حرکت کردن فرد مبتلا به فلج چهاراندام به کمک اسکلت خارجی [تماشا کنید]

دانشمندان دانشگاه گرنوبل پس از ۲ سال آموزش بیمار فلج چهاراندام، موفق شدند به کمک یک اسکلت خارجی مجهز به هوش مصنوعی که به وسیله مغز کنترل می‌شود، به او توان حرکتی بدهند.

این بیمار ۲۸ ساله که در اثر سقوط از ارتفاع ۲۵ متری، دچار جراحت بخش گردن ستون فقرات خود شده است، تنها می‌تواند مچ دست راست خود را تکان دهد و دیگر اعضای وی از گردن به پایین، از کار افتاده است. محققین با جای‌گذاری دو ایمپلنت ۶۴ الکترودی در هر طرف مغز وی، توانایی خواندن فعالیت‌های حرکتی ذهن بیمار را به دست آوردند. سپس به کمک یک سیستم واقعیت افزوده، نحوه تکان دادن اندام‌های مجازی را به او آموزش دادند.

مراحل اولیه آموزش، ابتدایی بوده و شامل خاموش و روشن کردن یک کلید بوده است. پس از آشنا شدن بیمار با این سیستم، کار‌های پیچیده‌تر به وی محول شده است. محققین نیز به کمک هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، فعالیت‌های مغزی هر یک از حرکات بیمار را بررسی و تقویت کردند.

در ادامه این‌ تمرینات، به بیمار نحوه حرکت عضلات به کمک اندام‌های مجازی آموزش داده شد و پس از مدت مشخصی، محققین از بیمار انجام حرکات پیچیده‌تر را درخواست کردند. پس از به پایان رسیدن آموزش‌ها به صورت مجازی، تست فیزیکی در دستور کار قرار گرفت.

اسکلت خارجی استفاده شده در این تست، شامل ۱۴ مفصل متحرک بوده که گستره حرکت در ۱۴ جهت مختلف را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. در یکی از تست‌ها بیمار توانست با حرکت کردن به سمت یک مکعب و بلند کردن آن، به خوبی اندام خود را با ۸ درجه آزادی مختلف کنترل کند. در نهایت با بررسی کلی تست‌های انجام شده روی این بیمار، وی توانست ۷۱ درصد تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

این بیمار ۴۸ ساله به کمک این اسکلت خارجی ۱۴۵ متر را در ۴۸۰ قدم طی کرد که ۳۹ بار مجبور به توقف شد. پیشرفت وی بر اساس گفته محققین بسیار مناسب و دلگرم کننده بوده است. مسئولین این پژوهش می‌گویند با وجود این که بیمار توانست به کمک این اسکلت خارجی حرکت کند، اما تغییری در شرایط و بهبود بیماری وی ایجاد نمی‌شود. در ادامه می‌توانید ویدیو این تست را مشاهده کنید:

رابط بین ماشین و مغز در این مرحله همچنان ابتدایی بوده و سیگنال‌های الکتریکی خروجی از قشر حاوی حسگر حتی به کمک ایمپلنت به سختی پردازش می‌شوند. اما نکته امیدوار کننده این است که این سیستم، از راه‌حل‌های ارائه شده در دفعات قبلی بهتر عمل کرده است. با این وجود، سیستم‌های اینگونه که بر پایه هوش مصنوعی و اسکلت خارجی هستند، باید حداقل هر ۷ هفته یکبار کالیبره شوند تا دقت و کارایی خود را حفظ کنند.

یادگیری عمیق، به عنوان یکی از روش‌های ارزشمند یادگیری و پیدا کردن الگو‌های داده‌های خروجی از دستگاه‌های اسکن مغز معرفی شده است. بر همین اساس گفته می شود که ایلان ماسک (بنیان‌گذار تسلا) به دنبال توسعه دستگاهی است که داده‌های مغزی را با دقت بیشتری نسبت دستگاه‌های فعلی پردازش کند.

هدف بعدی این پژوهشگران این است که بیمار بتوانند بدون متصل بودن به سقف محل آزمایش حرکت کرده و بدون کمک، تعادل خود را حفظ کند. همچنین آن‌ها می‌خواهند در آینده‌ای نزدیک توانایی کنترل کامل اندام‌های مصنوعی را به کمک سیگنال‌های مغزی پردازش کنند.

مطالب مرتبط

روشن کردن شمع کیک تولد با موتور راکت [تماشا کنید]

یک شرکت فضایی تازه تأسیس در اقدامی جالب تولد هم‌بنیانگذار شرکت را با روشن کردن شمع‌های کیک تولد او با موتور راکت جشن گرفت.«Firefly Aerospace»، یک شرکت هوافضای خصوصی واقع در ایالت تگزاس آمریکاست که قصد دارد ارسال ماهواره‌های کوچک به فضا را با هزینه کمتر انجام دهد. اعضای این شرکت برای جشن گرفتن تولد... ادامه مطلب

مایکروسافت و بریجستون سیستم عیب‌یاب لاستیک توسعه دادند [تماشا کنید]

دستگاه‌ها و سیستم‌های عیب‌یابی خودروها پیشرفته‌تر و هوشمندتر از گذشته شده‌اند و حالا مایکروسافت و بریجستون از سیستمی برای شناسایی آسیب لاستیک‌ها رونمایی کرده‌اند.در حالی که سیستم‌هایی برای بررسی فشار لاستیک‌ها توسعه پیدا کرده‌اند، اما نمی‌توان توسط آن‌ها وضعیت لاستیک‌ها را بررسی کرد و برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها نیاز سرویس‌های دوره‌ای و منظم... ادامه مطلب

اسپیس اکس ماهواره GPS نیروی فضایی آمریکا را به مدار برد [تماشا کنید]

اسپیس اکس غروب سه شنبه به وقت محلی آمریکا یک ماهواره GPS نظامی متعلق به نیروی فضایی این کشور را با راکت فالکون ۹ از دماغه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد.به گزارش Cnet، این سومین پرتاب پس از مأموریت ارسال فضانوردان ناسا با فضاپیمای کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی... ادامه مطلب

با این فناوری می‌توان پنل لمسی را به هر شکلی تولید کرد [تماشا کنید]

محققان با ترکیب تکنیک‌های چاپ سه بعدی و فناوری الکترونیکی قابل اسپری، موفق به توسعه نوع جدیدی از پنل لمسی با نام «ProtoSpray» شده‌اند که با هر شکلی سازگار است.در ویدیوی منتشر شده از سوی این تیم، ProtoSpray روی اشکال مختلف مانند مکعب، نیم‌کره و یک لوله نواری شکل قابل انعطاف موبیوس کار می‌کند که خبر... ادامه مطلب

۱۰ شکست تاریخی در پرتاب‌های فضایی [تماشا کنید]

در حالی که اسپیس ایکس اخیرا توانسته از خاک ایالات متحده آمریکا فضانوردان ناسا را روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کند، همیشه پرتاب راکت‌ها با موفقیت همراه نیستند. در اینجا نگاهی به تعدادی از بزرگترین شکست‌ها در پرتاب‌های فضایی خواهیم داشت.توسعه و تولید یک راکت برای ارسال محموله به فضا هزینه بسیار بالایی را طلب... ادامه مطلب

تخریب راکت SLS طی آزمایش ناسا [تماشا کنید]

مهندسان ناسا اخیرا راکت جدید این سازمان فضایی را طی آزمایشات خود از بین بردند. هدف از این کار، بررسی مواردی بود که می‌تواند در راه‌اندازی واقعی، موشک را با مشکل مواجه کند.به گفته سایت Digital Trends، ناسا همچنان در حال توسعه سیستم پرتاب وسایل نقلیه فوق سنگین برای ماموریت‌های خارج از مدار زمین است. مهندسان این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟