کشف قارچ نادر در جزیره تاسمانی که مولکول‌هایی شبیه داروی مسکن تولید می‌کند

محققان در پژوهش جالبی متوجه شدند نوعی قارچ در تاسمانی (جزیره ای در جنوب شرق استرالیا)، مولکول هایی تولید می کند که ویژگی هایی شبیه به مواد افیونی داشته و می توان از آنها برای تولید داروی مسکن جدید با عوارض کمتر استفاده کرد.

دانشمندان با مشاهده مولکول های مورد بحث برای اولین بار می گویند که آنها از ویژگی های آرام بخش همانند مورفین برخوردار بوده ولی عوارض خطرناک آن مثل تنگی نفس را ندارند.

قارچ مذکور 16 سال پیش در نزدیکی محل به آب انداختن قایق ها در منطقه Huon Valley در جزیره تاسمانی کشف شده و از سرده پنی سیلیوم (Penicillium) است و مولکول هایی را تولید می کند که تا پیش از این ناشناخته بوده اند. این ترکیبات تتراپپتیدها (Tetrapeptides) نام داشته و قارچ مذکور سه نوع از آنها با ساختار مولکولی کاملاً جدید را تولید می کند.

hamrah-mechanic

طرح سه بعدی ترکیب شیمیایی مولکول تولید شده توسط قارچ تازه کشف شده در جزیره تاسمانی

نکته جالب اینکه دانشمندان با مشاهده مولکول های قارچ تازه کشف شده متوجه شدند که این مولکول ها اثری همانند مواد افیونی روی گیرنده های بدن انسان می گذارند.

دانشمندان با الهام گرفتن از ساختار منحصر به فرد مولکول های جدید، یک مولکول جدید به نام «بیلورفین» (Bilorphin) ساختند. این مولکول به خانواده ای از مولکول ها به نام آگونیست های اپیوئید مبتنی بر جی‌پروتئین تعلق داشته و دانشمندان در حال آزمایش آنها هستند تا مسکن های جدیدتر و با عوارض کمتر تولید کنند.

دانشمندان امیدوارند مولکول های جدید اثراتی همانند داروهایی همچون مورفین اما با عوارض جانبی کمتر از جمله تنگی نفس و یبوست را داشته باشند. آزمایشات گسترده ای که روی حیوانات برای بررسی اثر مولکول بیلورفین انجام شده، از اثربخشی ناچیز آن حکایت دارند که احتمالاً به دلیل ناتوانی مولکول در نفوذ کردن به سد خونی مغزی است.

محققان در آزمایشات متعدد موفق به تولید چندین مولکول آنالوگ شدند که یکی از آنها پس از آزمایش خوراکی و وریدی فعالیت چشمگیری نسبت به دیگر مولکول ها از خود نشان داد. این مسکن که «bilactorphin» نامگذاری شده، اثراتی مشابه داروی مورفین در موش ها دارد.

طرح سه بعدی مولکول تتراپپتید به رنگ سرخابی که به دیواره سلولی چسبیده است.

تحقیقات دانشمندان هنوز در ابتدای مسیر بوده و آنها معتقدند حداقل یک دهه دیگر تا عرضه تجاری دارو زمان باقی مانده است؛ با این وجود هیچ تضمینی به اثربخش بودن مسکن ذکر شده در انسان ها وجود ندارد.

یک مولکول دیگر از خانواده آگونیست های اپیوئید مبتنی بر جی‌پروتئین به نام «Oliceridine» سال گذشته به خاطر خطرات احتمالی برای انسان ها از سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه نگرفت.

«مک دونالد کریستی» (Macdonald Christie)، نویسنده ارشد مقاله و تیم او از دانشگاه سیدنی امیدوارند تا آزمایش مولکول های مورد بحث روی انسان ها نیز موفقیت آمیز باشد. او اعتقاد دارد تولید داروی مسکن جدیدی که احتمال اور دوزِ آن پایین است، اهمیت تحقیقات آنها را بیش از پیش افزایش داده. او در انتهای صحبت های خود می گوید:

«اگر این [آزمایش مولکول های جدید روی انسان ها] به تولید داروی جدید منجر شود، خطر مرگ ناشی از مصرف بیش از حد داروهای آرام بخش همانند کدئین به کمترین میزان خود خواهد رسید.»

نتایج تحقیق مذکور در ژورنال PNAS منتشر شده است.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

برخی داروهای کاهش دهنده فشار خون ریسک ابتلا به افسردگی را کم می‌کنند

محققان در مطالعه‌ای جدید تأثیر احتمالی داروهای کاهنده فشار خون بر افسردگی که به فشار خون بالا ربط داده می‌شود را بررسی کردند.  این تحقیق که توسط انجمن قلب آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد ۴۱ داروی رایجی که برای فشار خون بالا تجویز می‌شوند نه تنها ریسک ابتلا به افسردگی را افزایش نمی‌دهند، بلکه درصد... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟