شاخ کرگدن تقلبی؛ راهکار دانشمندان برای جلوگیری از انقراض کرگدن

شاخ کرگدن تقلبی؛ راهکار دانشمندان برای جلوگیری از انقراض کرگدن

تقلب و جعل معمولاً کار اشتباه و ناپسندی محسوب می شود، ولی حالا دانشگاه اکسفورد به دنبال استفاده سودمند از این روش است: تولید شاخ کرگدن تقلبی.

شکار غیر قانونی کرگدن و خرید و فروش شاخ این حیوان، جمعیت این پستاندار عظیم الجثه را به سطح خطرناکی رسانده است. چینی ها معتقدند شاخ کرگدن قوای جنسی را افزایش می دهد که البته هنوز دلایل علمی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.

حالا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به منظور مقابله با قاچاق این کالای ارزشمند، از شاخ کرگدن تقلبی برای خراب کردن بازار استفاده کنند. آنها برای این کار از موی دم اسب بهره می گیرند که خویشاوند نزدیک کرگدن محسوب می شود.

شاید تعجب کنید موی اسب چه ارتباطی با شاخ کرگدن دارد، ولی واقعیت این است که شاخ کرگدن اصلاً شاخ نیست، بلکه توده موی سفت و سختیست که از غدد چربی پوست دماغ کرگدن بیرون می زند.

دانشمندان توانستند یک دسته موی دم اسب را با ماده ابریشمی خاصی ترکیب کرده و آنها را به شکل شاخ کرگدن درآورند. طبق اعلام رسمی دانشگاه اکسفورد، نتیجه حاصل از لحاظ ظاهر، بافت و ویژگی های فیزیکی به طرز عجیبی به شاخ واقعی شباهت دارد. حتی آنالیزهای طیف سنجی و حرارتی نیز ترکیب شیمیایی مشابه این دو را نشان می دهند.

طبق اعلام دانشمندان، ساختن شاخ کرگدن تقلبی کار بسیار ساده و ارزانی خواهد بود. با این حال هنوز راهکاری برای توزیع محصول آنها در بازار سیاه وجود ندارد و مشخص نیست که چه نهادی باید مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد.

کرگدن وحشی مدتهاست که در خطر انقراض قرار دارد. با این حال به خاطر تلاش های دولت آفریقای جنوبی و حمایت جهانی، جمعیت کرگدن سفید از ۱۰۰ زنجیر در اوایل قرن بیستم به حدود ۲۰ هزار زنجیر رسیده است. جمعیت کرگدن سیاه آفریقایی هم از ۲۳۰۰ زنجیر در سال ۱۹۹۳ به ۵۰۰۰ زنجیر افزایش یافته است.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato