این چت بات با رفتار درمانی افراد مبتلا به افسردگی را معالجه می کند

شرکت سوئدی «Flow Neuroscience» با توسعه یک اپلیکیشن که نوعی چت بات (Chatbot) است به افرادی که در نوبت ویزیت شدن توسط متخصص هستند کمک می کند تا بیماری روانی خود را بهبود ببخشند.

طبق گزارش موسسه خیریه مایند (Mind)، از هر چهار نفر در کشور انگلستان یک نفر از بیماری روانی رنج می برد. تحقیقات نشان می دهند درصد بالایی از مردم خصوصاً نوجوانان با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می کنند.

اپلیکیشن Flow برای کمک به بیماران روحی روانی توسعه داده شده است

این مسئله سبب شده تا بیماران روانی در صف های طولانی برای دریافت خدمات درمانی منتظر شده و مراکز درمانی همانند مرکز سلامت همگانی بریتانیا (NHS)، با مشکل خدمات دهی به موقع به بیماران مواجه شوند.

مطالعات مختلف نشان می دهند که تکنولوژی (خصوصاً شبکه های اجتماعی)، برای سلامت روانی کاربران مضر است. حال تکنولوژی که خود تهدیدی جدی برای سلامت روانی کاربران محسوب می شود، به یاری بیمارانی که با مشکلات روحی و روانی دست و پنجه نرم می کنند شتافته است.

اپلیکیشن Flow کاربر را تشویق به شرکت کردن در گفتگوهای روزانه کرده و با ارائه پیشنهادات مختلف، ابزارهای پایش اخلاقیات، نمایش ویدیوهای مختلف برای آشنایی بهتر با سلامت روحی، مدیتیشن و تمرینات روانی، وضعیت روحی کاربر را بهبود می بخشد.

اپلیکیشن مورد بحث توسط تیمی از روانشناسان بالینی و با بهره گیری از متخصصین یادگیری ماشینی و بر مبنای آخرین تحقیقات صورت گرفته در زمینه روان شناسی و علوم اعصاب توسعه داده شده است.

اپلیکیشن مذکور در 18 جلسه مواردی همچون خواب، تمرین کردن، تغذیه و مدیتیشن را از مهمترین عوامل کاهش افسردگی دانسته و با جمع آوری اطلاعاتی در مورد اخلاقیات بیمار، رفتار درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد.

اپلیکیشن Flow با تشویق کردن کاربر به شرکت در گفتگو بیماری روانی او را بهبود می بخشد.
اپلیکیشن Flow با تشویق کردن کاربر به شرکت در گفتگو وضعیت روانی او را بهبود می بخشد.

«Daniel Mansson»، روانشناس بالینی، مدیرعامل و هم بنیانگذار Flow در یک کنفرانس خبری در مورد این اپلیکیشن می گوید:

«اپلیکیشن Flow در هر لحظه آماده کمک رسانی به بیماران روحی است. این اپلیکیشن با مخفی کردن هویت بیمار ترس قضاوت شدن توسط دیگران را از بین می برد؛ چون بسیاری از مردم با صحبت کردن در مورد بیماری روانی خود با دیگران دچار اضطراب می شوند.»

اپ مذکور تاییدیه درمان موثر بیماری های مربوط به افسردگی را در انگلستان و اروپا کسب کرده و در همکاری با هدست مخصوص کمپانی سازنده برای درمان بیماری ها بدون نیاز به دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

ژورنال های New England Journal of Medicine و British Journal of Psychiatry معتقدند محرک مغزی به کار رفته در هدست ساخت کمپانی Flow تاثیراتی مشابه با داروهای ضد پریشانی داشته اما عوارض جانی کمتری به همراه دارد.

طبق یافته های شرکت مورد بحث، 24 درصد از کاربران به کمک اپلیکیشن و هدست مذکور موفق به درمان کامل افسردگی خود شده اند. 41 درصد از بیماران نیز پس از شش هفته احساس کردند حداقل پنجاه درصد حال بهتری دارند. البته شرکت سازنده تاکید کرده که روش درمانی مذکور روی همه بیماران جوابگو نخواهد بود.

اپلیکیشن Flow در حال حاضر برای سیستم عامل iOS در دسترس بوده و در ماه های آینده برای اندروید نیز منتشر خواهد شد. هدست آن نیز به قیمت 490 دلار در انگلستان قابل خریداری است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟