چربی‌های انباشته شده در دستگاه تنفسی افراد چاق برای اولین بار مشاهده شد

محققان در مطالعات جدید خود موفق شدند برای اولین بار حجم قابل توجهی از بافت های چربی را در دیواره های مجاری تنفسی افرادی که از اضافه وزن یا چاقی رنج می برند مشاهده کنند. آنها می گویند ذخیره شدن چربی در دیواره های دستگاه تنفسی می تواند توضیحی باشد بر اینکه چرا افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم قرار دارند.

«پیتر نوبل» (Peter Noble)، یکی از نویسندگان مقاله از دانشگاه استرالیای غربی (University of Western) در رابطه با پژوهش جدید می گوید:

«پزشکان قبلاً چاقی یا اضافه وزن را به بیماری هایی مثل آسم یا نشانه های پیشرفته این بیماری ربط داده بودند. محققان معتقدند این رابطه را می توان با وارد آمدن فشار زیاد روی ریه ها یا افزایش التهاب ناشی از این فشار توضیح داد.»

محققان در مطالعات خود در مورد ارتباط بافت چربی و شاخص توده بدنی (BMI) با بیماری تنفسی به فرضیه سازی پرداختند. پزشکان با مطالعه روی بافت ریه 52 فرد فوت شده، رابطه ای مستقیم بین افزایش شاخص توده بدنی و انباشته شدن بافت چربی در مجاری تنفسی یافتند.

چربی های انباشته در دیواره دستگاه تنفسی

نمایی از دیواره خارجی دستگاه تنفسی که چربی های انباشته شده بین لایه ماهیچه نرم (ASM) و بافت همبند پوششی را نشان می دهد.

«نوبل» ضمن اشاره به اینکه انباشته شدن چربی در مجاری دستگاه تنفسی در مسیر جریان هوا اختلال ایجاد کرده و التهاب ریه ها را افزایش می دهد می گوید:

«ما فکر می کنیم این مسئله [انباشته شدن چربی] سبب ضخیم شدن دیواره دستگاه تنفسی می شود و با اختلال در ورود و خروج هوا علایم بیماری آسم را در فرد آشکار می کند.»

مطالعه مورد بحث ابعاد کوچکی دارد؛ بنابراین برای درک عمیق تر ارتباط میان چربی های انباشته شده در دیواره های مجاری تنفسی و بیماری های تنفسی، به مطالعات بیشتر نیاز است. با این وجود یافته های این تحقیق جالب توجه هستند.

«Thierry Troosters»، رییس انجمن ریه اروپا (European Respiratory Society) معتقد است این تحقیق برخی تغییرات فیزیولوژیکی خاص روی مجاری تنفسی فرد که ناشی از انباشته شدن چربی هستند را توضیح داده و به این معنی است که توصیه به کاهش وزن در افراد سنگین وزنی که از بیماری آسم رنج می برند، می تواند به طور قابل ملاحظه ای روی درمان اثر مثبت بگذارد. وی در این رابطه می گوید:

«این تحقیق قدم بزرگی به منظور یافتن رابطه ای بین وزن بدن و بیماری های تنفسی است و نشان می دهد چطور اضافه وزن یا چاقی می تواند علایم بیماری آسم را شدیدتر کند. این یافته فراتر از این مشاهده ساده است که افراد چاق برای برداشتن بار از روی دستگاه تنفسی خود باید فعالیت بیشتری کرده و بیشتر نفس بکشند. این تحقیق به تغییرات حقیقی مجاری تنفسی که به چاقی مرتبط هستند اشاره می کند.»

چالش بزرگ بعدی برای محققان یافتن روشی برای اندازه گیری میزان بافت چربی در افراد زنده است که بر یافته های مطالعه فعلی مهر تایید زده و به پزشکان در مورد اثرگذار بودن کاهش وزن در پایین آوردن میزان چربی انباشته شده در ریه ها کمک می کند.

تور کیش

مطالب مرتبط

درمان دیابت در موش به کمک سلول‌های بنیادی

یکی از روش های درمان دیابت تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بتا است. حال محققان روش مؤثرتری برای تبدیل این سلول ها پیدا کرده و موفق شدند دیابت را در موش ها درمان کنند.محققان دانشگاه واشنگتن پیشتر دریافته بودند که تبدیل سلول های بنیادی به سلول های تولید کننده انسولین و تزریق آنها... ادامه مطلب

مدفوع، عامل احتمالی گسترش سریع ویروس کرونا

ویروس کرونا (SARS-CoV-2) که تاکنون بیش از 76 هزار نفر را مبتلا کرده، اغلب از طریق قطرات دستگاه تنفسی و تماس با بیمار منتقل می شود. حال مطالعه جدید نشان می دهد این ویروس کشنده از طریق مدفوع نیز گسترش می یابد.بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین (CDC) که هفته گذشته... ادامه مطلب

آزمایش داروهای HIV برای درمان ویروس کرونا

دولت ژاپن اعلام کرد که کارآزمایی های بالینی برای آزمایش روش های درمان ویروس کرونا را آغاز کرده است. دولت این کشور به جای توسعه داروهای جدید، از داروهای موجود که برای درمان ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و دیگر بیماری های ویروسی به کار می روند، استفاده می کند.کرونا ویروس جدید که اخیراً COVID-19... ادامه مطلب

گزارش جامع دولت چین در مورد وضعیت ویروس کرونا منتشر شد

تحقیق تازه ای توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین (CDC) منتشر شده که جزئیات جدیدی در مورد شیوع ویروس کرونا فاش می کند. این تحقیق با بررسی بیش از 44 هزار بیمار، شدت بیماری در بیش از 80 درصد موارد را معتدل عنوان کرده است.همزمان با عبور آمار مبتلایان به ویروس کرونا (COVID-19)... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا تا ۹ روز روی سطوح مختلف زنده می‌ماند

تحقیقات انجام گرفته روی انواع ویروس کرونا نشان می دهد بسیاری از آنها می توانند تا 9 روز روی سطوح شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی زنده بمانند.پژوهشگران با بررسی 22 تحقیق که در گذشته در مورد انواع مختلف ویروس کرونا از جمله نشانگان حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) صورت پذیرفته، نتایج تحقیقات... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟