ممنوعیت فروش آنلاین بلیت اربعین؛ چالش‌های سنتی ادامه دارد

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از ممنوعیت فروش اینترنتی بلیت اربعین در سایت‌های اینترنتی خرید و فروش بلیت سفر خبر داد و دلیل آن را سودجویی برخی از این سایت‌ها اعلام کرده است. از سوی دیگر اما مدیران سایت‌های اینترنتی باور دارند که فروش آنلاین می‌تواند به دولت کمک کند تا دقیق‌تر در برابر تخلفات بایستد و نظارت درست و شفافی بر روند فروش بلیت‌ها داشته باشد.

«مقصود اسعدی سامانی» با اشاره به برخی تخلفات و سودجویی‌های که سال گذشته توسط برخی سایت‌های فروش اینترنتی در زمینه فروش بلیت اربعین پیش آمده بود، تاکید کرده که برای جلوگیری از بروز این اتفاقات، قصد دارند تا به کل فروش اینترنتی اربعین توسط سایت‌ها را لغو کنند: «فقط شرکت‌های هواپیمایی مجاز هستند از طریق اینترنت بلیت هواپیما در ایام اربعین را به فروش برسانند.»

از سوی دیگر معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری هم با تاکید بر ممنوعیت فروش بلیت اربعین توسط سایت‌های اینترنتی تاکید کرده که در سال جاری با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و پلیس فتا به‌شدت با این موضوع برخورد می‌شود.

ممنوعیت فروش بلیت اربعین توسط وبسایت‌ها در حالی مطرح می‌شود که اساسا پایش سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی به مراتب آسان‌تر از فروشگاه‌های فیزیکی خواهد بود و بارها در صحبت‌های مسئولین دولتی و حاکمیتی آمده که تجارت الکترونیکی بر بستر اینترنت شفافیت به همراه می‌آورد.

آنطور که تحقیقات دیجیاتو نشان می‌دهد موضوع ممنوعیت فروش بلیت اربعین در سال گذشته نیز به سایت‌های فروش اینترنتی بلیت سفر ابلاغ شده بود و امسال نیز این پیام زودتر از موعد به آنها ابلاغ و تاکید شده که در صورت مشاهده فروش، با آنها برخورد خواهد شد.

از آنسو مشاهدات خریداران بلیت اربعین حکایت از این دارد که فروش بلیت‌های اربعین در فروشگاه‌های فیزیکی کاری سخت بوده و خریداری کردن این بلیت‌ها به صورت آفلاین مشقات خاص خودش را دارد.

«علی کشفی» هم بنیانگذار فلایتیو در گفتگو با دیجیاتو اذعان دارد که چه آنها و چه سایت‌های دیگر معتبر فروش اینترنتی بلیت سفر می‌توانند کمک شایانی به مساله نظارت و عدم وقوع تخلفات ریز و درشت در زمینه فروش بلیت اربعین داشته باشند. به گفته کشفی، سامانه آنلاین سایت‌ها به راحتی قابل رصد کردن است و می‌توان همه‌چیز را در آن شفاف دید:

«دولت می‌تواند با گرفتن API سایت‌های فروش بلیت، به صورت تمام وقت فروش بلیت را در این سایت‌ها رصد کرده و با یک مانیتورینگ ساده جلوی بروز تخلفات را بگیرد. ساخت یک ربات و یا حتی کراول کردن این سایت‌ها زیرساخت فنی خاصی نمی‌خواهد و به جای هزینه‌های سنگین نظارت می‌توان تمامی این اقدامات را با یک برنامه‌نویس ساده و یک ناظر انجام داد.»

کشفی تاکید دارد که آنها در سالیان گذشته اعلام کرده‌اند که می‌توانند متولی فروش بلیت اربعین باشند: «اساسا هر سایتی که مجوزهای لازم را داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد اما این فرصت هنوز پیش نیامده است.» او باور دارد که فضای آنلاین می‌تواند به رخ ندادن جرم و پیدا کردن متخلفین کمک کند:

«در حال حاضر نیز برای بسیاری از چارترها، برای سایت‌های خرید و فروش بلیت اینترنتی مقرراتی تعیین شده که برای مثال قیمت یک پرواز خاص از مبلغ خاصی بیشتر نباشد و این مسائل کاملا رعایت می‌شود تا مبادا از قانون تخطی صورت بگیرد.»

کارشناسان بر این باورند که به کل ممنوع اعلام کردن یک پروسه عظیم مانند فروش بلیت اربعین به خاطر تخلف تعدادی سایت گمنام، نمی‌تواند چندان گزاره درستی باشد. در هر حال امسال نیز مانند سال گذشته، فروش این سفر زیارتی صرفا از طریق آژانس‌های هواپیمایی صورت خواهد گرفت که صرفا تعدادی از آنها سایتی کاربردی نیز برای فروش اینترنتی دارند. این موضوع فرسنگ‌ها با هوشمندسازی و اقتصاد دیجیتال، دو عبارت پرتکرار این روزهای دولت، فاصله دارد.

مطالب مرتبط

طرح آینده نگاری سازمان فناوری اطلاعات به دنبال چیست؟

مدیرکل توسعه راهبردها و سیاستهای سازمان فناوری اطلاعات ایران از شرکت بیش از ۱۲۰۰ نفر در طرح آینده نگاری اولویت‌ها و راهبردهای فناوری اطلاعات کشور خبر داد؛ طرحی که به گفته او قرار نیست صرفا یک پژوهش کتبی باشد و دولت سعی دارد تا داده‌های استخراج شده از آن را به گزاره‌های و سیاست‌های اجرایی... ادامه مطلب

طرح «انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی» توسط وزارت ارتباطات رونمایی شد

رییس سازمان فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجیتال از پروژه انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی رونمایی کرد؛ پروژه‌ای که به واسطه آن مردم می‌توانند از بین سه VOD بزرگ کشور و از طریق اینترنت ثابت، یک ماه اشتراک رایگان داشته باشند.به گفته «امیر ناظمی» مردم مانند هر نیاز عمومی دیگری،... ادامه مطلب

ایجاد بازار سیاه خودرو در اینستاگرام و تلگرام؛ حذف قیمت‌ها با خریداران واقعی چه می‌کند؟

حذف قیمت آگهی‌های مسکن و خودرو از کل اینترنت، مخصوصاً سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، شرایط پیچیده‌ای را در بازار به وجود آورده و باعث شده تا هر دو قشر خریداران و فروشندگان دچار یک سردرگمی شدید شوند. از سوی دیگر این اتفاق شرایطی بسیار مطلوب را برای واسطه‌ها جهت ایجاد بازار سیاه فراهم می‌کند؛... ادامه مطلب

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت... ادامه مطلب

واگذاری فوری یک میلیون اشتراک اینترنت خانگی به ترتیب اولویت ثبت‌نام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از واگذاری فوری یک میلیون اشتراک اینترنت خانگی با اولویت کسانی که زودتر ثبت‌نام کنند از طریق سامانه xdslplus خبر داد.محمدجواد آذری جهرمی در یک پست اینستاگرامی ضمن اشاره به این موضوع که خواسته مردم از وزارت ارتباطات کاهش قیمت اینترنت است اعلام کرد:برای تحقق این درخواست، یک میلیون اشتراک... ادامه مطلب

۱۲ هزار شکایت بابت اینترنت در ماه گذشته توسط مردم ثبت شده است

تعداد ۲۰ هزار و ۵۹۸شکایت در یک ماه گذشته در سامانه ۱۹۵ ثبت شده که نزدیک به ۱۲ هزار عدد از این شکایات، یعنی بیش از نیمی از آنها مربوط به اینترنت است.آمارهای رگولاتوری نشان می‌دهد در یک سال جاری، تعداد ۳۷ هزار و ۶۲۲ شکایت در این سامانه ثبت شده که ۲۸ هزار و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟