کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران علیه مصوبه دولت به دیوان عدالت اداری شکایت کرد

کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران درخواست ابطال مصوبه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده است. فعالان حوزه ماینینگ در این دادخواست از دیوان عدالت اداری خواستند تا پیش از شروع روند بررسی این پرونده، دستور توقف موقت مصوبه دولت در خصوص ماینینگ را صادر کنند. در متن این دادخواست فعالان حوزه رمز ارزها مدعی شده‌اند که متن مصوبه هیئت وزیران با قوانین کشور مغایرت دارد.

مدتی پیش دولت قوانینی در زمینه استخراج قانونی ارز‌های دیجیتالی وضع و اعلام کرد تحت شرایط اعلام شده استخراج رمز ارزها بلامانع است. اما از نظر ماینرها برخی از بندهای این قانون روند انجام کار را با مشکل مواجه کرده و همین موضوع پای ماینرها را به دیوان عدالت اداری باز کرده است.

«امید علوی» عضو هیات رییسه کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که آنها در جلسه‌ای که با نمایندگان وزارت نیرو و نفت داشته‌اند متوجه شدند که قیمت نهایی برق و گازی که برای ماینرها در نظر گرفته شده بسیار بالا خواهد بود و در نتیجه راهی به جز شکایت به دیوان عدالت اداری پیش روی خود ندیدند:

«قیمت برق به ۸۰۰ تومان و گاز به بیش از ۲۰۰۰ تومان می‌رسید که برای هر کیلووات چیزی نزدیک به ۵۰۰ تومان می‌شد. این آمار و ارقام برای ماینرها اصلا به صرفه نیست و این صنعت را با خطر بزرگی مواجه می‌کند. این قیمت‌گذاری نشات گرفته از آیین نامه هیات دولت است که به نظر ما باید چند بند آن ابطال شود تا بتوان راه را درست پیش رفت.»

به گفته علوی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه مردم در گروی ماینینگ است و فعلا سرنوشت این سرمایه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. او می‌گوید آنها در کارگروه خود اول به دنبال راه حلی برای روشن شدن دستگاه‌های ماینینگ خاموش و سرنوشت دستگاه‌های جامانده در گمرک هستند و در ادامه می‌خواهند به قیمت‌گذاری و نحوه تدوین چارچوب برای این صنعت به دولت کمک کنند.

فعالان حوزه ماینینگ در دادخواست خود گفته‌اند محدود کردن فعالیت آنها به منظور دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری برق، مصداق بارز اخلال در رقابت است. همچنین فعالان این حوزه به اعمال تعرفه برق صادراتی برای استخراج رمز ارز شکایت و اعلام کردند که ماینینگ یک صنعت همانند سایر صنایع است و هیچ دلیل قانونی مبنی بر تعیین نرخ برق صادراتی برای فعالیت این صنعت وجود ندارد.

فعالان حوزه ماینینگ در درخواست خود به موضوع دریافت مالیات از ماینرها هم اشاره کرده و آن را محکوم کردند. با وجود اینکه تعریف مشخصی از مفهوم درآمد و اسباب حصول آن در موازین قانونی ارائه نشده، اما مستفاد از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم این است که درآمد با فروش کالا و خدمات حاصل می‌شود، در حالی که مراکز استخراج ارزهای دیجیتال امکان فروش کالای خود را ندارند، ضمن آنکه شاید برخی اشخاص تمایل به فروش ارز دیجیتالی استخراج شده نداشته باشند و بخواهند آن را ذخیره کنند، به همین دلیل نمی‌توان از این اشخاص مالیات دریافت کرد.

شکایت ماینرها از دولت

همچنین در بخش دیگری از این درخواست اعلام شده است که دولت انتظار دارد تا فعالان حوزه رمز ارز، ارز دیجیتالی استخراج شده را با قیمت دلار نیمایی در بازار آزاد عرضه کنند، اما دولت برای واردات دستگاه‌های ماینینگ ارز نیمایی ارائه نمی‌دهد. از دیگر موارد ذکر شده در دستورالعمل ماینیگ که به آن اعتراض شده، ممنوعیت استفاده از رمز ارزها است چرا که به عقیده ارائه دهندگان این دادخواست هیچ حرمت شرعی بر ممنوعیت استفاده از رمز ارز وجود ندارد.

بند ۱ تصویب نامه که در آن آمده «استفاده از رمز ارزها صرفا با قبول مسئولیت خطر پذیری از سوی متعاملین صورت می گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست» اشاره شده که این بند درست نیست» مورد اعتراض این کارگروه قرار گرفته و در دادخواست خود دلیل مخالفت با این بند را چنین نوشته‌اند:

«اصل ۱۳۸ قانون اساسی، دو نوع آیین نامه را برای تامین اجرای قوانین مورد شناسایی قرار داده است. صدر اصل، ناظر بر آیین نامه اجرایی تکلیفی است اما قسمت دوم اصل ۱۳۸ ناظر برآیین نامه های مستقل می باشد که برای سه منظور یعنی انجام وظایف اداری، تامین اجرای قوانین و تنظیم سازمان های اداری توسط هیات وزیران، هر یک از وزیران یا کمیسیون هایی متشکل از چند وزیر تصویب می گردد. پرسش اساسی آن است که بند یک مصوبه ی مذکور مشعر بر قبول مسئولیت ریسک پذیری متعاملین رمز ارزها ، عدم حمایت و ضمانت دولت و بانک مرکزی از آن و عدم جواز استفاده از رمز ارزها در مبادلات داخل کشور، مطابق با کدام یک از قلمروهای موضوعی احصا شده حق وضع آیین نامه های مستقل توسط هیات وزیران، تصویب شده است؟ بدیهی است که اهدافی نظیر انجام وظایف اداری و تنظیم سازمان های اداری در تصویب بند مورد شکایت، سالبه به انتفای موضوع می باشد. در خصوص «تامین اجرای قوانین» نیز باید این پرسش جدی را مطرح کرد که هیات محترم وزیران در راستای تامین اجرای کدام قانون یا قوانین موضوعه مصوب مجلس شورای اسلامی و تایید شده توسط شورای محترم نگهبان، مبادرت به ایجاد محدودیت نسبت به آزادی شهروندان و ایجاد تکلیف برای آنان کرده است؟»

شکایت ماینرها از دولت

لازم به توضیح است پس از افزایش فعالیت استخراج ارز‌های دیجیتال در کشور شاهد برخورد جدی دولت با فعالان حوزه ماینینگ بودیم، زیرا دولت معتقد است که این صنعت بخش بزرگی از منابع برقی کشور را به صورت یارانه‌ای مصرف می‌کند و ماینرها هیچ مالیاتی برای کسب و کار خود پرداخت نمی‌کنند؛ حتی دستگاه‌های ماینینگ موجود در بازار به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد شده‌اند و هیچ‌کدام از آن‌ها برگ سبز گمرکی ندارند. در همین راستا دولت قوانین مشخصی را برای ادامه فعالیت قانونی ماینرها در نظر گرفت که به عقیده ماینرها سد راه آنها شده است.

برای خوانش متن کامل این دادخواست می‌توانید آن را در قالب فایل PDF از این لینک دانلود نمایید.

برچسب ها

مطالب مرتبط

میهن به عنوان خدمت؛ مدلی که با فناوری بلاکچین نظم جهانی را به هم می ریزد

فناوری بلاکچین چند سال است که سر زبان ها افتاده و فکر و ذهن همه را به خود مشغول کرده، به گونه ای که انتظار می رود در آینده ای نزدیک تمام ابعاد زندگی بشر به این بستر منتقل شوند. مؤسسه تحقیقاتی گارتنر که یکی از معتبر ترین شرکت ها در حوزه خدمات پژوهشی و... ادامه مطلب

بدافزار تازه روسی ارزهای مجازی را براساس پیکره بندی سیستم ها استخراج می کند

اگر کامپیوتر خانگی تان کند شده و بیش از اندازه داغ می کند شاید قربانی یک بدافزار تازه روسی شده باشید که برای سرقت توان محاسباتی سیستم شما و در نهایت استخراح ارزهای مجازی طراحی شده است.محققان شرکت مک آفی نوع جدیدی از بدافزار سرقت ارز مجازی را کشف کرده اند که با استفاده از... ادامه مطلب

اتریوم با پشت سر گذاشتن ریپل دوباره به جایگاه دوم بزرگترین ارز رمزپایه رسید

از بهار سال قبل تا همین یک ماه پیش اتریوم (Ethereum) بعد از بیت کوین دومین ارز رمزپایه محبوب دنیا بود. اما با شروع سال جدید میلادی ارز دیجیتالی دیگری تحت عنوان ریپل (Ripple) از راه رسید و جای آن را گرفت. حالا اتریوم توانسته بار دیگر جایگاه پیشین خود را به دست بیاورد.نکته جالب... ادامه مطلب

افت قابل توجه ارزش بیت کوین در پی سرقت از صرافی ارز دیجیتال کره جنوبی

صرافی ارز دیجیتال «کوین رِیل» کره جنوبی اعلام کرده که مورد حمله هکرها قرار گرفته. این خبر موجب سقوط ارزش بیت کوین شده است.موضوع اخیر همچنین نگرانی ها در مورد امنیت تبادل رمز پول ها را در حالی بر انگیخته که به نظر می رسد سیاست های جهانی در راستای قانون گذاری برای مبادله ارزهای... ادامه مطلب

اربابان سکه؛ چه کسانی بیش از همه از رونق بیت کوین سود می برند؟

بیت کوین (Bitcoin) یا اصولاً مفهوم جدیدی تحت عنوان «ارز رمزپایه» (Cryptocurrency) منتقدینی جدی و نامدار در میان فعالان حوزه بانکی و تجارت دارد. تا حدی که مدیر اجرایی موسسه معتبر «JPMorgan» پول مجازی را یک «فریبکاری» می داند که به زودی به رسوایی ختم خواهد شد.اما هزاران نفر در دنیا با او و منتقدین... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه قیمت ارز مجازی ریپل در یک روز

در روزهایی که رمزپول های عمده نظیر بیت کوین و اتریوم در رکود نسبی به سر می برند، بهای یکی از ارزهای دیجیتالی کمتر شناخته شده به نام ریپل طی ۲۴ ساعت ۶۳ درصد افزایش پیدا کرده است.انتشار خبری مبنی بر عقد قرار داد بین توسعه دهندگان این ارز و ده ها بانک بین المللی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟