در پنل شهر هوشمند مطرح شد: یکپارچگی داده، اصلی‌ترین نیاز برای هوشمندسازی شهرها است

در پنل شهر هوشمند در مراسم خشت طلایی تهران، چالش‌ها و موانع رسیدن به شهر هوشمند مطرح و تاکید شد که برای تحقق داشتن شهری هوشمند، نیازند به یکپارچگی تمامی سازمان‌ها و نهادها است؛ یک نوع از یکپارچگی که وزارت ارتباطات می‌تواند آن را تسریع ببخشد.

«بهاره آروین» رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران با ذکر این نکته که سلسله مراتب اداری و سازمانی در ایران با سایر نقاط جهان متفاوت است اعلام کرد که در کشور ما شهرداری با وجود اینکه از قدیمی‌ترین نهادهای حاکمیت به حساب می‌آید، موارد زیرساختی بسیاری را در حیطه اختیار خود ندارد:

«آب، برق، گاز و بسیاری از مسائل دیگر حوزه انرژی و زیرساختی تحت نظر شهرداری نیستند و به صورت مجزا و توسط نهادهای دیگری هدایت می‌شوند. برای رسیدن به شهر هوشمند اما نیاز به یکپارچگی کامل و دقیقی از همه این دیتاها داریم و این موضوع بزرگترین چالش ایران برای رسیدن به این موضوع است.»

hamrah-mechanic

شهر هوشمند

آروین تاکید دارد رسیدن به یکپارچگی داده در سیستمی که در آن هدایت محلی-شهری وجود ندارد خودش یک چالش بزرگ دیگر است و در عمل نمی‌تواند پیاده‌سازی شود. او با اشاره به جلسات شواری شهر در ادوار گذشته اعلام کرد که این یکپارچگی همیشه از اهداف شورای شهر بوده است:

«با اینکه پنج شش سال از این موضوع می‌گذرد ولی شورای شهر همچنان نتوانسته این مهم را به مرحله اجرایی برساند. همواره قصد داشتیم با تفاهمنامه‌ای میان وزارت نفت، وزارت نیرو، شهرداری و سایر نهادها و ارگان‌ها کاری کنیم تا به این یکپارچگی داده برسیم اما موانع بسیاری بر سر راه وجود داد.»

آروین باور دارد که نقش وزارت ارتباطات در این میان می‌تواند بسیار پررنگ باشد: «انتظار می‌رود تا این وزارتخانه بتواند در رسیدن به یکپارچگی داده، ساز و کاری فراهم کند تا این موضوع سریع‌تر و ایمن‌تر به تحقق برسد.»

بازتعریف مدل اقتصادی در شهرهای هوشمند

شهر هوشمند

«ستار هاشمی» معاون وزیر ارتباطات نیز با اعلام این موضوع که شهر هوشمند می‌تواند چند معضل اساسی که شهروندان را آزار می‌دهد، حل کند می‌گوید که ترافیک، آلودگی هوا و محیط زیست از جمله موارد مهمی هستند که با رسیدن به شهر هوشمند برطرف خواهند شد. او باور دارد که هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در قبال دستیابی به شهر هوشمند مسئول هستند و باید نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشند: «کیفیت زندگی در حال بهبود است و باید به سمت این کیفیت پیش رفت.»

هاشمی همچنین به موضوع مهم دیگری یعنی داشتن یک بیزینس مدل برای تجاری سازی شهر هوشمند اشاره می‌کند و آن را یکی از موارد ضروری برای مدیریت شهر هوشمند می‌خواند. او با ذکر مثالی این موضوع را بیشتر باز می‌کند: «مدیریت پسماند شهری در سیستم شهر هوشمند دگرگون خواهد شد و می‌توان بیزینس مدل جدیدی برای آن تعریف کرد. این مورد در همه جزییات مدیریت شهری به چشم خواهد خورد و جملگی نیازمند بازتعریف مدل‌های اقتصادی هستند.»

دیگر چالش‌های شهر هوشمند کدامند؟

شهر هوشمند

«ایرج شهین باهر» شهردار تبریز و معاون کمیته شهرهای هوشمند نیز با اشاره به اینکه داشتن شهر هوشمند در آینده یک امر ناگزیر است، چالش‌های این موضوع را جدا از یکپارچگی داده که بزرگترین مشکل است، این موارد خواند و گفت:

«کمبود اطلاعات لازم در مورد خدمات ارائه شده، پیچیدگی‌های فنی، کمبود معیارهای ارزیبای عملکرد، چالش مربوط به اطلاعات فوق مقیاس وسیع، وابستگی به برنامه‌ها و مصوبات بالا دستی، نیاز به اصطلاح در روش‌ها و ساختار سازمانی، عدم تناسب نظام اداری فعلی با باز بودن اطلاعات، عدم مشارکت کافی شهروندان، فرهنگ مصرف و ضرورت آموزش و ترویج و همچنین داشتن یک مدل اقتصادی جدید از جمله چالش‌های پیش روی مسیر رسیدن به شهر هوشمند است.»

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

تصاویر و برخی مشخصات هواوی واچ فیت فاش شد

هفته پیش گزارشی منتشر شد که از ساخت ساعت هوشمند جدیدی به نام «واچ فیت» (Watch Fit) توسط هواوی خبر می‌داد. حال تصاویر، برخی مشخصات سخت‌افزاری و قیمت این محصول فاش شده است.همانطور که در تصاویر زیر ملاحظه می‌کنید، هواوی واچ فیت از نمایشگر مستطیلی برخوردار است که احتمالاً از نوع AMOLED با ابعاد ۱.۶۴... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟