کدام نسل اینترنت، کاربران ایرانی بیشتری را به خود اختصاص داده است؟

آخرین آمار و اطلاعات بخش فناوری اطلاعات کشور مربوط به پایان خردادماه امسال، چندی پیش توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شد و به صورت کلی نشان داد تعداد کاربران اینترنت کشور در ۳ ماه اول سال کاهش داشته‌اند. بر مبنای این آمار، تعداد مشترکان اینترنت باندپهن در کشور به ۷۴ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۵۹۵ نفر رسیده و ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۹۰.۷۸ درصد است. ضریب نفوذ اینترنت بر مبنای استفاده افراد از فناوری‌های دسترسی xDSL ، نسل ۳ و ۴ موبایل، اینترنت وای فای و TD-LTE به دست آمده است. آمارها نشان می‌دهد که ۸۶ درصد ضریب نفوذ اینترنت مربوط به دسترسی به فناوری نسل ۳ و ۴ موبایل، ۱۲ درصد مربوط به ADSL و ۲ درصد مربوط به TD-LTE است.

براین اساس ۶۴ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۱۱۲ نفر در کشور از طریق سیم کارت و گوشی موبایل به اینترنت متصل می‌شوند و ۱۰ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۴۸۳ نفر مشترک اینترنت پهنای باند ثابت هستند. به بیان دیگر ضریب نفوذ اینترنت پهنای باند سیار در کشور ۷۸.۱۴ درصد و ضریب نفوذ اینترنت پهنای باند ثابت ۱۲.۶۵ درصد است.

در ابتدای امر باید به این موضوع توجه داشته باشیم که تعداد فرد استفاده کننده از یک مودم تا یک سیم کارت، تفاوت می‌کند. در واقع به صورت میانگین، 2 تا 3 نفر با یک مودم کار می‌کنند. ذکر این نکته نیز ضروری است که افرادی که از شبکه اینترنت 3G و 4G استفاده می‌کنند، استفاده آن‌ها به صورت مقطعی است و در اغلب موارد آن‌ها به اینترنت ثابت متصل هستند. همچنین میزان تغییرات در فضای اینترنت تلفن‌های همراه، با تناوب بیشتری همراه و این زمان در اینترنت‌های LTE به حداقل می‌رسد.

بنابر اطلاعات ارائه شده، ضریب نفوذ اینترنت در جهان ۵۷ درصد است و این در حالی است که در آمریکای شمالی و شمال اروپا این ضریب نفوذ به ۹۵ درصد می‌رسد. در میان کشورهایی که دارای بالاترین ضریب نفوذ اینترنت در جهان هستند، می‌توان به امارات متحده عربی، ایسلند، نروژ، قطر و آندورا اشاره کرد که ضریب استفاده آنلاین در آنها ۹۹ درصد است. جدیدترین آمار نشان می‌دهد از جمعیت حدودا ۷ میلیارد نفری کره زمین، نزدیک به ۵ میلیارد نفرشان از موبایل استفاده می‌کنند و بالغ بر ۴ میلیارد نفر آنها هم کاربر اینترنت هستند.

تمامی آمارها نشان دهنده عدم وجود ثبات در اینترنتی است که کاربران با استفاده از پهنای باند موردنظر اینترنت موبایل‌شان دریافت می کنند. اینترنت نسل LTE که از جمله اینترنت‌های بی‌سیم محسوب می‌شود و نیازی به پورت مخابراتی ندارد، با اضافه کردن پایداری و ثبات به شبکه اینترنت کاربر، سرعتی نزدیک به ۱۰ برابر سایر تکنولوژی‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد. Ping پایین و حداقلی اینترنت در نسل LTE سبب شده است که طرفداران گیمینگ، برای استفاده از سرعت بالای دانلود و پایین بودن عدد Ping، روی به این فناوری بیاورند.

کاربران ایرانی

حرکت به سمت نسل‌های اینترنت 4.5G و 5G نوید این نکته را می‌دهد که با فاصله گرفتن از اینترنت خانگی و طرح‌های ADSL، کاربران سرعتی چندین برابر آن را در فضای اینترنت بی‌سیم دریافت خواهند کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که تکنولوژی مخابراتی و بازه فرکانسی شرکتی که از آن اینترنت TD-LTE را دریافت می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است. در کنار فضای شبکه‌ای تحت پوشش برای مودم شما، تکنولوژی‌های آن شرکت روی سرعت دانلود و آپلود شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

میزان استفاده از اینترنت موبایل در ایران نسبت به سایر کشورها، بیشتر است. این آمار نشان می‌دهد که کاربران داخلی ما بیشتر از کیفیت اینترنت، به آنلاین بودن خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. نسل اینترنت LTE این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که از فضای پهنای باند خود به صورت کامل برای دانلود یا آپلود استفاده کنید؛ تغییر وضعیت و انتقال فضای پهنای باند اینترنت دریافتی شما به یکبار از آپلود به دانلود، در صدم ثانیه صورت می‌گیرد و این است که افت سرعت در این نسل از اینترنت، به شدت پایین است.

ارتباطات در عصر جدید تغییر وضعیتی از تماس تلفنی، به تماس تصویری داده‌اند. ارتباطات تصویری بین کاربران و حتی تماشای تصویر و فیلم‌ها به صورت آنلاین، نیازهای جدیدی را در مخاطبان ایران ایجاد کرده است. کاربران اینترنت در داخل ایران برای برقراری این نوع از ارتباط با استفاده از اینترنت ADSL و 4G به مشکل برمی‌خورند. نسل اینترنت LTE رویکرد ویژه‌ای نسبت سرعت انتقال داده در تماس‌های تصویری داشت و این امکان، به عنوان یکی از مزیت‌های رقابتی LTE معرفی شد.

در مجموع آمار نشان می‌دهد که نسل اینترنت‌های خانگی ADSL رو به افول است و مردم استقبال بیشتری نسبت به اینترنت تلفن‌های همراه دارند تا همیشه در دسترس باشند. استفاده حرفه‌ای از اینترنت مبحثی است که در عصر جدید مطرح می‌شود و انتظار می‌رود که این نوع از استفاده، اینترنت حرفه‌ای را طلب کند.

مطالب مرتبط

رگولاتوری: تخلف اپراتورها حذف بسته‌های پرمصرف بود نه افزایش قیمت

مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری اعلام کرد افزایش تعرفه‌ای در بسته‌های اینترنتی اپراتورها صورت نگرفته بود و تنها برخی از بسته‌های پرمصرف از درگاه‌ آنها حذف شده است. این در حالیست که برخی از بسته‌های اینترنتی اپراتورها به گفته کاربران در فضای مجازی افزایش قیمتی ۵۰ درصدی را تجربه کرده بود.در یکی دو... ادامه مطلب

تعرفه اینترنت موبایل در ایران: واکاوی یک معادله پیچیده

در حالی که «محمدجواد آذری جهرمی» به تازگی گفته بود که 5G به ایران رسیده و به‌زودی در تهران رونمایی می‌شود، دو اپراتور اصلی موبایل کشور با افزایش قیمت بسته‌های اینترنت، وزیر و معاونش را غافلگیر کردند.این تغییرات هم صدای کاربران را درآورد و هم از سوی وزارت ارتباطات «غیرقانونی» اعلام شد. اما ماجرا چیست؟... ادامه مطلب

افزایش قیمت و حذف بعضی بسته‌های بلند مدت اینترنت ایرانسل و همراه اول

دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تغییراتی در بسته‌های اینترنت خود داده‌اند. این تغییرات باعث شده است تا برخی از بسته‌ها افزایش قیمت پیدا کنند و برخی دیگر نیز که نزد کاربران محبوب بودند، مانند بعضی بسته‌های بلند مدت، به شکل کامل حذف شوند. این تغییر در پایان هفته انجام و باعث شد کاربران زیادی... ادامه مطلب

اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای ای‌نماد الزامی شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه‌ای از لزوم اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خبر داده است.با تشدید نوسانات ارزی این اتفاق که از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید و سپس آن کالا به بهانه‌های مختلف از سوی فروشنده برای شما ارسال نشود و یا اعلام شود... ادامه مطلب

مسیریاب نشان از افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز خبر داد

گزارش جدید «نقشه و مسیریاب نشان» حاکی از آن است که میانگین روزانه سفر کاربران این نرم‌افزار در مسیرهای مهم، در روزهای تعطیل خرداد ماه نسبت به تعطیلات نوروز  ۳.۵ برابر شده است.گزارش فروردین ماه مسیریاب نشان به این جمع‌بندی رسیده بود که سفرهای نوروزی نسبت به سال ۹۸ میزان ۷۱ درصد کاهش پیدا کرده... ادامه مطلب

کاربران ایرانی در کدام شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت را دارند؟

بر اساس آماری که استارتاپ «نوین‌هاب» (پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی) منتشر کرده، تلگرام و واتساپ پرجمعیت‌ترین پیام‌رسان‌های داخل ایران هستند و از آن سو پیام‌رسانی مانند سروش در جایگاهی بالاتر از توییتر و فیس‌بوک در میان کاربران ایرانی قرار دارد.در گزارشی که گزارشی که نوین‌هاب منتشر ساخته واتس‌اپ و تلگرام هر کدام با بیش از... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟