در پنل شهر هوشمند مطرح شد: یکپارچگی داده، اصلی‌ترین نیاز برای هوشمندسازی شهرها است

در پنل شهر هوشمند در مراسم خشت طلایی تهران، چالش‌ها و موانع رسیدن به شهر هوشمند مطرح و تاکید شد که برای تحقق داشتن شهری هوشمند، نیازند به یکپارچگی تمامی سازمان‌ها و نهادها است؛ یک نوع از یکپارچگی که وزارت ارتباطات می‌تواند آن را تسریع ببخشد.

«بهاره آروین» رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران با ذکر این نکته که سلسله مراتب اداری و سازمانی در ایران با سایر نقاط جهان متفاوت است اعلام کرد که در کشور ما شهرداری با وجود اینکه از قدیمی‌ترین نهادهای حاکمیت به حساب می‌آید، موارد زیرساختی بسیاری را در حیطه اختیار خود ندارد:

«آب، برق، گاز و بسیاری از مسائل دیگر حوزه انرژی و زیرساختی تحت نظر شهرداری نیستند و به صورت مجزا و توسط نهادهای دیگری هدایت می‌شوند. برای رسیدن به شهر هوشمند اما نیاز به یکپارچگی کامل و دقیقی از همه این دیتاها داریم و این موضوع بزرگترین چالش ایران برای رسیدن به این موضوع است.»

شهر هوشمند

آروین تاکید دارد رسیدن به یکپارچگی داده در سیستمی که در آن هدایت محلی-شهری وجود ندارد خودش یک چالش بزرگ دیگر است و در عمل نمی‌تواند پیاده‌سازی شود. او با اشاره به جلسات شواری شهر در ادوار گذشته اعلام کرد که این یکپارچگی همیشه از اهداف شورای شهر بوده است:

«با اینکه پنج شش سال از این موضوع می‌گذرد ولی شورای شهر همچنان نتوانسته این مهم را به مرحله اجرایی برساند. همواره قصد داشتیم با تفاهمنامه‌ای میان وزارت نفت، وزارت نیرو، شهرداری و سایر نهادها و ارگان‌ها کاری کنیم تا به این یکپارچگی داده برسیم اما موانع بسیاری بر سر راه وجود داد.»

آروین باور دارد که نقش وزارت ارتباطات در این میان می‌تواند بسیار پررنگ باشد: «انتظار می‌رود تا این وزارتخانه بتواند در رسیدن به یکپارچگی داده، ساز و کاری فراهم کند تا این موضوع سریع‌تر و ایمن‌تر به تحقق برسد.»

بازتعریف مدل اقتصادی در شهرهای هوشمند

شهر هوشمند

«ستار هاشمی» معاون وزیر ارتباطات نیز با اعلام این موضوع که شهر هوشمند می‌تواند چند معضل اساسی که شهروندان را آزار می‌دهد، حل کند می‌گوید که ترافیک، آلودگی هوا و محیط زیست از جمله موارد مهمی هستند که با رسیدن به شهر هوشمند برطرف خواهند شد. او باور دارد که هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در قبال دستیابی به شهر هوشمند مسئول هستند و باید نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشند: «کیفیت زندگی در حال بهبود است و باید به سمت این کیفیت پیش رفت.»

هاشمی همچنین به موضوع مهم دیگری یعنی داشتن یک بیزینس مدل برای تجاری سازی شهر هوشمند اشاره می‌کند و آن را یکی از موارد ضروری برای مدیریت شهر هوشمند می‌خواند. او با ذکر مثالی این موضوع را بیشتر باز می‌کند: «مدیریت پسماند شهری در سیستم شهر هوشمند دگرگون خواهد شد و می‌توان بیزینس مدل جدیدی برای آن تعریف کرد. این مورد در همه جزییات مدیریت شهری به چشم خواهد خورد و جملگی نیازمند بازتعریف مدل‌های اقتصادی هستند.»

دیگر چالش‌های شهر هوشمند کدامند؟

شهر هوشمند

«ایرج شهین باهر» شهردار تبریز و معاون کمیته شهرهای هوشمند نیز با اشاره به اینکه داشتن شهر هوشمند در آینده یک امر ناگزیر است، چالش‌های این موضوع را جدا از یکپارچگی داده که بزرگترین مشکل است، این موارد خواند و گفت:

«کمبود اطلاعات لازم در مورد خدمات ارائه شده، پیچیدگی‌های فنی، کمبود معیارهای ارزیبای عملکرد، چالش مربوط به اطلاعات فوق مقیاس وسیع، وابستگی به برنامه‌ها و مصوبات بالا دستی، نیاز به اصطلاح در روش‌ها و ساختار سازمانی، عدم تناسب نظام اداری فعلی با باز بودن اطلاعات، عدم مشارکت کافی شهروندان، فرهنگ مصرف و ضرورت آموزش و ترویج و همچنین داشتن یک مدل اقتصادی جدید از جمله چالش‌های پیش روی مسیر رسیدن به شهر هوشمند است.»

برچسب ها

مطالب مرتبط

استارتاپ Mojo Vision اولین لنز چشمی هوشمند دنیا را می‌سازد

استارتاپی با نام Mojo Vision می خواهد با ساخت اولین لنز چشمی هوشمند دنیا، نمایشگر کوچکی را درست مقابل مردمک چشم قرار دهد. این استارتاپ نمونه اولیه لنز هوشمند خود را در نمایشگاه CES نمایش داد.لنز چشمی هوشمند Mojo Vision که به نظر می رسد از دل فیلم های علمی-تخیلی بیرون آمده، با نمایش لایه... ادامه مطلب

کمپانی Citizen از اسپیکر هوشمند ساعت دار خود رونمایی کرد

کمپانی سیتیزن (Citizen) در نمایشگاه CES امسال از اسپیکر هوشمند خود با نام Citizen Smart Speaker رونمایی کرد. این ساعت ساز ژاپنی همچنین از ساعت دیواری هوشمند Citizen Smart Clock و یک اسپیکر دیگر رونمایی کرد.اسپیکر هوشمند Citizen Smart Speaker تقریباً هم اندازه گوگل هوم و آمازون اکو است با این تفاوت که جلوی آن... ادامه مطلب

ساعت هوشمند شیائومی Children's Learning Watch 4Pro برای کودکان معرفی شد

میتو (Mitu) که از زیرمجموعه های شیائومی محسوب می شود، از ساعت هوشمند Children's Learning Watch 4Pro رونمایی کرد. این ساعت که برای کودکان ساخته شده از چیپست اسنپدراگون ویر 2500، رم 1 گیگابایتی و دو دوربین برخ وردار است.ساعت هوشمند Children's Learning Watch 4Pro طراحی چشم نوازی داشته و قاب ضخیم آن باتری حجیم... ادامه مطلب

رونمایی دیزل از ساعت هوشمند Fadelite؛ اسنپدراگون ویر 3100 و رم 512 مگابایتی

شرکت دیزل (Diesel) که از زیرمجموعه های کمپانی فسیل (Fossil) محسوب می شود، از ساعت هوشمند جدید خود با نام Diesel On Fadelite رونمایی کرد.ساعت هوشمند Diesel On Fadelite در چهار مدل قرمز، آبی، مشکی و شفاف و با چهار درجه مختلف از شفافیت در قاب و بند قابل خریداری است.ساعت هوشمند Diesel On Fadelite... ادامه مطلب

بیک با تیغ هوشمند The Next Bic Thing نسل بعد ریش تراش را می سازد

کمپانی بیک (Bic) به منظور بهبود عملکرد ماشین های اصلاح صورت، از نمونه اولیه ریش تراش جدید خود به نام The Next Bic Thing رونمایی کرد.تیغ The Next Bic Thing در ظاهر شبیه ریش تراش معمولی است؛ ولی قابلیت اندازه گیری داده های مختلفی از جمله دما، رطوبت، تراکم مو، سرعت و مدت زمان اصلاح،... ادامه مطلب

رونمایی از پهپاد PowerEgg X؛ دوربین هوشمند قابل پرواز

کمپانی PowerVision از پهپاد PowerEgg X رونمایی کرد. سازنده می گوید این محصول یک دوربین هوشمند شخصی است که قابلیت پرواز کردن داشته و در مرکز کانون آن دوربین 4K تعبیه شده است.پهپاد PowerEgg X از قابلیت های متعدد خودران برخوردار بوده و به گفته سازنده می توان از آن در بادهای 70 کیلومتر در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟