اینترنت ملی روسیه؛ ترفندی برای نظارت گسترده بر شهروندان

اینترنت روسیه ملی شد؛ این خبریست که از یکی دو روز قبل دنیای تکنولوژی را درگیر خودش کرده است. البته مردم روسیه هنوز اینترنت دارند، ولی قانون تصویب شده اخیر یعنی «استقلال اینترنتی» به دولت اجازه می دهد هر زمان که بخواهد، اینترنت جهانی به اینترنت ملی تبدیل کند.

چند ماه قبل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این قانون را تأیید کرد. دولت کرملین در توجیه این قانون می گوید در شرایط اضطرار ملی یا تهدیدات خارجی مثل حملات سایبری، باید بتواند شبکه اینترنت کشور را از مابقی جهان جدا کند. برای دستیابی به این هدف، تمامی ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) باید ترافیک خودشان را از طریق سرورهای ویژه تحت مدیریت رگولاتور مخابرات روسیه موسوم به Roskomnadzor مسیریابی کنند.

این سرورهای ویژه، نقش کلید قطع اضطراری یا Kill Switch را ایفا کرده و تمام ارتباطات خارج از کشور را قطع می کنند. پس از این کار، تمام ترافیک به شبکه اینترنت ملی روسیه هدایت می شود که شبیه یک اینترانت عمل می کند. این شبکه RuNet نام دارد.

مقامات روسیه چند سال است که روی برپایی شبکه RuNet و ملزوماتش کار می کنند. در مراحل قبلی شاهد طرح قوانین برای الزام شرکت های خارجی بودیم تا اطلاعات کاربران روس را به داخل این کشور منتقل کنند. با این حال متخصصین شبکه می گویند اینترنت ملی روسیه در نهایت شکست می خورد و سیستم DNS جهانی را پاشنه آشیل این طرح نامیده اند.

دشواری های قطع اینترنت کل کشور، فقط باعث پیچیده تر شدن اقتصاد روسیه شده و زیرساخت های خدماتی نوین مثل بهداشت یا بانکداری را به عصر حجر بر می گرداند. اما داستان اصلی چیست؟

حاکمیت یا نظارت؟

کارشناسان حوزه سیاست، حقوق بشر و امنیت معتقدند اینترنت ملی روسیه فقط یک ترفند برای منحرف کردن افکار عمومی از ماجرای اصلی است.

هدف اصلی قانون فوق این است که ISP ها را به نصب تجهیزات وارسی بسته های داده وادار کنند و ترافیک داده کل شهروندان را از روترهای ویژه Rokomnadzor عبور دهند. مقامات رگولاتوری می توانند تمام این داده ها را بازرسی کرده بدون نیاز به حکم دادگاه، از اطلاعات شخصی شهروندان جاسوسی نمایند؛ کاری که چین با «فایروال بزرگ» انجام می دهد.

اینترنت ملی روسیه در واقع ادامه فعالیت های سیستم نظارتی SORM محسوب می شود. سیستم SORM حالتی غیر فعال داشت، یعنی دستگاه های اطلاعاتی روسیه می توانستند متادیتای ترافیک داده کاربران را از ISP ها دریافت کرده و مورد بازرسی قرار دهند. حالا با قانون جدید، این عملیات به شکل لحظه ای و فعالانه صورت می گیرد.

کارشناسان می گویند هدف قانون فوق هیچگاه استقلال اینترنتی و حفظ حاکمیت این کشور نبوده، بلکه فقط ابزاری برای قانونی ساختن نظارت جمعی به شمار می رود، بدون اینکه اعتراض بخش آگاه جامعه روسیه را برانگیزد. فعالان حقوق بشر هم معتقدند روسیه از تجربه کشور چین برای تصویب قانون جدید بهره گرفته است. همکاری چین و روسیه هم که داستان جدیدی نیست. روسیه پیش از این برای برپایی «فایروال بزرگ» به چین کمک کرده بود.

در نهایت، اینترنت ملی روسیه هنوز به طور کامل تست نشده و باید منتظر نتایج آن در دنیای واقعی باشیم. هیچ اطلاعاتی در مورد زمان بندی تست این شبکه وجود ندارد.

مطالب مرتبط

بریتانیا: دولت روسیه مسئول حملات سایبری به سایت‌های گرجستان است

دولت بریتانیا عنوان کرده که مسئولیت حملات سایبری گسترده به بیش از ۲۰۰۰ وب سایت کشور گرجستان در سال گذشته، دولت روسیه است. این ادعا را خود کشور گرجستان و آمریکا نیز تایید می‌کنند، اما روسیه آن را از اساس کذب خوانده است.دولت بریتانیا می‌گوید آژانس امنیتی ارتش روسیه که با نام GRU نیز شناخته... ادامه مطلب

روسیه توسط ترول‌های اینترنتی به کمپین انتخاباتی رقیب ترامپ کمک می‌کند

دیروز اخباری منتشر شد که از حمایت روسیه برای برنده شدن مجدد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می‌گفت. امروز اما خبرها حاکی از کمک به برنی سندرز هستند و به نظر می‌رسد روسیه هنوز به جمع بندی نرسیده که از چه کسی باید حمایت کند.جزئیات کمی از کمک‌رسانی های روسیه به کمپین... ادامه مطلب

روسیه تمام تراکنش های رمزارز را در دسته پولشویی قرار می دهد

بانک مرکزی روسیه قوانین جدیدی در رابطه با تراکنش های مشکوک منتشر کرد که بر اساس آنها تمام تراکنش های رمزارز در دسته بندی خطر احتمالی پولشویی قرار می گیرند.بانک مرکزی روسیه (CBR) برای اولین بار از سال 2012 قانون P-375 را به روز کرد. در قوانین جدید همه نشانه های فعالیت های مشکوک مرتبط... ادامه مطلب

موضع کاندیداهای انتخابات مجلس با سابقه فناوری، در رابطه با «فیلترینگ» چیست؟

در آستانه انتخابات مجلس عده‌ای از کاندیداهای این دوره از انتخابات که سابقه فناورانه دارند امروز ۲۹ بهمن ۹۸ در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گرد هم آمدند تا در برابر رسانه‌ها از ایده‌های خود بگویند و برنامه‌های‌شان در صورت ورود به خانه ملت را بیان کنند. دیجیاتو نیز در این جلسه حضور داشت تا موضع... ادامه مطلب

اسپاتیفای فیلتر نیست

سرویس استریم موسیقی «اسپاتیفای» که محبوبیت بسیاری نیز در ایران دارد و از مهر ماه سال جاری فیلتر شده بود، از صبح امروز بدون نیاز به ابزار تغییر دهنده IP در دسترس کاربران است.در حال حاضر نمی‌توان اعلام کرد که این سرویس رفع فیلتر شده است یا خیر، اما بررسی‌های دیجیاتو نشان می‌دهد که از... ادامه مطلب

سرویس امنیت فدرال روسیه خواستار دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران شد

سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) به برخی شرکت های اینترنتی بزرگ در روسیه دستور داده تا مجوز دسترسی به پیام ها و اطلاعات شخصی کاربران را به این آژانس امنیتی بدهند.بسیاری از شرکت های اینترنتی در روسیه در لیستی قرار دارند که آنها را در صورت درخواست آژانس های امنیتی این کشور، وادار به افشای داده های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟