ضعف در سیستم تشخیص چهره پیکسل 4؛ باز شدن قفل صفحه با چشمان بسته

ضعف در سیستم تشخیص چهره پیکسل 4؛ باز شدن قفل صفحه با چشمان بسته

سیستم تشخیص چهره پیکسل 4 و پیکسل 4 ایکس ال بسیار سریع عمل می کند اما یک مشکل بسیار اساسی دارد و آن این است که اگر چشمان کاربر کاملاً بسته باشند هم قفل صفحه را باز می کند. این مشکل علاوه بر کاهش حریم شخصی می تواند به راحتی مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

در صفحه پشتیبانی سیستم تشخیص چهره در سایت گوگل به طور واضح به این مورد اشاره شده است:

«در صورتی که شخص دیگری چهره شما را، حتی با بسته بودن چشم ها، جلوی نمایشگر بگیرد قفل صفحه باز می شود. گوشی خود را در مکان هایی امن مثل جیب جلو یا کیف قرار دهید.»

به عنوان مقایسه در فیس آیدی اپل، کاربر برای باز کردن قفل صفحه باید به نمایشگر خیره شده و چشمانش کاملاً باز باشند. اپل می گوید این کار را برای بالا بردن امنیت گذاشته و می توان آنرا در قسمت تنظیمات غیرفعال کرد. با این حال اپل به طور واضح اعلام کرده که این ویژگی فیس آیدی را بیش از پیش امن تر می کند.

در سری پیکسل 4 اما دست کاربر برای تنظیم کردن سیستم تشخیص چهره بسته است. ظاهراً گوگل در حال کار روی این مشکل بوده و احتمال اضافه شدن گزینه باز بودن چشم ها برای باز کردن قفل صفحه در آینده وجود دارد.

جالب است بدانید در یکی از تصاویری که پیش از رونمایی رسمی از پیکسل 4 لو رفته بود، قابلیت باز بودن چشم ها برای آنلاک شدن صفحه وجود داشته اما گوگل به دلایل نامعلومی آنرا از مدل نهایی حذف کرده است:

مشکل سیستم تشخیص چهره سری پیکسل 4

بنابراین مشتریانی که هفته آینده پیکسل 4 به دستشان می رسد از این قابلیت محرومند. گوگل هنوز اعلام نکرده که در آینده این گزینه به سری پیکسل 4 اضافه خواهد شد یا نه. این شرکت در پاسخ به ایمیلی در این رابطه می گوید:

«هنوز برنامه ای در مورد اعلام قابلیت های جدید یا زمان انتشار آنها نداریم. این ویژگی به گونه ای طراحی شده تا با آپدیت های نرم افزاری بهتر شود.»

می توان تا زمان برطرف شدن مشکل مذکور، سیستم احراز هویت بیومتریک را به طور کامل در پیکسل 4 غیر فعال کرد. در این صورت قفل صفحه فقط با وارد کردن PIN باز می شود که معایب خود از جمله غیر فعال شدن Smart Lock و عدم نمایش نوتیفیکیشن ها هنگام قفل بودن صفحه را به دنبال دارد.

احتمالاً تا پیش از برطرف شدن مشکل سیستم تشخیص چهره در پیکسل 4 کاربران باید گوشی خود را شب ها زیر بالش بگذارند!

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.