کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران علیه مصوبه دولت به دیوان عدالت اداری شکایت کرد

کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران درخواست ابطال مصوبه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده است. فعالان حوزه ماینینگ در این دادخواست از دیوان عدالت اداری خواستند تا پیش از شروع روند بررسی این پرونده، دستور توقف موقت مصوبه دولت در خصوص ماینینگ را صادر کنند. در متن این دادخواست فعالان حوزه رمز ارزها مدعی شده‌اند که متن مصوبه هیئت وزیران با قوانین کشور مغایرت دارد.

مدتی پیش دولت قوانینی در زمینه استخراج قانونی ارز‌های دیجیتالی وضع و اعلام کرد تحت شرایط اعلام شده استخراج رمز ارزها بلامانع است. اما از نظر ماینرها برخی از بندهای این قانون روند انجام کار را با مشکل مواجه کرده و همین موضوع پای ماینرها را به دیوان عدالت اداری باز کرده است.

«امید علوی» عضو هیات رییسه کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که آنها در جلسه‌ای که با نمایندگان وزارت نیرو و نفت داشته‌اند متوجه شدند که قیمت نهایی برق و گازی که برای ماینرها در نظر گرفته شده بسیار بالا خواهد بود و در نتیجه راهی به جز شکایت به دیوان عدالت اداری پیش روی خود ندیدند:

«قیمت برق به ۸۰۰ تومان و گاز به بیش از ۲۰۰۰ تومان می‌رسید که برای هر کیلووات چیزی نزدیک به ۵۰۰ تومان می‌شد. این آمار و ارقام برای ماینرها اصلا به صرفه نیست و این صنعت را با خطر بزرگی مواجه می‌کند. این قیمت‌گذاری نشات گرفته از آیین نامه هیات دولت است که به نظر ما باید چند بند آن ابطال شود تا بتوان راه را درست پیش رفت.»

به گفته علوی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه مردم در گروی ماینینگ است و فعلا سرنوشت این سرمایه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. او می‌گوید آنها در کارگروه خود اول به دنبال راه حلی برای روشن شدن دستگاه‌های ماینینگ خاموش و سرنوشت دستگاه‌های جامانده در گمرک هستند و در ادامه می‌خواهند به قیمت‌گذاری و نحوه تدوین چارچوب برای این صنعت به دولت کمک کنند.

فعالان حوزه ماینینگ در دادخواست خود گفته‌اند محدود کردن فعالیت آنها به منظور دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری برق، مصداق بارز اخلال در رقابت است. همچنین فعالان این حوزه به اعمال تعرفه برق صادراتی برای استخراج رمز ارز شکایت و اعلام کردند که ماینینگ یک صنعت همانند سایر صنایع است و هیچ دلیل قانونی مبنی بر تعیین نرخ برق صادراتی برای فعالیت این صنعت وجود ندارد.

فعالان حوزه ماینینگ در درخواست خود به موضوع دریافت مالیات از ماینرها هم اشاره کرده و آن را محکوم کردند. با وجود اینکه تعریف مشخصی از مفهوم درآمد و اسباب حصول آن در موازین قانونی ارائه نشده، اما مستفاد از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم این است که درآمد با فروش کالا و خدمات حاصل می‌شود، در حالی که مراکز استخراج ارزهای دیجیتال امکان فروش کالای خود را ندارند، ضمن آنکه شاید برخی اشخاص تمایل به فروش ارز دیجیتالی استخراج شده نداشته باشند و بخواهند آن را ذخیره کنند، به همین دلیل نمی‌توان از این اشخاص مالیات دریافت کرد.

شکایت ماینرها از دولت

همچنین در بخش دیگری از این درخواست اعلام شده است که دولت انتظار دارد تا فعالان حوزه رمز ارز، ارز دیجیتالی استخراج شده را با قیمت دلار نیمایی در بازار آزاد عرضه کنند، اما دولت برای واردات دستگاه‌های ماینینگ ارز نیمایی ارائه نمی‌دهد. از دیگر موارد ذکر شده در دستورالعمل ماینیگ که به آن اعتراض شده، ممنوعیت استفاده از رمز ارزها است چرا که به عقیده ارائه دهندگان این دادخواست هیچ حرمت شرعی بر ممنوعیت استفاده از رمز ارز وجود ندارد.

بند ۱ تصویب نامه که در آن آمده «استفاده از رمز ارزها صرفا با قبول مسئولیت خطر پذیری از سوی متعاملین صورت می گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست» اشاره شده که این بند درست نیست» مورد اعتراض این کارگروه قرار گرفته و در دادخواست خود دلیل مخالفت با این بند را چنین نوشته‌اند:

«اصل ۱۳۸ قانون اساسی، دو نوع آیین نامه را برای تامین اجرای قوانین مورد شناسایی قرار داده است. صدر اصل، ناظر بر آیین نامه اجرایی تکلیفی است اما قسمت دوم اصل ۱۳۸ ناظر برآیین نامه های مستقل می باشد که برای سه منظور یعنی انجام وظایف اداری، تامین اجرای قوانین و تنظیم سازمان های اداری توسط هیات وزیران، هر یک از وزیران یا کمیسیون هایی متشکل از چند وزیر تصویب می گردد. پرسش اساسی آن است که بند یک مصوبه ی مذکور مشعر بر قبول مسئولیت ریسک پذیری متعاملین رمز ارزها ، عدم حمایت و ضمانت دولت و بانک مرکزی از آن و عدم جواز استفاده از رمز ارزها در مبادلات داخل کشور، مطابق با کدام یک از قلمروهای موضوعی احصا شده حق وضع آیین نامه های مستقل توسط هیات وزیران، تصویب شده است؟ بدیهی است که اهدافی نظیر انجام وظایف اداری و تنظیم سازمان های اداری در تصویب بند مورد شکایت، سالبه به انتفای موضوع می باشد. در خصوص «تامین اجرای قوانین» نیز باید این پرسش جدی را مطرح کرد که هیات محترم وزیران در راستای تامین اجرای کدام قانون یا قوانین موضوعه مصوب مجلس شورای اسلامی و تایید شده توسط شورای محترم نگهبان، مبادرت به ایجاد محدودیت نسبت به آزادی شهروندان و ایجاد تکلیف برای آنان کرده است؟»

شکایت ماینرها از دولت

لازم به توضیح است پس از افزایش فعالیت استخراج ارز‌های دیجیتال در کشور شاهد برخورد جدی دولت با فعالان حوزه ماینینگ بودیم، زیرا دولت معتقد است که این صنعت بخش بزرگی از منابع برقی کشور را به صورت یارانه‌ای مصرف می‌کند و ماینرها هیچ مالیاتی برای کسب و کار خود پرداخت نمی‌کنند؛ حتی دستگاه‌های ماینینگ موجود در بازار به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد شده‌اند و هیچ‌کدام از آن‌ها برگ سبز گمرکی ندارند. در همین راستا دولت قوانین مشخصی را برای ادامه فعالیت قانونی ماینرها در نظر گرفت که به عقیده ماینرها سد راه آنها شده است.

برای خوانش متن کامل این دادخواست می‌توانید آن را در قالب فایل PDF از این لینک دانلود نمایید.

مطالب مرتبط

جابجایی ۵۰ بیت‌کوین یک دهه پس از استخراج؛ آیا ساتوشی ناکاموتو بازگشته است؟

تعدادی بیت کوین که پس از استخراج در سال ۲۰۰۹ حدود یک دهه دست نخورده باقی مانده بودند، در شبکه بلاکچین بیت کوین جابه‌جا شدند. این مساله گمانی زنی‌هایی را در مورد بازگشت خالق مرموز بیت کوین یعنی «ساتوشی ناکاموتو» به وجود آورده است.وب سایت Whale Alert که به صورت لحظه‌ای بر تراکنش‌های شبکه بلاکچین... ادامه مطلب

لغو پروژه TON برای تلگرام دردسرساز شد؛ احتمال شکایت سرمایه‌گذاران از پاول دورف

موسس تلگرام رسما خبر از لغو شبکه بلاکچین TON و رمزارز گرم داده و حالا به نظر می‌رسد این موضوع برای پاول دورف دردسرساز شود. سرمایه‌گذاران که ۱.۷ میلیارد برای این پروژه هزینه کرده‌اند، شاید از تلگرام و دورف شکایت کنند.پاول دورف با اعلام خبر لغو پروژه پلتفرم بلاکچین و توکن گرم، دلایل این موضوع... ادامه مطلب

تلگرام پروژه بلاکچین و ارز دیجیتال گرم را لغو کرد

سرویس پیام‌رسان تلگرام رسما اعلام کرد که پلتفرم بلاکچین TON یا شبکه باز تلگرام را پس از مدت‌ها مجادله با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC)، لغو کرده است.مدیرعامل و موسس تلگرام، «پاول دورف» در کانال شخصی خود نوشت:«امروز یک روز غم‌انگیز برای ما در تلگرام است. ما توقف پروژه بلاکچین خود را... ادامه مطلب

هکرهای کره شمالی با سواستفاده از بحران کرونا دامنه حملات را گسترش داده‌اند

گروه هک منتسب به کره شمالی به نام «لازاروس» (Lazarus) با سوء استفاده از شیوع ویروس کرونا دامنه حملات را به منظور سرقت رمزارز از معامله کنندگان کره جنوبی گسترش داده‌اند.متخصصان امنیت سایبری روز دوشنبه گفته‌اند گروه هکری لازاروس، که گفته می‌شود توسط دولت کره شمالی پشتیبانی می‌شود، در بحبوحه کرونا با هدف سرقت رمزارز... ادامه مطلب

گوشی‌های شیائومی به جمع‌آوری مخفیانه اطلاعات کاربران متهم شدند

بر اساس ادعای یک محقق امنیتی که با فوربس همکاری دارد، اطلاعات کاربران با استفاده از مرورگر مورد استفاده در گوشی‌های شیائومی جمع آوری می‌شود. گفته شده که این اطلاعات در زمان استفاده از حالت ناشناس یا موتورهای جستجویی مانند DuckDuckGo نیز جمع آوری می‌شوند.محقق امنیتی، «گابریل سیرلیگ» که از ردمی نوت 8 به عنوان گوشی... ادامه مطلب

بازگرداندن ۲۴ میلیون دلار ارز دیجیتال؛ زمانی که هکرها باوجدان می‌شوند

چند روز پیش گزارش دادیم هکری موفق شده به کمک چندین کد در گیت‌هاب، به دو پلتفرم ارز دیجیتال حمله کند و نزدیک به ۲۴ میلیون دلار را به سرقت ببرد. اکنون مشخص شده این هکر یا گروه هکری، از کرده خود پشیمان شده و تمامی ارز دیجیتال سرقت شده را بازگردانده‌اند.به صورت متداول زمانی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟