حرکت کردن فرد مبتلا به فلج چهاراندام به کمک اسکلت خارجی [تماشا کنید]

دانشمندان دانشگاه گرنوبل پس از ۲ سال آموزش بیمار فلج چهاراندام، موفق شدند به کمک یک اسکلت خارجی مجهز به هوش مصنوعی که به وسیله مغز کنترل می‌شود، به او توان حرکتی بدهند.

این بیمار ۲۸ ساله که در اثر سقوط از ارتفاع ۲۵ متری، دچار جراحت بخش گردن ستون فقرات خود شده است، تنها می‌تواند مچ دست راست خود را تکان دهد و دیگر اعضای وی از گردن به پایین، از کار افتاده است. محققین با جای‌گذاری دو ایمپلنت ۶۴ الکترودی در هر طرف مغز وی، توانایی خواندن فعالیت‌های حرکتی ذهن بیمار را به دست آوردند. سپس به کمک یک سیستم واقعیت افزوده، نحوه تکان دادن اندام‌های مجازی را به او آموزش دادند.

مراحل اولیه آموزش، ابتدایی بوده و شامل خاموش و روشن کردن یک کلید بوده است. پس از آشنا شدن بیمار با این سیستم، کار‌های پیچیده‌تر به وی محول شده است. محققین نیز به کمک هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، فعالیت‌های مغزی هر یک از حرکات بیمار را بررسی و تقویت کردند.

تور کیش

در ادامه این‌ تمرینات، به بیمار نحوه حرکت عضلات به کمک اندام‌های مجازی آموزش داده شد و پس از مدت مشخصی، محققین از بیمار انجام حرکات پیچیده‌تر را درخواست کردند. پس از به پایان رسیدن آموزش‌ها به صورت مجازی، تست فیزیکی در دستور کار قرار گرفت.

اسکلت خارجی استفاده شده در این تست، شامل ۱۴ مفصل متحرک بوده که گستره حرکت در ۱۴ جهت مختلف را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. در یکی از تست‌ها بیمار توانست با حرکت کردن به سمت یک مکعب و بلند کردن آن، به خوبی اندام خود را با ۸ درجه آزادی مختلف کنترل کند. در نهایت با بررسی کلی تست‌های انجام شده روی این بیمار، وی توانست ۷۱ درصد تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد.

این بیمار ۴۸ ساله به کمک این اسکلت خارجی ۱۴۵ متر را در ۴۸۰ قدم طی کرد که ۳۹ بار مجبور به توقف شد. پیشرفت وی بر اساس گفته محققین بسیار مناسب و دلگرم کننده بوده است. مسئولین این پژوهش می‌گویند با وجود این که بیمار توانست به کمک این اسکلت خارجی حرکت کند، اما تغییری در شرایط و بهبود بیماری وی ایجاد نمی‌شود. در ادامه می‌توانید ویدیو این تست را مشاهده کنید:

رابط بین ماشین و مغز در این مرحله همچنان ابتدایی بوده و سیگنال‌های الکتریکی خروجی از قشر حاوی حسگر حتی به کمک ایمپلنت به سختی پردازش می‌شوند. اما نکته امیدوار کننده این است که این سیستم، از راه‌حل‌های ارائه شده در دفعات قبلی بهتر عمل کرده است. با این وجود، سیستم‌های اینگونه که بر پایه هوش مصنوعی و اسکلت خارجی هستند، باید حداقل هر ۷ هفته یکبار کالیبره شوند تا دقت و کارایی خود را حفظ کنند.

یادگیری عمیق، به عنوان یکی از روش‌های ارزشمند یادگیری و پیدا کردن الگو‌های داده‌های خروجی از دستگاه‌های اسکن مغز معرفی شده است. بر همین اساس گفته می شود که ایلان ماسک (بنیان‌گذار تسلا) به دنبال توسعه دستگاهی است که داده‌های مغزی را با دقت بیشتری نسبت دستگاه‌های فعلی پردازش کند.

هدف بعدی این پژوهشگران این است که بیمار بتوانند بدون متصل بودن به سقف محل آزمایش حرکت کرده و بدون کمک، تعادل خود را حفظ کند. همچنین آن‌ها می‌خواهند در آینده‌ای نزدیک توانایی کنترل کامل اندام‌های مصنوعی را به کمک سیگنال‌های مغزی پردازش کنند.

مطالب مرتبط

محققان حالا با استفاده از یادگیری ماشینی احتمال خودکشی را تشخیص می دهند

در ایالات متحده آمریکا خودکشی دومین دلیل مهم مرگ و میر در بین جوانان است و با رشدی چشمگیر بین سال های 2007 تا 2015 دو برابر شده است. اکنون محققان دانشگاه «Carnegie Mellon» به منظور علبه بر این مشکل برنامه ای را برای تشخیص افکار مرتبط به خودکشی توسعه داده اند.یکی از بزرگترین معضلات... ادامه مطلب

این ربات چهارپا در بدن انسان جابجا می‌شود

پس از ساخت ربات‌های کوچکی که قادر به رساندن دارو به بخش خاصی از بدن هستند، محققان موفق به ساخت یک ربات چهارپا شده‌اند که می‌تواند به سمت هدف خود حرکت کند.جالب است بدانید می‌توان تعداد بسیار زیادی از این ربات‌های ۷۰ میکرونی را طی چند هفته تولید کرد که از کامپوزیت‌های سلیکونی ۱۰۲ میلی... ادامه مطلب

تست سقوط آیفون 11 پرو مکس در مقابل گلکسی نوت 10 پلاس [تماشا کنید]

بر اساس ادعاهای اپل آیفون 11 و 11 پرو به قوی‌ترین شیشه (گلس) موجود در اسمارت‌فون‌ها مجهز شده‌اند و تا به حال چند تست سقوط برای بررسی صحت این ادعا توسط فعالان حوزه تکنولوژی انجام گرفته است. در ویدیویی جدید وبسایت PhoneBuff تصمیم گرفته مقاومت آیفون 11 پرو مکس را در مقابل گلکسی نوت 10 پلاس بیازماید.در... ادامه مطلب

به نمایش کشیده شدن صحنه آهسته قرار گرفتن تله موش روی زبان انسان [تماشا کنید]

پیش از ورود به مطلب باید بدانید که The Slow Mo Guys یک مجموعه ویدئوی اینترنتی در زمینه علم و فناوری است که توسط فردی به نام «گوین فری» راه اندازی شده. در این برنامه های ویدئویی همیشه شاهد شیرین کاری های مجری های آن بوده ایم و او سعی می کند برخی وقایع را... ادامه مطلب

آموزش خوانندگی به فک‌های دریایی توسط دانشمندان اسکاتلندی [تماشا کنید]

ما انسان‌ها قصد داریم همواره قدرتمان را در طبیعت نشان دهیم. حتی شده به فک‌های دریایی آموزش می‌دهیم که برایمان آهنگ جنگ ستارگان را با دهان بنوازند. دانشمندان اسکاتلندی توانسته‌اند به فک‌های خاکستری یاد بدهند که چگونه تارهای صوتی‌شان را مثل انسان نازک کرده و آهنگ بخوانند. مهارتی عجیب که در بلندمدت بالاخره جواب داده... ادامه مطلب

ویدیوهای تبلیغاتی جالب از ویژگی‌های گوشی میت 30 پرو [تماشا کنید]

به فاصله چند روز مانده تا رویداد رونمایی از گوشی میت 30 پرو، هواوی چند ویدیو از این گوشی منتشر کرده که به ویژگی های جدید این سری اشاره می کنند.اولین ویدیو در مورد دکمه های کنار بدنه بوده که احتمال دارد از نوع مجازی و حساس به فشار باشند. احتمالاً همانند آنچه در گوشی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x