هزینه‌ تعمیر موتور ملی سمند EF7 ، دنا و دناپلاس + جدول

هزینه‌ تعمیر موتور ملی سمند EF7 ، دنا و دناپلاس + جدول

موتور ملی یا همان پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی (اخیرا توربوشارژ شده) مجهز به میل دو بادامک، ۱۶ سوپاپ و سامانه زمانبندی متغیر سوپاپ‌ها موسوم به ای اف۷ (EF7)، در نیمه اول دهه هشتاد شمسی به کمک موسسه تحقیق، طراحی و تولید موتور F.E.V GmbH of Germany آلمان در شرکت ایران خودرو طراحی و تولید شد و از سال ۱۳۸۷سوار بر بدنه سمند (خودروی ملی) راهی پارکینگ منازل مشتریان ایرانی شد.

تعمیر اساسی موتور سمند EF7

طرز نگاه مشتریان سنت مدار ایرانی نسبت به این پیشرانه جدیدالورود، در ابتدا تا حدودی با شک و تردید همراه بود؛ اما به هر حال خودروی سمند مجهز به موتور ملی توانست رفته رفته جای خود را در بازار کم تنوع ایران باز کند و امروز شاهد حضور گسترده سمندهای EF7 در سطح جاده‌های کشور هستیم.

تعمیر اساسی موتور سمند EF7

پیشرانه EF7 دارای توان خروجی معادل ۱۱۳ اسب بخار در دور موتور ۶۰۰۰ و گشتاور ۱۵۵ نیوتن متر در دور موتور ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰‌rpm است. نسخه توربو شارژ آن نیز قادر به تولید ۱۵۰ اسب بخار نیرو و گشتاور ۲۱۵ نیوتن متر است. شتاب و مصرف سوخت این پیشرانه دوگانه سوز تنفس طبیعی برابر ۱۳ ثانیه و ۷.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

تعمیر اساسی موتور سمند EF7

پیشرانه ای اف۷ از نظر ظرافت و پیچیدگی طراحی، نسبت به سایر معدود پیشرانه‌های داخلی سازی شده نظیر سری xu7 و tu5 و tu3 در سطح بالاتری قرار دارد که این مورد را نمی‌توان به عنوان یک حسن برای موتور ملی در نظر گرفت چرا که همین مسئله باعث شده تا تعمیرات این پیشرانه نسبت به سایر پیشرانه های هم رده‌ی مرسوم در کشور، پروسه دشوارتری را به دنبال داشته باشد و اصطلاحا کمی بد تعمیر باشد.

تعمیر اساسی موتور سمند EF7

البته با فراگیر شدن و گسترش محصولات خودرویی نظیر انواع سمند و دنا مجهز به پیشرانه EF7، به تدریج قلق کار به دست استاد مکانیک‌های عزیز آمده و همانند سایر پیشرانه‌های خودروهای داخلی، تقریبا در هر شهر و دیاری می‌توان تعمیرکار ماهر پیشرانه EF7 را یافت.

تعمیر اساسی موتور سمند EF7

در ادامه قصد داریم تا نگاهی به هزینه‌های مرتبط با تعمیر اساسی موتور سمند EF7 ، دنا و دناپلاس بیاندازیم تا اگر مالک یکی از خودروهای مجهز به پیشرانه EF7 هستید و یا قصد خرید آن را دارید ، نسبت به متوسط هزینه های تعمیر اساسی این موتور اطلاعات کافی به دست آورید.

جدول زیر عمده هزینه‌های مرتبط با تعمیر کامل موتور سمند EF7 ، دنا و دناپلاس یا همان موتور ملی را پوشش می‌دهد.

نام قطعه قیمت(هزارتومان)
رینگ و پیستون ۱۲۰۰-۱۵۰۰
دست کامل سوپاپ دود و هوا ۴۰۰-۵۰۰
کاسه نمد ساق سوپاپ ۱۵۰
واشر درب سوپاپ ۴۵
کاسه نمد میل سوپاپ دست کامل ۱۲۰
کاسه نمدهای سر و ته میل لنگ ۱۳۰
واشر منیفولد دود و هوا ۸۰
میل لنگ ۵۰۰
یاتاقان‌های ثابت و متحرک +بغل یاتاقان میل لنگ ۲۰۰
کیت کامل تسمه تایم ۴۰۰
واشر سرسیلندر ۱۴۰
چسب + سایر واشرجات ۶۰
اویل پمپ ۱۸۰
سرویس روغن ۲۵۰
اجرت تراشکاری ۶۰۰-۱۰۰۰
اجرت استادکار مکانیک ۱۱۰۰

با توجه به مقادیر درج شده در جدول فوق، تعمیر اساسی موتور سمند EF7 ، دنا و دناپلاس به طور میانگین در حدود ۵ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato