با عجیب ترین اعضای کهکشان راه شیری آشنا شوید

هر وقت که صحبت از پیدا کردن سیاره‌ای دیگر در میان بوده است، همواره هدف پیدا کردن سیاره‌ای بوده که بیشترین شباهت را به کره زمین داشته است. سیاره‌ای که دارای آب، اندازه‌ای مناسب و نسبتا گرم باشد و در نهایت به دور یک ستاره پر نور بچرخد. اما چیزی که همواره باعث شگقتی دانشمندان شده، تنوع سیارات با ویژگی‌های مختلف بوده است.

ناسا تا کنون توانسته حدود ۴ هزار اگزوپلنت با چندین روش مختلف پیدا کند و اخیرا نیز احتمال حضور ۴۶۰۰ سیاره دیگر در کهکشان راه شیری را داده است. این سیارات ویژگی‌های جالب و جذابی دارند و ناسا هم با درست کردن وب سایتی فوق‌العاده و نام‌گذاری خلاقانه چند مورد از این سیاره‌ها را معرفی کرده است. در ادامه نیز منتخب این سیاره‌ها را مشاهده می‌کنید:

محدوده گرگ و میش

اقیانوسی از لاوای بی پایان را تصور کنید؛ کل سطح سیاره 55 Cancri e اینگونه است. گول آسمان براقش را هم نخورید؛ این ابرها توسط ذرات معلق سیلیکات پر شده‌اند که تنفس آن برای انسان به شدت خطرناک است. یک طرف این سیاره هم در تاریکی ابدی فرو رفته و طرف دیگرش هم در حال سوختن است. اما غم و اندوه جایی است که این دو به هم می‌رسند؛ محدوده گرگ و میش.

غول ترسناک

این ستاره بزرگ در حال بلعیدن سیاره نزدیک خودش است تا پس از جذب آن، به بزرگترین غولی تبدیل شود که تاکنون دیده‌اید. اما جاذبه بسیار زیاد باعث شده است تا سیاره گازی نزدیکش شبیه یک تخم مرغ شده و به آرامی تبدیل به سیاره‌ای بزرگ شود. این سیاره تقریبا به زودی (۱۰ میلیون سال‌) کاملا به ستاره بزرگش می‌پیوندد و اگر از آن دسته از افرادی هستید که عاشق تماشای پایان دنیا هستند، این سیاره برای شما ساخته شده است.

دنیای زامبی‌ها

این دنیا‌های ملعون جزو اولین و ترستاک‌ترین سیاره‌هایی هستند که توسط ناسا کشف شدند و جالب این جاست که به دور ستاره‌ای نامیرا از نوع پولسار (Pulsar) می‌چرخند. سیاره‌های پولسار به همراه همسایه‌هایشان پلترجیست (Poltergeist) و فوبتور (Phobetor) و دراگر (Draugr) همواره تحت تشعشعات هسته ستاره هستند. تنها زامبی‌ها می‌توانند در این گوشه از کهکشان که چندان هم مهمان نواز نیست، زندگی کنند.

وحشت دارکولا

اگر در تاریکی شب احساس کردید که خفاشی پشت سرتان بال زد یا حتی به وجود دراکولا شک کردید، سرتان را نچرخانید زیرا ما سیاره‌ای برای دراکولا پیدا کردیم که با خیال راحت خون قربانیانش را بمکد. پدر ومپایرها می‌تواند قلعه خودش را در طرف تاریک سیاره YZ Ceti d بسازد. این سیاره که قفل جذر و مدی هم دارد، همواره یک طرفش در تاریکی فرو رفته است.

کاملا مناسب برای شخصی که دوست دارد اعمال خبیثش را در تاریکی شب پنهان کند. اگر هم دراکولا اگر بخواهد که شکارش را در این سیاره کوهستانی دنبال کند، می‌تواند در طول روز و زیر نور قرمز خورشید این کار را انجام دهد.

تاریکی ابدی

از تاریکی خوشتان می‌آید، به سیاره TrE-2b خوش آمدید. این سیاره تاریک‌ترین سیاره‌ای است که ناسا تاکنون کشف کرده است. دلیلش هم این است که هیچ نوری را بازتاب نمی‌کند و حتی از ذغال هم سیاه‌تر است. اگر قصد پرواز به این سیاره را دارید، خود را برای پرواز در تاریکی مطلق آماده کنید. دانشمندان می‌گویند ممکن است نور قرمزی از اتمسفر آن به چشم برسد زیرا همواره در حال سوختن و به داغی لاواست.

خانه فرانکن اشتاین

صاعقه‌هایی که از میان آسمان نپتون-شکل این سیاره به چشم می‌خورد، همگان را یاد هیولای فرانک اشتاین می‌اندازد؛ درست مانند غولی که آقای فرانگن اشتاین با صاعقه درست کرد. این سیاره که از طریق آزمایشات شکست خورده انسان‌ها درست شده بود، اکنون خانه‌ای برای دیگر هیولاهاست؛ کشف شدن آن هم جالب است؛ آب و صاعقه. این صاعقه‌ها خیلی بیش‌تر و خطرناک‌تر از صاعقه‌هایی است که در زمین شاهد هستیم.

گرگینه

زمانی می‌رسد که ابرها کنار می‌روند تا ماه کامل نمایان شود؛ آن وقت است که لب‌هایی که زمانی متعلق به انسان بوده‌، زوزه می‌کشند. گرگینه‌ها به راحتی می‌توانند در سیاره TRAPPIST-1b که داخلی‌ترین سیاره از مجموعه سیارات ۷ گانه است به گشت و گذار بپردازند. این سیاره هم قفل جذر و مدی دارد و اگر در طرف تاریکش بایستید، آنقدر سیاه است که می‌توانید ۶ سیاره دیگر را ببینید؛ سیاره‌هایی که نور خورشید سرخ را بازتاب می‌دهند.

احتمال این که هر شب هم ماه کامل باشد زیاد است زیرا ۶ سیاره همیشه در حال درخشش نور قرمز هستند. پس گرگینه‌ها تا آخر عمر در این سیاره به همین شکل باقی می‌مانند.

بازکشت مومیایی

صدای لرزیدن سنگ‌های مقبره به گوش می‌رسد؛ صدایی که زمانی متغلق به انسان بوده است؛ صدایی تنها در دل بیابان. اکر قصد دارید وارد محدوده مومیایی شوید، باید نفرین او را نیز به جان بخرید. نام این سیاره خشک و بی آب و علف Centauri b است. این دنیای سنگی تنها ۴ سال نوری با ما فاصله دارد و احتمالا دریا‌ها و اقیانوس‌هایش را به دلیل تشعشعات ساطع شده از ستاره‌‌اش از دست داده است. اما شاید برای کسی که زیر شن‌ها و سنگ‌ها دفن شده است، چندان هم بد نباشد.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما از وب سایت ناسا استفاده کنید. رابط کاربری تعاملی این وب سایت بسیار جذاب بوده و ساعت‌ها سرگرمتان خواهد کرد.

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟