چربی‌های انباشته شده در دستگاه تنفسی افراد چاق برای اولین بار مشاهده شد

محققان در مطالعات جدید خود موفق شدند برای اولین بار حجم قابل توجهی از بافت های چربی را در دیواره های مجاری تنفسی افرادی که از اضافه وزن یا چاقی رنج می برند مشاهده کنند. آنها می گویند ذخیره شدن چربی در دیواره های دستگاه تنفسی می تواند توضیحی باشد بر اینکه چرا افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم قرار دارند.

«پیتر نوبل» (Peter Noble)، یکی از نویسندگان مقاله از دانشگاه استرالیای غربی (University of Western) در رابطه با پژوهش جدید می گوید:

«پزشکان قبلاً چاقی یا اضافه وزن را به بیماری هایی مثل آسم یا نشانه های پیشرفته این بیماری ربط داده بودند. محققان معتقدند این رابطه را می توان با وارد آمدن فشار زیاد روی ریه ها یا افزایش التهاب ناشی از این فشار توضیح داد.»

محققان در مطالعات خود در مورد ارتباط بافت چربی و شاخص توده بدنی (BMI) با بیماری تنفسی به فرضیه سازی پرداختند. پزشکان با مطالعه روی بافت ریه 52 فرد فوت شده، رابطه ای مستقیم بین افزایش شاخص توده بدنی و انباشته شدن بافت چربی در مجاری تنفسی یافتند.

چربی های انباشته در دیواره دستگاه تنفسی

نمایی از دیواره خارجی دستگاه تنفسی که چربی های انباشته شده بین لایه ماهیچه نرم (ASM) و بافت همبند پوششی را نشان می دهد.

«نوبل» ضمن اشاره به اینکه انباشته شدن چربی در مجاری دستگاه تنفسی در مسیر جریان هوا اختلال ایجاد کرده و التهاب ریه ها را افزایش می دهد می گوید:

«ما فکر می کنیم این مسئله [انباشته شدن چربی] سبب ضخیم شدن دیواره دستگاه تنفسی می شود و با اختلال در ورود و خروج هوا علایم بیماری آسم را در فرد آشکار می کند.»

مطالعه مورد بحث ابعاد کوچکی دارد؛ بنابراین برای درک عمیق تر ارتباط میان چربی های انباشته شده در دیواره های مجاری تنفسی و بیماری های تنفسی، به مطالعات بیشتر نیاز است. با این وجود یافته های این تحقیق جالب توجه هستند.

«Thierry Troosters»، رییس انجمن ریه اروپا (European Respiratory Society) معتقد است این تحقیق برخی تغییرات فیزیولوژیکی خاص روی مجاری تنفسی فرد که ناشی از انباشته شدن چربی هستند را توضیح داده و به این معنی است که توصیه به کاهش وزن در افراد سنگین وزنی که از بیماری آسم رنج می برند، می تواند به طور قابل ملاحظه ای روی درمان اثر مثبت بگذارد. وی در این رابطه می گوید:

«این تحقیق قدم بزرگی به منظور یافتن رابطه ای بین وزن بدن و بیماری های تنفسی است و نشان می دهد چطور اضافه وزن یا چاقی می تواند علایم بیماری آسم را شدیدتر کند. این یافته فراتر از این مشاهده ساده است که افراد چاق برای برداشتن بار از روی دستگاه تنفسی خود باید فعالیت بیشتری کرده و بیشتر نفس بکشند. این تحقیق به تغییرات حقیقی مجاری تنفسی که به چاقی مرتبط هستند اشاره می کند.»

چالش بزرگ بعدی برای محققان یافتن روشی برای اندازه گیری میزان بافت چربی در افراد زنده است که بر یافته های مطالعه فعلی مهر تایید زده و به پزشکان در مورد اثرگذار بودن کاهش وزن در پایین آوردن میزان چربی انباشته شده در ریه ها کمک می کند.

منبع:
New Atlas
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی متخصصان را در پیش بینی احتمال مرگ بیماران شکست داد

محققان انگلیسی اخیرا الگوریتمی را توسعه داده اند که احتمال مرگ بیماران را با دقتی بالاتر از متخصصان قلب و عروق پیش بینی کرده است.این الگوریتم توسط پژوهشگران «موسسه فرانسیس کریک» توسعه پیدا کرده و به پزشکان اجازه می دهد با وارد کردن سوابق پزشکی بیماران قلبی به سیستم، از احتمال مرگ آنها باخبر شوند. «اندرو... ادامه مطلب

کنترل بیماری پارکینسون در انسان با استفاده از سلول های مغز خوک

نتایج تحقیقات درازمدت دانشمندان روی چهار فرد مبتلا به بیماری پارکینسون نشان می دهد تعبیه سلول های خوک در مغز این افراد، مانع از پیشرفت علائم شده است. همان طور که می دانید در بیماری پارکینسون، وضعیت بیمار به مرور زمان بدتر می شود، اما این چهار نفر با گذشت هجده ماه از عمل پیوند... ادامه مطلب

با بیماری آسم بیشتر آشنا شویم [قسمت دوم]

آسم بیماری کشنده ای نیست و با اندکی مراقبت و درمان به موقع، کاملا قابل دفع است، اگرچه هنوز به طور قطع درمانی برای آن پیدا نشده. در قسمت اول این مطلب پیرامون تاریخچه توضیحات اندکی داده شد و توصیه هایی کردیم، این بار اندکی عمیق تر به مسئله می پردازیم و وارد بدن می... ادامه مطلب

تزریق کورتون ریسک تخریب مفاصل را افزایش می دهد

مطالعات جدید نشان می دهند تزریق داخل مفصلی از جمله تزریق کورتون ریسک تخریب سریع مفاصل را به دنبال دارد.پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون آمریکا با مطالعه روی تزریق کورتون ها یا کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) در مفصل زانو و ران به این نتیجه رسیدند که این نوع تزریقات علاوه بر مشکلات دیگر، احتمال ابتلا به بیماری... ادامه مطلب

این چت بات با رفتار درمانی افراد مبتلا به افسردگی را معالجه می کند

شرکت سوئدی «Flow Neuroscience» با توسعه یک اپلیکیشن که نوعی چت بات (Chatbot) است به افرادی که در نوبت ویزیت شدن توسط متخصص هستند کمک می کند تا بیماری روانی خود را بهبود ببخشند.طبق گزارش موسسه خیریه مایند (Mind)، از هر چهار نفر در کشور انگلستان یک نفر از بیماری روانی رنج می برد. تحقیقات... ادامه مطلب

قرنطینه یک شهر ۳۰ هزار نفره در چین به علت شیوع بیماری طاعون خیارکی

چند روز پیش یک مرد ۳۸ ساله به علت ابتلا به بیماری «طاعون خیارکی» در منطقه ای از شهر Yumen، واقع در شمال غربی چین، جان خود را از دست داد. پس از این اتفاق و جهت جلوگیری از شیوع این بیماری مهلک، مقامات دولتی چین، تصمیم گرفتند تا راه های رفت و آمد به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟