معاونت علمی: چالش‌های اخذ مجوز در استارت آپ‌ها باید حذف شود

«علیرضا دلیری» معاون علمی و فناوری رییس جمهور در امور مالی و تامین سرمایه‌گذاری باور دارد که اقتصاد کشور باید یک اقتصاد استارت آپی باشد و تمامی منابع مالی کشور باید صرف این کسب‌وکارها بشود تا اقتصاد کشور تحول پیدا کند. او باور دارد که چالش‌های اخذ مجوز مانع از رشد استارت‌آپ‌ها می‌شود و باید یک قوانین ریلی وضع شود و هرکس از ریل خارج شد مورد بازخواست قرار بگیرد.

دلیری باورد دارد که اقتصاد استارت آپی دنیا در حال رشد است و سه تریلیون دلار اقتصاد استارت آپی دنیاست و رشدش نسبت به سال ۲۰۱۷ بیست درصد بوده است. «از آنسو سرمایه‌گذاری در این بخش در کشورهای پیشتاز و قاره‌های پیشتاز نیز رشد قابل توجهی داشته است. کشور ایالات متحده که استارت آپهای موفقی دارد در رشد سمرایه نیز یک رشد قابل توجهی داشته است.»

به باور دلیری اقبال جهانی تغییر مسیر داده و به طرف فعالیت‌های نوین و جدید روی آورده است و نگاه سرمایه‌گذاری در دنیا را تغییر می‌دهد: «ریسک پذیری در این بستر بالاست چرا که تنها ۴۰ درصد استارت آپها به موفقیت می‌رسند و نزدیک به شصت درصد آنها شکست می‌خورند. از چهل درصد موفق نیز یک درصدشان تبدیل به یک استارت آپ بسیار موفق می‌شود.»

دلیری در ادامه می‌گوید :«از طرفی استارت‌آپ‌های بزرگ دنیا بستری بین‌المللی پیدا کردند و فعالیت‌های خود را از یک کشور فراتر بردند. فین‌تک‌ها امروزه استارت آپ‌هایی با رشد بسیار بالا هستند و جدیدا فین‌تک‌ها در زمینه بلاکچین بیشتر از پیش فعالیت می‌کنند.»

دلیری اعلام دارد که فین‌تک‌ها ۲۸۰درصد رشد داشته‌اند نسبت به یکی دو سال گذشته و این نشان می‌دهد که جهان دوست دارد مرزهای کشورها را بردارد و همکاری مشترک در سراسر دنیا آغاز شود: «ما نیز باید در این دهکده حضور فعالی داشته باشیم و امکان اینکه دور خودمان حصار بکشیم وجود نخواهد داشت.»

به گفته دلیری کشور ما در چند سال گذشته در بستر استارت آپی رشد بسیار خوبی داشته اما مقبول جامعه علمی کشور نبوده است. ما در منطقه ربه اول تولید علم را داریم اما در برخی شاخص‌های نوآوری جایگاه چندان جالبی نداریم و از صد و بیست و پنج به شصت و یکم در دنیا رسیده‌ایم.

او تاکید دارد که باید کاری کنیم که علم تبدیل به محصول شود. او دلیل این رشد را کمتر مشکل‌سازی کردن برای استارت‌آپ‌های داخلی کشور می‌داند و باور دارد که هرچه کمتر چوب لای چرخ این کسب‌وکارهای نوپا گذاشت آنها بیشتر می‌توانند رشد کنند. دلیری باور دارد که اقتصاد آینده کشور باید یک اقتصاد استارت آپی باشد و اقتصاد سنتی باید به سمت اقتصاد مدرن تیک‌آف کند.

دلیری بزرگترین مشکل سرمایه‌گذاری در کشور ما همین نگاه سنتی می‌داند. او معتقد است دولت و حاکمیت باید شرایط مطلوب‌تری ایجاد کند تا فعالیت کسب‌وکارها سریع‌تر حرکت کند: «چیزی به نام مجوز در اقتصاد استارت آپی نباید وجود داشته باشد و باید ریل‌گذاری صورت بگیرد که هرکس از این ریل خارج شد با آن برخورد شود. چه بخواهیم چه نخواهیمباید با این نوع نگاه هماهنگ شویم.»

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در امور مالی و تامین سرمایه‌گذاری با اشاره به ماجرای فین‌تک‌ها و هجمه‌ای که به آنها در چند سال پیش صورت گرفت می‌گوید که در نهایت دولت تصمیم گرفت که مسائل مربوط به فین‌تک‌ها را با خود آنها حل و فصل کند و این موضوع باعث تحول رشد اقتصاد کشور شد: «یقین دارم در آینده نه چندان دور بانک‌های فیزیکی جمع خواهند شد و فین‌تک‌ها به شدت رشد پیدا خواهند کرد.»

دلیری باور دارد که سرمایه‌گذاران بخش اقتصادی باید به این حوزه اعتماد داشته باشند: «فضای سرمایه‌گذاری در حوزه سنتی دیگر معنا نمی‌دهد و هر کسی در آن باشد رسما باخته است.»  او می‌گوید پلتفرم فیروزه با حمایت معاونت علمی و ریاست جمهوری به بهره‌برداری خواهد رسید.

دلیری می‌گوید همچنین آنها می‌خواهند با ایجاد کارگروهی بتوانند یک مرجع قانونی برای قیمت‌گذاری (ارزش گذاری) ایجاد کنند: «جدا از این بحث اعتبار سنجی را داریم. که قصد داریم آن را نیز سر و سامان ببخشیم.»

به گفته دلیری در بانک‌های کشور نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان نسهیلات به استارت آپ‌ها داده شده :«همه منابع مالی کشور باید به این حوزه تزریق شود چرا که چیزی به جز این مساله نمی‌تاند اقتصاد کشور را متحول کند.»

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟