درمان سوختگی با پیوند پوست خوک به انسان برای نخستین بار

زمانی که فردی دچار سوختگی شدید می شود، پزشکان در اولین فرصت پوششی محافظ را به صورت موقت در محل آسیب قرار می دهند. این پوشش معمولا از پوست جسد انسان تهیه می شود اما پزشکان برای نخستین بار از سلول های زنده خوک برای ترمیم بافت های بیمار استفاده کرده اند.

در برخی از کشورهای دنیا روش درمان افراد دچار سوختگی درجه ۲ یا ۳ بدین صورت است که پزشکان ورقه هایی از پوست جسد را به صورت الوگرافت به بیمار پیوند می زنند تا زخم دچار عفونت یا اتلاف مایعات بدن نشود. پس از اطمینان از تثبیت شرایط بیمار، پوست جسد برداشته شده و لایه ای از پوست خود بیمار به صورت اتوگرافت به وی پیوند زده می شود.

جدای از چالش های اخلاقی و حقوقی این روش، کسانی که حاضر به اهدای پوست نزدیکان فوت شده‌ خود باشند بسیار معدود بوده و در برخی مواد هم قیمت آن بسیار بالا است. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) برای غلبه بر این مشکل سراغ خوک هایی رفته اند که در دهه ۹۰ میلادی اصلاح ژنتیکی شده بودند.

پیوند پوست

این حیوانات فاقد ژنی هستند که در خوک های دیگر وجود دارد اما در انسان خبری از آن نیست، بنابرین در صورت پیوند پوست این خوک ها به انسان، احتمال پس زدن آن توسط سیستم ایمنی بدن پایین است. کمپانی XenoTherapeutics با تولید گرافت های سلول زنده به نام Xeno-Skin این فناوری را وارد فاز تجاری کرده است.

جراحان بیمارستان ماساچوست برای نخستین بار از این بافت ها برای درمان یک بیمار استفاده کرده اند. آنها بافت خوکی با مساحت ۲۵ سانتیمتر مربع را در کنار لایه ای بزرگتر از پوست جسد روی زخم گذاشتند و پس از ۵ روز بعد مشخص شد هردو بافت به خوبی کار خود را انجام داده اند و نتیجه استفاده از آنها عملا غیرقابل تمایز است.

پیشرفت سریع فناوری ویرایش ژن دریچه های جدیدی را به روی مهندسی ژنتیک و استفاده از بافت های حیوانی برای کمک به بیماران نیازمند پیوند پوست و اعضای دیگر باز کرده . هرچند این روش با کاهش زمان انتظار دریافت عضو و هزینه عمل به نجات جان میلیون ها بیمار کمک می کند، اما در مقابل مدافعان حقوق حیوانات آنرا مورد انتقاد قرار داده اند.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟