچ ‌کس حق استفاده تجاری از آنها را ندارد.

همچنین در متن فعلی تاکید شده که هیچ تاکسی اینترنتی حق ندارد تلفن همراه کاربران خود را با هدف ممانعت از استفاده همزمان از چند نرم‌افزار رصد کند؛ موضوعی که چندی پیش باعث بروز مشکلاتی بین تپسی و اسنپ شده بود و به نظر می‌رسد که حالا با این تبصره، این مشکل به آخر خط خود رسیده است.

شروع و ادامه فعالیت در هر شهر منوط به قرارداد بستن با شهرداری‌ها است

بر اساس ماده ۳ مندرج شده در این متن، همه تاکسی‌های اینترنتی زین پس ملزم هستند تا برای شروع و حتی ادامه فعالیت خود در شهرستان‌ها با شهرداری‌های این شهرها قرارداد ببندند، این موضوع به این معناست که حتی در شهرهایی که در حال حاضر اسنپ، تپسی، ماکسیم و سایر تاکسی‌های اینترنتی در آن فعالیت دارند، باید قراردادهایی با شهرداری‌ها ببندند تا بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند. البته در همین ماده تاکید شده که شهرداری‌ها باید ظرف یک ماه قرارداد را نهایی سازند و اگر این موعد بگذرد، تاکسی اینرنتی مذکور می‌تواند بدون قرارداد در آن شهر فعالیت خود را داشته باشد.

در ادامه این متن آمده که شهرداری باید تمام درآمد حاصل از این توافق را صرفا در توسه حمل و نقل عمومی و رفع آلودگی هوا هزینه کند؛ درآمدی که بر اساس قراردادها ۲ درصد از کرایه هر سفر است. همچنین در بخش وظایف شهرداری تاکید شده این نهاد موظف است معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را با صدور یک معرفی نامه برای شرکت‌های اینترنتی میسر کند.

در ادامه این متن تشریح شده که وسایل نقلیه در تاکسی‌های اینترنتی باید رعایت سن فرسودگی را در نظر داشته باشند و خودروهای فرسوده و آلاینده به تدریج از چرخه فعالیت حذف می‌شوند: از نیمه دوم سال ۹۹ خودروهای با عمر بالای ۱۵ سال، از نیمه دوم ۱۴۰۰ خودروهای بالای ۱۳ سال و از نیمه دوم ۱۴۰۱ خودروهای بالای ۱۰ سال (مثل تاکسی‌ها) مجاز به فعالیت در تاکسیرانی اینترنتی نیستند.

لیست تخلفات و مسئول تخلف طبق قانون

در آیین نامه مذکور تاکید شده که تاکسی‌های اینترنتی باید رانندگان خود را بیمه کنند

در ادامه مساله بیمه رانندگان نیز به نظر می‌آید که حل و فصل شده باشد چرا که بر اساس تبصره ماده ۴ این آيین نامه، تاکسی‌های اینترنتی موظف هستند با همکاری شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه‌ای با میزان پوشش مشابه آژانس‌ها طراحی و اجرا نمایند.

تاکسی‌های زرد رنگ بسته به شرایط شهرداری هر شهر در سامانه‌های آنلاین حمل و نقل مسافر می‌مانند

همچنین در این متن تاکید شده که همکاری ناوگان حمل و نقل عمومی (تاکسی‌های زرد رنگ) نیز منوط به رعایت ضوابط اعلامی توسط شهرداری هر شهر است و شاید زین پس شاهد حضور تاکسی‌های حملو نقل عمومی در سامانه‌ای چون اسنپ یا تپسی نباشیم.

در مورد شرایط راننده نیز در آیین نامه تاکید شده که باید عدم سوپیشینه فرد و عدم اعتیاد وی سنجیده شود،‌موضوعاتی که البته کم و بیش پیش از تصویب این آیین‌نامه نیز در تاکسی‌های اینترنتی رعایت می‌شد. اما موضوع جدیدی که دراین بخش مطرح است محدودیت راننده‌ها برای کار کردن در سامانه‌های حمل و نقل اینترنتی است. در اینجا تاکید شده که برای حفظ ایمنی، هر راننده حداکثر ۱۲ ساعت در شبانه روز می‌تواند کار کند.

لیست برخی تخلفات و مسئول تخلف طبق قانون

تاکسی‌های اینترنتی باید سوپیشینه و عدم اعتیاد رانندگان خود را محرز کنند

در مورد هزینه‌های سفر نیز موضوع جدیدی که مطرح شده الزام تاکسی‌های اینترنتی مبنی بر اعلام قیمت سفر به مسافر است؛ البته در صورتی که این رقم از تاکسی تلفنی‌ها و آژانس‌ها بیشتر شده باشد؛ موضوعی که شاید در زمان‌هایی بسیار خاص (مثلا در زمان پیک ترافیک بالا و یا تغییرات شدید آب‌وهوایی) رخ بدهد.

در ادامه این متن به مراجع رسیدگی کننده مشکلات تاکسی‌های اینترنتی اشاره شده و گفته شده مشکلات به هیات انضباطی یا کمیسیون ایمنی ارجاع داده خواهند شد. گفتنیست اعضای هیات انضباطی متشکل از نمایندگان شواری شهر، شهرداری، نماینده صنف مربوطه بوده و اعضای کمیسیون ایمنی نیز متشکل از نمایندگان پلیس راهور، شهرداری و نماینده صنف مربوطه خواهند بود.

ماشین‌های فعال با پلاک شخصی باید برچسبی در پشت شیشه جلوی خودرو خود نصب کنند

در ادامه این بیانیه همچنین موضوعات جدیدی مطرح می‌شود؛ موضوعاتی مانند اینکه در برخی مواقع به منظور امکان بهره‌مندی مدیریت شهری از اطلاعات جمع آوری شده، تاکسی‌های اینترنتی موظف هستند در صورت درخواست شهرداری،‌اطلاعات پردازش شده سفرها مانند نقشه‌های تراکم تقاضای الگوهای توزیع سفر در سطح شهر را در اختیار شهرداری قرار دهند.

همچنین در این متن تاکید شده که کلیه وسایل نقلیه با پلاک شخصی که در این سامانه‌ها فعالیت دارند باید خودروی خود را با یک علامت شاخص، نسبت به سایر ماشین‌ها متمایز سازند؛ علامتی که می‌تواند یک برچسب در پشت شیشه جلو باشد. این موضوع در تاکسی‌های اینترنتی مانند لیفت در آنسو مرزها نیز جریان دارد ولی برای اولین بار است که در کشور پیاده سازی می‌شود و زین پس افرادی که نمی‌خواستند کسی بداند در تاکسی‌های اینترنتی مشغول هستند، مجبور به استفاده از این برچسب‌ها خواهند بود.

گفتنیست این ابلاغیه با امضای وزیر کشور (عبدالرضا رحمانی فضلی) و وزیر صمت (رضا رحمانی) به اتمام می‌رسد. برای خوانش متن کامل این دستورالعمل می‌توانید اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

اخبار سهمیه بندی بنزین: چالش‌های طرح جدید مجلس برای سهمیه‌بندی به ازای نفرات خانواده

در بامداد جمعه مورخ 24 آبان ماه سال 98 سرانجام قیمت جدید بنزین به شکل رسمی اعلام شد و قیمت بنزین معمولی از 1000 تومان به 1500 تومان افزایش یافت و سهمیه 60 لیتری ماهانه در اختیار دارندگان کارت سوخت قرار گرفت. قیمت بنزین آزاد پس از اتمام سهمیه، 3000 تومان محاسبه می شود. بنزین... ادامه مطلب

لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد ادامه دارد

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، حفظ بهداشت فردی و توصیه برای پرهیز از حضور در امکان عمومی و شلوغ باعث شده تا برخلاف همیشه کارشناسان استفاده از خودروهای شخصی به جای خودروهای حمل و نقل عمومی و مترو را توصیه کنند، حالا مسئولان شهری نیز تصمیم گرفته اند تا در همین راستا ساعات... ادامه مطلب

قیمت حدودی سایپا ساینا S و کوییک S مشخص شد؛ مشخصات فنی و آپشن های نوادگان تیبا

ساینا، محصولی نسبتا اقتصادی در سبد سایپا است که مشابهت فنی با تیبا دارد. پلت‌فرم مورد استفاده در ساینا، کاملا مشابه تیبا است و با کد X200 شناخته می‌شود، حالا با فیس لیفت مجدد ساینا، شاهد تولد مدلی تازه تحت عنوان ساینا S هستیم که طبیعتا قرار است با قیمت بالاتری نسبت به تیبا و ساینا... ادامه مطلب

ثبت نام ایران‌خودرو: تمدید مهلت واریز وجه خودروهای فروش فوق العاده ایران‌خودرو تا دوشنبه بیستم مردادماه

آشفتگی بازار خودرو از مشخصات مهم سالهای اخیر است که بی‌ارتباط با وضعیت تولید شرکت‌های خودروساز نیست. نوسانات نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال ٩٦، خروج آمریکا از برجام و وعده بازگشت تحریم‌ها در اردیبهشت ٩٧، به کاهش تحرک در خطوط تولید خودروسازان انجامید تا آنجا که تعداد خودروهای تولیدی در سال گذشته در مقایسه... ادامه مطلب

قیمت دنا پلاس اتوماتیک اعلام شد؛ از 175 تا 245 میلیون تومان برای پرچمدار ایران خودرو

حدود دو هفته قبل بود که خبر توقف عرضه چند خودرو تولید داخل در پی در دسترس نبودن تکنولوژی تولید گیربکس های اتوماتیک در کشور، در رسانه ها منتشر شد، حالا اما خبر می رسد که ایران خودرو قصد دارد تا با مشارکت یک شرکت کره ای، نسخه اتوماتیک دنا پلاس را با گیربکسی قدیمی... ادامه مطلب

شاهین سایپا؛ جدیدترین مشخصات فنی، فهرست آپشن ها و قیمت احتمالی

پس از اعلام خبر توقف تولید پراید، سایپا، خودروهای «رهام» و تیبا را جایگزین پراید اعلام کرد. از آنجایی که تیبا از گذشته وارد بازار شده، کنجکاوی‌ها برایش کمتر بود اما برای «رُهام» (تغییر نام به شاهین) سؤال های زیادی وجود دارد.«رهام» یا شاهین محصول جدید گروه خودروسازی سایپاست که در خصوص مشخصات فنی مدت‌های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟