سرعت تایپ کردن در گوشی تقریبا با کیبورد فیزیکی برابر است

برخی عقیده دارند با کیبورد فیزیکی سریع تر می شود تایپ کرد و صفحه کلید مجازی گوشی ها سرعت تایپ کردن را پایین می آورند. محققان در جدیدترین یافته های خود به این نتیجه رسیده اند که سرعت تایپ با گوشی تفاوت چندانی با کیبورد فیزیکی ندارد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه های آلتو، کمبریج و موسسه فناوری فدرال زوریخ در همکاری با 37 هزار داوطلب از بیش از 160 کشور دنیا، پژوهشی در زمینه سرعت تایپ کردن در موبایل ترتیب دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که افراد با گوشی خود حدودا 36 کلمه در دقیقه تایپ می کنند که تقریبا 70 درصد سریع تر از تایپ کردن با صفحه کلید فیزیکی است.

تحقیقی که سال گذشته میلادی انجام شده نشان می دهد کاربران با کیبورد فیزیکی به طور میانگین 52 کلمه در دقیقه تایپ می کنند. تحقیق جدید دو موضوع را نشان می دهد: اول اینکه سرعت تایپ کردن کاربران با گوشی افزایش پیدا کرده و دوم اینکه سرعت تایپ با کیبورد فیزیکی کم شده است.

«Anna Felt»، از پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ و یکی از نویسندگان مقاله می گوید:

«می توان به کمک کیبورد فیزیکی تا 100 کلمه در دقیقه هم تایپ کرد که بسیار سریع تر است. اما درصد افرادی که چنین سرعت تایپی داشته باشند کمتر و کمتر می شود. بیشتر افراد می توانند بین 35 تا 65 کلمه در دقیقه تایپ کنند.»

دانشمندان معتقدند در صورتی که روند کاهش سرعت تایپ با کیبورد ادامه پیدا کرده و سرعت تایپ با گوشی افزایش پیدا کند، فاصله ای که بین این دو وجود دارد به طور کامل از بین خواهد رفت.

پژوهشگران در تحقیق مذکور متوجه شدند برای تایپ سریع تر در گوشی باید از دو انگشت استفاده کرد که به طور میانگین به تایپ 38 کلمه در دقیقه منجر می شود. 74 درصد از کسانی که در آزمایش شرکت کرده بودند با دو انگشت تایپ می کردند.

نکته جالب اینکه کاربرانی که سن کمی داشتند (10 تا 19 سال)، توانستند با تایپ کردن 10 کلمه بیشتر در یک دقیقه نسبت به افراد 40 سال به بالا، سرعت بالاتری در تایپ کردن با گوشی از خود نشان دهند. داوطلبان اعلام کردند که روزانه حدود 6 ساعت صرف کار کردن با گوشی کرده و کاربران 20 تا 39 سال بیشترین استفاده را از تلفن هوشمند می کنند.

نکته جالب دیگر اینکه قابلیت تصحیح خودکار کلمات سرعت تایپ با گوشی افزایش داده اما از آن سو قابلیت پیشنهاد کلمات سرعت را کاهش می دهد.

تحقیق صورت گرفته دارای نقص هایی است که نویسندگان نیز به آنها اشاره کرده اند. به طور مثال تمامی شرکت کنندگان به طور داوطلبانه آمده بودند و درصد بالایی از آنان را نوجوانان و جوانانی تشکیل می داده که به تایپ کردن علاقه داشتند.

مطالب مرتبط

تاریخچه ی چیدمان کیبورد ها: آیا دوره QWERTY به سر آمده؟

آیا می دانستید که کیبورد های QWERTY کنونی تا حد زیادی نا کارآمد هستند و اختلالات مچ دست را تشدید می کنند؟ QWERTY بیش از صد سال عمر دارد. به دلایل متعدد این نوع کیبورد از رده خارج و قدیمی محسوب می شود، اما باز هم با اختلاف زیاد محبوب ترین کیبورد در جهان است.چه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟