نتایج یک تحقیق جنجالی؛ مردان در علم فیزیک برتر از زنان هستند

نتایج یک تحقیق جنجالی؛ مردان در علم فیزیک برتر از زنان هستند

هرچند نخستین برنامه نویس و توسعه دهنده کامپایلر زنان بودند اما امروز در حوزه های علم و فناوری حضور پررنگی ندارند. دو قرن پیش چارلز داروین مدعی شد زنان از نظر بیولوژیکی پایین تر از مردان قرار می گیرند. این عقاید پوسیده حتی امروز هم در محیط های آکادمیک طرفدارانی دارد و در جدیدترین مورد فیزیکدانی ایتالیایی از برتری مردان نسبت به جنس مخالف در حوزه فیزیک سخن به میان آورده است.

«الساندرو استرومیا»، استاد فیزیک دانشگاه پیزا مقاله ای را در ژورنال علمی Quantitative Science Studies منتشر کرده که مدعی برتری مردان نسبت به زنان در زمینه فیزیک بوده و وجود موانع بیشتر در برابر زنان را نفی می کند. استرومیا در این پژوهش ۱.۳ میلیون مقاله فیزیک را از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۹ بر اساس جنسیت بررسی کرده. هدف وی از اینکار تعیین سرعت استخدام زنان دارای مدرک PhD، سرعت چاپ مقاله از سوی آنها و تداوم کارشان در حوزه فیزیک عنوان شده است.

برتری مردان نسبت به زنان

استرومیا در مقاله خود به این نتیجه رسیده که مردان و زنان در فیزیک پایه از فرصت های یکسانی برخوردارند و لزوما زنان با محیط کار خصومت آمیزی مواجه نیستند: «من به این مساله اعتقاد دارم چون داده ها حاکی از آنند».

وی همچنین بر این باور است که زنان و مردان دیدگاه مشابهی در مورد استناد به منابع دارند و به اندازه هم مقالات قبلی خود را مورد استناد قرار می دهند. این در حالی است که مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داده بود محققان مرد ۵۶ درصد بیش از زنان به تحقیقات خود استناد می کنند.

انتشار این مقاله انتقادهای بسیاری را در پی داشته، برای مثال «کسیدی سوگیموتو»، متخصص اطلاعات دانشگاه ایندیانا با زیر سوال بردن روش شناسی این پژوهش، آنرا از نظر نحوه مطالعه و سنجش کمّی متون و اطلاعات ناقص دانسته است.

استرومیا سال گذشته هم طی سخنرانی در کنفرانس CERN ادعای جنجالی را به زبان آورد که وی را آماج انتقادهای تند و تیزی قرار داد: «فیزیک توسط مردان بنیانگذاری و ابداع شد». در پی این ارائه بیش از ۳ هزار فیزیکدان با امضای بیانیه ای نگرانی خود را درباره اشاعه این تفکرات ابراز کردند که در نهایت باعث شد مرکز CERN تمام روابط خود را با استرومیا قطع کند.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato