وزیر ارتباطات: ما باید فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم

در مراسم آیین گرامیداشت هفته فضا وزیر ارتباطات اعلام کرد که ایران باید تا چند سال آینده فضانورد ایرانی به فضا بفرستد و تاکید کرد که ایران تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویر یک متر نیز به مدار خواهد فرستاد.

«محمد جواد آذری جهرمی» با تاکید بر این موضوع که ما در ایران از بس درگیر سیاست شده‌ایم فراموش کردیم که سهمی هم در فضا داریم اعلام کرد که «متاسفانه آنقدر به صنایع قدیمی و بی‌خاصیت پرداختیم که صنعت مهمی مانند صنعت فضایی را یادمان رفته است.» او به بزرگ اندیشیدن اشاره کرد و گفت: «اوایل که فعالیت‌های فضایی جدیدی را به طور جدی شروع کردیم، ما را مسخره می‌کردند ولی امروزه می‌بینیم که استارت آپ‌های حوزه فضایی چقدر رشد داشته‌اند.»

فضانورد ایرانی

وزیر ارتباطات به پروژه اعلام خسارت دقیق سیل فروردین ماه در کشور گریزی زد و با اعلام این موضوع که این پروژه توانسته ۱۵۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌های دولت صرفه‌جویی کند، گفت: «روزی که می‌گفتیم با استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای این اعلام خسارت دقیق را انجام خواهیم داد، مجلسیان باور نمی‌کردند اما امروز این کار را کردیم. دیگر کسی نتوانست زمین سیصد متری آسیب دیده را به جای زمین سیصد هکتاری جا بزند و یا زمین‌های آسیب‌دیده‌ای در پاکستان را به جای زمین صدمه دیده در مناطق سیل زده معرفی کند.»

جهرمی باور دارد که آمریکا تنها به صنایع فضایی ایران حسادت می‌کند. به گفته جهرمی در یک شب، سه مجموعه فضایی کشورمان را که فعالیت‌های صلح آمیزی داشتند مورد تحریم‌های ظالمانه قرار می‌گیرند: «تحریم‌هایی که به یمن جوانان ایرانی بی‌اثر خواهند شد.» او می‌گوید بسیاری از کشورها در پی همکاری پیرامون دانش صلح آمیز ماهواره‌ای برای ایران هستند و قرار است این همکاری‌ها با آنها توسعه یابد: «با کمک همین همکاری‌ها، ما باید فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم.»

فضانورد ایرانی

وزیر ارتباطات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به رفتارهای ناپسند و خودبزرگ‌بینانه ترامپ تاکید می‌کند که «چه ترامپ و دیگر بدخواهان خوششان بیایند، چه نه، ایران تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویر یک متر نیز به مدار خواهد فرستاد.»

تا یک سال آینده سه ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

در این مراسم همچنین «مرتضی براری» رییس سازمان فضایی کشور اعلام کرد که سازمان آنها به کمک دیگر فعالان این حوزه قصد دارد تا در هفته فضای سال جاری، ۳۶۲ رویداد برگزار کند. او سپس به ارائه گزارشی آماری درباره اقدامات سازمان فضایی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت:

«سال گذشته تلاش کردیم دو ماهواره تکمیل شده را در مدار قرار بدهیم. امیر کبیر تا مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر هم رفت ولی بعد از برقراری ارتباط چندثانیه‌ای، نتوانست در مدار قرار بگیرد. امسال اما قصد داریم تا یک سال دیگر، سه ماهواره به فضا بفرستیم و تمامی قراردادهایمان با سازمان جهانی هوافضا برای پرتاب‌های سال جاری و آینده را نیز منعقد کردیم و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.»

به گفته براری دو نمونه ماهواره ظفر در سه ماه آتی آماده خواهند شد: «در چهل و پنج روز آینده اولین ماهواره ظفر و سه ماه بعد از آن ماهواره پارس ۱ (که یک ماهواره سنجش دور و با برد پانزده متر است) را به فضا پرتاب خواهیم کرد. ماهواره مخابراتی ناهید ۱ نیز قرار است در مدار ۲۵۰ کیلومتری قرار بگیرد که اوایل سال آینده پرتاب خواهد شد.»

صنعت فضایی ایران باید به بخش خصوصی سپرده شود

فضانورد ایرانی

به گفته براری سازمان فضایی کشور در خصوص صنعتی سازی ساخت ماهواره‌ها و فعالیت بخش خصوصی نیز اقدامات زیادی انجام داده چرا که بیش از ۷۶ درصد حوزه فضای دنیا در بخش خصوصی است و ایران هم باید به همین سمت پیش برود: «دو مناقصه، یکی برای ساخت ماهواره‌های راداری و یکی برای ماهواره‌های اپتیکی برگزار کردیم که به ترتیب در آنها شش و هشت کنسرسیوم شرکت داشتند و مراحل پایانی آن به زودی انجام خواهد شد.»

رییس سازمان فضایی کشور همچنین اعلام کرد امروزه این سازمان از ۱۲ ماهواره فضایی روزانه نزدیک به صد گیگ دیتا دریافت می‌کند که آن را به رایگان به استارت آپ‌های حوزه فضایی اعطا می‌کند: «ما عدم تصدگری را سرلوحه کار خود قرار دادیم و هم‌اکنون این بستر فراهم شده که بخش خصوصی بتواند حتی یک ماهواره بخرد یا بسازد و به فضا بفرستد و با آن کسب و کار کند.»

براری در خلال صحبت‌های خود به مساله شکست پرتاب ماهواره‌ها اشاره کرد و تاکید کرد که آمریکا و روسیه نیز در سه سال اول فعالیت فضایی خود با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کردند: «۶۲ درصد پرتاب ماهواره‌های آمریکا و نزدیک به ۵۰ درصد پرتاب ماهواره‌های روسیه در اوایل کارشان با شکست مواجه می‌شد. اساسا گفته می‌شود در بین پرتاب ده مرحله اول، معمولا ۳۰ تا ۵۰ درصد موفق می‌شوند در مدار قرار بگیرند. درصد قرار گرفتن ماهواره‌های ایران در اوایل کار خود نزدیک به ۴۰ درصد بوده که با حد میانگین جهانی همسو است و نباید ناامید شد.»

افتتاح دو ایستگاه پرتاب ماهواره‌ای تا پایان سال

فضانورد ایرانی

رییس سازمان فضایی کشور در خاتمه افزود که تعداد ایستگاه‌های پرتاب ماهواره در سال جاری از دو منطقه (ماهدشت و قشم) به چهار منطقه افزایش پیدا خواهد کرد و پایگاه‌های سلماس و چناران نیز به زودی افتتاح خواهد شد.

مطالب مرتبط

رگولاتوری: تخلف اپراتورها حذف بسته‌های پرمصرف بود نه افزایش قیمت

مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری اعلام کرد افزایش تعرفه‌ای در بسته‌های اینترنتی اپراتورها صورت نگرفته بود و تنها برخی از بسته‌های پرمصرف از درگاه‌ آنها حذف شده است. این در حالیست که برخی از بسته‌های اینترنتی اپراتورها به گفته کاربران در فضای مجازی افزایش قیمتی ۵۰ درصدی را تجربه کرده بود.در یکی دو... ادامه مطلب

افزایش قیمت و حذف بعضی بسته‌های بلند مدت اینترنت ایرانسل و همراه اول

دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تغییراتی در بسته‌های اینترنت خود داده‌اند. این تغییرات باعث شده است تا برخی از بسته‌ها افزایش قیمت پیدا کنند و برخی دیگر نیز که نزد کاربران محبوب بودند، مانند بعضی بسته‌های بلند مدت، به شکل کامل حذف شوند. این تغییر در پایان هفته انجام و باعث شد کاربران زیادی... ادامه مطلب

اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای ای‌نماد الزامی شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه‌ای از لزوم اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خبر داده است.با تشدید نوسانات ارزی این اتفاق که از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید و سپس آن کالا به بهانه‌های مختلف از سوی فروشنده برای شما ارسال نشود و یا اعلام شود... ادامه مطلب

رییس رگولاتوری: تعرفه VDSL گران نخواهد بود؛ راه‌اندازی ۵ میلیون پورت تا پایان سال

وزارت ارتباطات به دنبال آن است تا VDSL به شکل گسترده‌تری در اختیار کاربران قرار گیرد و همین مسئله سوالاتی را درباره قیمت این سرویس و تفاوت بهای آن با ADSL به وجود آورده است. حالا کاربران این دغدغه را دارند که استفاده از اینترنت پرسرعت ثابت چه هزینه‌هایی برای آنها به جای خواهد گذاشت.... ادامه مطلب

استارتاپ فضایی تازه تأسیس در پی ارسال مسافران به لبه فضا با بالن غول پیکر

یک استارتاپ تازه تأسیس قصد دارد توریست‌های فضایی را با استفاده از بالن‌های کابین دار به ارتفاع حدود ۵۰ کیلومتری زمین حمل کند. پرواز آزمایشی این بالن سال آینده انجام خواهد شد و قیمت اولیه بلیت آن ۱۲۵ هزار دلار اعلام شده است.استارتاپ Space Perspective قصد دارد با استفاده از بالن Spaceship Neptune در هر... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برای مأموریت مریخ و کاهش زمان سفرهای زمینی ایستگاه‌های شناور می‌سازد

اسپیس اکس به دنبال استخدام متخصصان ساخت و ساز روی دریا است و قصد دارد به کمک آن‌ها ایستگاه‌های فضایی شناور بسازد. این شرکت قصد دارد از ایستگاه‌های شناور برای پرتاب راکت‌ به ماه و مریخ و همچنین انجام سفرهای مافوق صوت روی زمین استفاده کند.ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس با انتشار پستی در توییتر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟