کشف قارچ نادر در جزیره تاسمانی که مولکول‌هایی شبیه داروی مسکن تولید می‌کند

محققان در پژوهش جالبی متوجه شدند نوعی قارچ در تاسمانی (جزیره ای در جنوب شرق استرالیا)، مولکول هایی تولید می کند که ویژگی هایی شبیه به مواد افیونی داشته و می توان از آنها برای تولید داروی مسکن جدید با عوارض کمتر استفاده کرد.

دانشمندان با مشاهده مولکول های مورد بحث برای اولین بار می گویند که آنها از ویژگی های آرام بخش همانند مورفین برخوردار بوده ولی عوارض خطرناک آن مثل تنگی نفس را ندارند.

قارچ مذکور 16 سال پیش در نزدیکی محل به آب انداختن قایق ها در منطقه Huon Valley در جزیره تاسمانی کشف شده و از سرده پنی سیلیوم (Penicillium) است و مولکول هایی را تولید می کند که تا پیش از این ناشناخته بوده اند. این ترکیبات تتراپپتیدها (Tetrapeptides) نام داشته و قارچ مذکور سه نوع از آنها با ساختار مولکولی کاملاً جدید را تولید می کند.

طرح سه بعدی ترکیب شیمیایی مولکول تولید شده توسط قارچ تازه کشف شده در جزیره تاسمانی

نکته جالب اینکه دانشمندان با مشاهده مولکول های قارچ تازه کشف شده متوجه شدند که این مولکول ها اثری همانند مواد افیونی روی گیرنده های بدن انسان می گذارند.

دانشمندان با الهام گرفتن از ساختار منحصر به فرد مولکول های جدید، یک مولکول جدید به نام «بیلورفین» (Bilorphin) ساختند. این مولکول به خانواده ای از مولکول ها به نام آگونیست های اپیوئید مبتنی بر جی‌پروتئین تعلق داشته و دانشمندان در حال آزمایش آنها هستند تا مسکن های جدیدتر و با عوارض کمتر تولید کنند.

دانشمندان امیدوارند مولکول های جدید اثراتی همانند داروهایی همچون مورفین اما با عوارض جانبی کمتر از جمله تنگی نفس و یبوست را داشته باشند. آزمایشات گسترده ای که روی حیوانات برای بررسی اثر مولکول بیلورفین انجام شده، از اثربخشی ناچیز آن حکایت دارند که احتمالاً به دلیل ناتوانی مولکول در نفوذ کردن به سد خونی مغزی است.

محققان در آزمایشات متعدد موفق به تولید چندین مولکول آنالوگ شدند که یکی از آنها پس از آزمایش خوراکی و وریدی فعالیت چشمگیری نسبت به دیگر مولکول ها از خود نشان داد. این مسکن که «bilactorphin» نامگذاری شده، اثراتی مشابه داروی مورفین در موش ها دارد.

طرح سه بعدی مولکول تتراپپتید به رنگ سرخابی که به دیواره سلولی چسبیده است.

تحقیقات دانشمندان هنوز در ابتدای مسیر بوده و آنها معتقدند حداقل یک دهه دیگر تا عرضه تجاری دارو زمان باقی مانده است؛ با این وجود هیچ تضمینی به اثربخش بودن مسکن ذکر شده در انسان ها وجود ندارد.

یک مولکول دیگر از خانواده آگونیست های اپیوئید مبتنی بر جی‌پروتئین به نام «Oliceridine» سال گذشته به خاطر خطرات احتمالی برای انسان ها از سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه نگرفت.

«مک دونالد کریستی» (Macdonald Christie)، نویسنده ارشد مقاله و تیم او از دانشگاه سیدنی امیدوارند تا آزمایش مولکول های مورد بحث روی انسان ها نیز موفقیت آمیز باشد. او اعتقاد دارد تولید داروی مسکن جدیدی که احتمال اور دوزِ آن پایین است، اهمیت تحقیقات آنها را بیش از پیش افزایش داده. او در انتهای صحبت های خود می گوید:

«اگر این [آزمایش مولکول های جدید روی انسان ها] به تولید داروی جدید منجر شود، خطر مرگ ناشی از مصرف بیش از حد داروهای آرام بخش همانند کدئین به کمترین میزان خود خواهد رسید.»

نتایج تحقیق مذکور در ژورنال PNAS منتشر شده است.

منبع:
New Atlas
برچسب ها

مطالب مرتبط

این باکتری های فداکار برای حفاظت از همنوعان جان خود را فدا می کنند

باکتری ها بر خلاف سادگی ظاهری در ساختار، مکانیزم های جالبی برای دفاع از خود دارند؛ آنها در هنگام مواجهه با خطر یک غشای زیستی به دور کلونی (گروه بزرگی از باکتری‌ها) می سازند، در شرایط نامساعد محیطی به خواب می روند و برای مقابله با داروها نیز مدام در حال تکامل هستند.اما پژوهش جدیدی... ادامه مطلب

دارپا اثرات مثبت داروهای روانگردان را روی سربازان بررسی می‌کند

آژانس تحقیقات دولتی «دارپا» از برنامه جدید خود به نام Focused Pharma خبر داده که با هدف یافتن مزایای داروهای روانگردان با حذف اثرات جانبی قابل توجه آن‌ها طراحی شده است.در حال حاضر مراکز خصوصی بسیاری روی مزایای بالقوه داروهای روانگردانی مثل LSD و سیلوسایبین کار می‌کنند و همین مساله باعث شده تا دارپا هم تحقیق در این... ادامه مطلب

ساخت برگ مصنوعی با قابلیت تولید ارزان دارو

محققان دانشگاه آیندهوون نوعی برگ مصنوعی ساخته اند که از قدرت خورشید برای تولید دارو استفاده میکند. آنها می گویند فناوری ابداعی شان یک مینی رآکتور شبیه به برگ گیاهان است که میتواند نور خورشید را جذب و با کمک آن برخی واکنش های شیمیایی را انجام دهد. تیم محققان آیندهوون موفق شده اند با... ادامه مطلب

پژوهشگران از نقش فوق العاده یادگیری ماشینی در داروسازی می گویند

تولید و بهبود داروها فرایندی بسیار طولانی و پیچیده است؛ برای این منظور شیمیدان ها ترکیب های مولکولی مختلفی را می سازند و آنها را دستکاری می کنند که این فعالیت ها نیز گاه برای ایجاد روش درمانی خاص برای یک بیماری مشخص انجام میگیرد و گاهی در جهت بهبود داروهایی که پیشتر ساخته شده... ادامه مطلب

میکروچیپی که می تواند به کاهش عوارض جانبی داروها بر کلیه انسان کمک کند

پزشکان متعهد همواره تلاش می کنند مناسب ترین دارو را با بهترین دوز ممکن برای بیماران خود تجویز کنند، تا آن ها کمتر گرفتار عوارض جانبی این مواد شیمیایی بشوند. تقریباً تمام داروها (به خصوص آنهایی که در مراقبت های ICU مورد استفاده قرار می گیرند) می توانند به کلیه شما آسیب برسانند. حالا تیمی... ادامه مطلب

دارویی که مانند اسب تروآ تومورهای سرطانی را از بین می‌برد

از بین بردن تومورهای سرطانی فرآیندی دشوار و هزینه بر دارد که در برخی موارد نیز تنها به توقف رشد تومور منجر می شود. بیماران زیادی هم وجود دارند که بدنشان نسبت به درمان های رایج واکنشی نشان نداده و نمی توانند با پیشرفت سرطان مقابله کنند.حال اما داروی جدیدی توسعه یافته که مانند اسب... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟