دو پردازنده نسل سوم Ryzen Threadripper شرکت AMD معرفی شدند

دو پردازنده نسل سوم Ryzen Threadripper شرکت AMD معرفی شدند

شرکت AMD از دو پردازنده نسل سوم Ryzen Threadripper به نام های Threadripper 3960X با قیمت ۱۳۹۹ دلار و Threadripper 3970X با قیمت ۱۹۹۹ دلار رونمایی کرد. هر دوی این پردازنده ها سرعت کلاک بالاتر و خطوط انتقال دیتای بیشتری نسبت به نسل دوم دارند و از PCIe نسخه ۴ پشتیبانی می کنند.

در جدول زیر می توانید امکانات و مشخصات این چیپ ها را با نسل قبلی شان مقایسه نمایید اما به غیر از این موارد بهبودهای دیگری نیز در آنها ایجاد شده که در ادامه اشاره خواهیم کرد. چیپ های جدید AMD با استفاده از ریزمعماری ۷ نانومتری Zen 2 شرکت AMD ساخته شده اند و هر کدام از آنها مجموعا ۷۲ لاین انتقال داده PCIe 4.0 دارند. این چیپ ها همچنین از پلتفرم جدید TRX40 و سوکت sTRX4 بهره می گیرند؛ تغییری که به تعبیر AMD به خاطر دو برابر شدن تعداد لاین های PCIe موجود میان پردازنده و چیپست ضروری بوده است.

AMD

چیپ دیگر AMD که یک سطح از سری Threadripper پایین تر است ۳۹۵۰X نام دارد. این چیپ بیشترین تعداد هسته و ریسمان را در سری AM4 دارد و در وضعیت تک ریسمان بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. به همین خاطر نیز AMD از این محصول تحت عنوان بهترین پردازنده برای گیمینگ یاد کرده است. البته این چیپست قبلا معرفی شده و AMD به تازگی تاریخ عرضه آن را اعلام کرده است.

کمپانی مورد بحث در کنار اعلام این تاریخ مد جدیدی به نام اکو را به این پردازنده اضافه کرده که به شما اجازه می دهد در وضعیت کم مصرف از این چیپ استفاده نمایید. AMD اعلام کرده که این مد علاوه بر مدل ۳۹۵۰X روی تمامی چیپ های نسل سوم آن از رایزن ۵ به بعد فراهم خواهد بود.

در نهایت، در سمت دیگر این طیف پردازنده اقتصادی و جدید AMD Athlon 3000G با قیمت ۴۹ دلار قرار دارد. این چیپ که تنها دو هسته و ۴ ریسمان دارد در مقایسه به انواع پیشرفته تر بسیار ضعیف به نظر می رسد اما طبق وعده شرکت سازنده قفل گشایی شده و به راحتی می توانید آن را اورکلاک کنید؛ در نتیجه اگر سخت افزار مناسب را در اختیار داشته باشید میتوانید توان پردازشی اندک بیشتری از آن دریافت کنید. این چیپ اقتصادی هم تا پایان آبان ماه به بازار عرضه می شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato