جایزه پیشرفت شگرف در ریاضیات به افتخار مریم میرزاخانی نامگذاری شد

جایزه پیشرفت شگرف در ریاضیات به افتخار مریم میرزاخانی نامگذاری شد

جایزه پیشرفت شگرف در ریاضیات به افتخار مریم میرزاخانی نامگذاری شد

روز گذشته بنیاد جایزه پیشرفت شگرف (Breakthrough Prize Foundation) اعلام کرد جایزه‌ای برای زنان ریاضیدان جوان در نظر گرفته و آن را به نام مریم میرزاخانی نامگذاری کرده است.

این جایزه که مجموعا ارزشی برابر با ۵۰ هزار دلار دارد به زنان ریاضیدانی تعلق می گیرد که دوره PhD خود را ظرف دو سال اخیر به اتمام رسانده اند. بنیاد جایزه پیشرفت های شگرف این خبر را در جریان مراسم روز گذشته خود با حضور تنی چند از مدیران عرصه تکنولوژی از جمله مارک زاکربرگ و Anne Wojcicki مدیرعامل یوتیوب اعلام کرد.

ریچارد تیلور رئیس کمیته انتخاب ریاضیدانان که جایزه را تقبل کرده در این باره گفت:

ما امیدواریم که جایزه Maryam Mirzakhani New Frontiers (یا مرزهای جدید میرزاخانی) الهام بخش زنان جوان شود تا علاقه خود به ریاضیات را دنبال کنند. تجلیل از ریاضیدانان خانم به نشانه تکریم از ذهن و نبوغ زیبای دکتر میرزاخانی صورت می گیرد و امید می رود که با این کار یاد و خاطره یک بانوی ریاضیدان برای همیشه ابدی شود.

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی نخستین بانویی بود که موفق به دریافت مدال فیلدز، معتبرترین جایزه در رشته ریاضیات، شد. خانم میرزاخانی از برندگان المپیاد ریاضیات در ایران و همچنین مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در هنگ کنگ است. او پس از تکمیل تحصیلات در ایران، به هاروارد رفت تا دکترای ریاضیات خود را در آنجا دریافت کند و در ادامه به عنوان پروفسور در دانشگاه های پرینستون و استنفورد به تدریس پرداخت.

او به هندسه هذلولوی علاقمند بود و زمانی که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز کرد متوجه شد که برخی از ساده ترین پرسش ها در این رابطه بدون پاسخ مانده اند و در تز دکترای خود که در سال ۲۰۰۴ میلادی تمام کرد، به برخی از آنها پاسخ داد.

برخی از افتخارات مریم میرزاخانی در ادامه آورده شده اند:

  • آکادمی ملی علوم سال ۲۰۱۶
  • مدال فیلدز سال ۲۰۱۴
  • سخنران کنگره بین المللی ریاضیات سال ۲۰۱۴
  • جایزه تحقیقاتی Clay سال ۲۰۱۴
  • یکی از ده شخصیت مهم نشریه نیچر در سال ۲۰۱۴
  • برگزیده جامعه فیلسوفان آمریکا در سال ۲۰۱۵
  • فلوشیپ دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۳

خانم میرزاخانی ۲۴ تیرماه ۱۳۹۶ در سن ۴۰ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل