بالاترین نمره IQ دنیا متعلق به چه اشخاصی است [بخش دوم-آخر]

تهیه فهرست از باهوش ترین افرادی که تاکنون روی زمین زیسته اند کاری تقریبا غیر ممکن است؛ هوش را به شیوه های مختلفی می توان اندازه گرفت و برخی برای این منظور از تست های IQ استفاده می کند و دیگران هوش حسی یا EQ را در جایگاه بالاتری از IQ قرار می دهند. نکته دیگر اینکه باهوش بودن لزوما به معنای استفاده از آن هوش و کشف کردن نیست و چه بسیار افرادی که بالاترین نمره IQ را دارند اما در طول حیاتشان شناخته نمی شوند.

در بخش نخست مطلبی که شب گذشته با عنوان «بالاترین آی کیو متعلق به چه اشخاصی است؟» منتشر شد شماری از باهوش ترین افراد در سراسر دنیا را به شما معرفی کردیم و امشب نیز قصد داریم در بخش دوم با چند تن دیگر از این نوابغ آشنا شویم.

۱۱- Rick Rosner

آی کیو ۱۹۲ تا ۱۹۸

بالاترین نمره آی کیو

ریک در طول عمر خود بالغ بر ۳۰ تست آی کیو مختلف را انجام داده و در تمام آنها نمره او بین ۱۹۲ تا ۱۹۸ بوده است و پیش از آنکه به عنوان نویسنده در تلویزیون استخدام شود به عنوان نگهبان و حتی مدل کار کرده بود. ریک از جمله افرادی است که شاید بهترین بهره را از هوش خود نبرده و در مشاغلی کار کرده که کمتر به نوابغ ارتباط پیدا می کنند. از این نابغه در تبلیغات پیتزا دومینو و برگرکینگ استفاده شده است.

۱۲- Terence Tao

آی کیو: ۲۲۵ تا ۲۳۰

بالاترین نمره IQ

تیرنس در سال ۱۹۷۵ میلادی در خانواده ای چینی متولد شد و از همان ابتدا هوش و نبوغ استثنایی خود را در رشته ریاضیات نشان داد و حضور او در کلاس های ریاضیات سطح دانشگاه از همان ابتدای کودکی خود گواه این مساله است. تیرنس مدک دکترای خود را زمانی که تنها ۲۰ سال داشت دریافت کرد و در سال ۲۰۰۶ توانست مدال فیلدز را دریافت نماید. مدال فیلدز را میتوان معادل جابزه نوبل ریاضیات دانست با این تفاوت که هر چهار سال یکبار به برنده اهدا می شود. تیرنس تائو هم اکنون در لس آنجلس زندگی می کند و تمرکزش را روی معادلات دیفرانسل با مشتقات جزئی و ترکیبات جبری قرار داده است. او تاکنون ۲۷۵ مقاله علمی را منتشر کرده و یکی از دو کودکی است که توانست نمره ۷۶۰ را در درس ریاضی آزمون ورودی دانشگاه های آمریکا کسب کند.

۱۳- William James Sidis

آی کیو: ۲۵۰ تا ۳۰۰

بالاترین نمره IQ

ویلیام در سال ۱۸۹۸ میلادی در نیویورک سیتی متولد شد و در خانواده ای روشنفکر پرورش یافت. نشانه های نبوغ از همان ابتدا در ویلیام  هویدا بود؛ در حالی که تنها پنج سال داشت می توانست از دستگاه تایپ استفاده کند و صحبت به زبانهای لاتین، یونانی، روسی، فرانسه، آلمانی و عبری را فرا گرفته بود. از آنجایی که در شش سالگی به لحاظ احساسی هنوز به بلوغ و پختگی نرسیده بود اجازه ورود به دانشگاه هاروارد به او داده نشد.

با این حال ویلیام در سن یازده سالگی اولین سخنرانی در مورد فیزیک چهار بعدی را انجام داد و دانشگاه این بار مجبور شد که ویلیام را پذیرش کند. پیشرفت و یادگیری ویلیام بسیار خوب بود و خیلی سریع در مرکز توجه همه قرار گرفت به همین خاطر حسادت هم کلاسی هایش در هاروارد کم کم باعث ایجاد مزاحمت هایی برای او شد تا اینکه والدینش تصمیم گرفتند او را برای تدریس به تگزاس بفرستند. به همین خاطر ویلیام از ادامه تحصیل در هاروارد باز ماند و تصمیم گرفت باقی عمر را روی سیاست تمرکز کند. متاسفانه ویلیام عمر کوتاهی داشت و در سن ۴۶ سالگی در سمت یک فروشنده بی پول دچار سکته شد و از دنیا رفت.

خواهر و مادر ویلیام به اغراق و بزرگنمایی توانایی های ذهنی خانواده  Sidis شهرت داشتند و گفته می شود که خواهرش به آبراهام اسپرلینگ روانشناس مشهور گفته بود که آی کیو برادرش بیشتر از ۲۵۰ است.

به نقل از اسپرلینگ که مولف کتاب «روانشناسی برای میلیون ها نفر» است آورده اند که در این باره گفته:

هلنا سیدیس (خواهر ویلیام) به من گفته که برادرش چند سال قبل از مرگش یک تست آی کیو را نزد روانشناسی انجام داده و نمره او به قدری بالا بوده که تا آن زمان نمونه اش مشاهده نشده. آن روانشناس گفته بود که نمره آی کیو او بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ بوده. ویلیام در سال های آخر عمر خود برای استخدام در شهرداری های نیویورک و بوستون چند تست هوش دیگر داده و امتیازی که او در آن تست ها بدست آورد در نوع خود پدیده بود.

با این حال اسپرلینگ شخصا هیچگاه تست هوش از ویلیام نگرفت چرا که در این صورت قطعا در کتاب خود با نام «داستان نابغه» که در مورد توانایی های ذهنی ویلیام نوشته بود از آن سخن به میان می آورد.

جدای از جنجالی که در رابطه با نمره واقعی آی کیو ویلیام مطرح بود، این فرد قطعا یک نابغه خارق العاده در زمان خود بود (به واسطه کارهایی که در سنین اولیه عمرش انجام داد) و نمی دانیم که اگر هم کلاسی هایش باعث هدر رفتن استعدادهای او نمی شدند، به چه مدارج علمی خوبی دست پیدا میکرد.

۱۴- Ainan Celeste Cawley

آی کیو: ۲۶۳

بالاترین نمره IQ

این مرد شاید جوان ترین در فهرست ما باشد. او در سال ۱۹۹۹ میلادی متولد شد و گفته می شود که نمره آی کیو او برابر با ۲۶۳ است. Ainan در سن ۷ سالگی توانست به عنوان جوانترین فرد در دنیا نمره سطح O در شیمی را بدست آورد. در حالی که تنها ۸ سال داشت در دانشگاه پلی تکنیک سنگاپور سخنرانی هایی را در رشته شیمی انجام می داد. او ریاضیدان، برنامه نویس و موسیقیدان است و زمانی که تنها ۹ سال داشت می توانست عدد پی را تا ۵۱۸ رقم اعشار و جدول تناوبی را از بر بخواند.

پدر و مادر این نابغه ادعا کرده اند که او در حالی که شش ماه داشته راه افتاده است و در یکسالی میتواسته جملات پیچیده بگوید. آنها حتی مدعی اند که فرزندشان در حالی که دو هفته داشته اولین کلمه را ادا کرده است!

۱۵- jacob barnett

آی کیو: ۲۷۰

بالاترین نمره IQ

جاکوب بارنت در دو سالگی به تشخیص پزشکان یک مبتلا به اوتیسم شناخته شد و آنها حتی پیش بینی کردند که او هیچگاه نمی تواند یاد بگیرد که چطور بند کفش هایش را ببندد. این نابغه آمریکایی اما برخلاف پیش بینی ها توانست در کمتر از یک سال کلاس های ششم تا دوازدهم را بخواند و سپس در حالی که ۱۰ سال داشت به کالج رفت. او در سیزده سالگی یک فیزیکدان بود و حالا مشغول تحصیل در مقطع دکتراست.

نتیجه گیری

با در نظر داشتن تمام آنچه گفته شد، باید بدانیم که داشتن آی کیو بالا لزوما به معنای باهوش بودن یک فرد نیست. مشکلی که در مورد تست های آی کیو وجود دارد این است که گرچه در ارزیابی  مهارت های مشورتی (منظور مهارت هایی است که به نحوه استفاده ما از حافظه و منطق مربوط می شوند) خوب عمل می کنند اما نمی توانند تمایل ما برای استفاده از این مهارت ها را در شرایط مورد نیاز اندازه بگیرند. براساس گفته Daniel Kahneman از اساتید دانشگاه پرینستون، هوش به قدرت مغزی مربوط می شود در حالی تفکر منطقی به کنترل این قدرت ربط پیدا میکند.

جاناتان ایوانس از روانشناسان دانشگاه Plymouth انگلستان هم در این باره می گوید:

برخی افراد به لحاظ ذهنی میتوانند بدون کمترین تلاشی تفکر تحلیلی داشته باشند و تمایل دارند که از بینش خود استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر به احساس خود تکیه می کنند و براساس آن کاری که انجام می دهند را توجیه می کنند.

داشتن آی کیو بالا مثل بلند قد بودن در بسکتبال است. در صورتی که همه شرایط یکسان باشد، قد قطعا مشخصه ای کلیدی در این رشته محسوب می شود اما اگر همه چیز برابر نباشد، آنگاه یک بازیکن به چیزی بیشتر از قد بلند نیاز دارد تا بازی خوبی را از خود به نمایش بگذارد. به همین نحو یک متفکر خوب بودن به مشخصات زیادی نیازی دارد و صرفا در گرو داشتن آی کیو بالا نیست.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

مضحک‌ترین تحقیقات سال در ایگ‌نوبل ۲۰۲۰ معرفی شدند

برندگان جایزه «ایگ‌نوبل» (Ig Nobel Prize) مشخص شدند. جایزه ایگ‌نوبل، نسخه‌ طنزآمیز نوبل است که معمولا هر سال اوایل اکتبر و تقریبا همزمان با اعلام نتایج جایزه نوبل برگزار می‌شود.در مراسم ایگ‌نوبل، موفقیت‌های برتر علمی که ابتدا باعث خنده و سپس به فکر فرو رفتن مردم می‌شود، معرفی می‌شود. دانشگاه هاروارد آمریکا عموما مسئول برگزاری... ادامه مطلب

احتمال بازگشت قرنطینه همزمان با نزدیک شدن شمار قربانیان کرونا به یک میلیون نفر

ویروس کرونا چندین ماه است که زندگی همه انسان‌ها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و ظاهرا تا زمانی که واکسن آن تولید نشود، دست از سر ما بر نمی‌دارد. شمار قربانیان این ویروس در حال نزدیک شدن به رقم ۱ میلیون نفر است که همین موضوع، کشورهایی اروپایی را مجبور کرده که... ادامه مطلب

تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

شب گذشته و در پی زلزله 4.5 ریشتری در کالیفرنیا «سیستم هشدار زلزله اندروید» گوگل عملکرد موفقیت آمیزی از خود نشان داد و توانست بر اساس لرزه‌های اولیه نواحی تحت تاثیر احتمالی را پیش‌بینی کرده و هشدارهایی را به کاربران اعلام کند.خرداد ماه امسال خبرهایی در مورد سیستم هشدار زلزله گوگل روی دستگاه‌‌های هوشمند اندرویدی... ادامه مطلب

با کشف حیات در زهره، آینده اکتشافات فضایی در این سیاره چه خواهد بود؟

با کشفی که اخیرا در زمینه وجود نشانه‌های حیات روی سیاره زهره صورت گرفت، این احتمال وجود دارد که در آینده شاهد افزایش ماموریت‌های فضایی به سمت این سیاره  باشیم. و ربات‌های اکتشاف‌گر آتی هم باید تدابیر بیشتر و گسترده‌تری را نسبت به اکتشاف‌گرهای قبلی زهره به کار بگیرند.در طول زمان، بی‌شمار ماموریت مختلف در... ادامه مطلب

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا

کمپانی آمریکایی «نواواکس» که در زمینه تولید واکسن فعالیت دارد، اخیرا از تغییری در توافقنامه خود با موسسه «سروم» هند خبر داده که ظرفیت تولید واکسن کرونا آن را افزایش می‌دهد.واکسن کرونا احتمالی این شرکت آمریکایی با نام «NVX-CoV2373» شناخته می‌شود و طبق توافق جدید، ظرفیت تولید آن به بیش از ۲ میلیارد دوز در سال... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟