چرخه بی پایان آلودگی؛ اقیانوس اسیدی مقدار نیتروز اکساید جو را افزایش می دهد

افزایش سطح کربن دی اکسید جو نه تنها منجر به تغییرات اقلیمی می شود، بلکه اقیانوس ها را نیز اسیدی تر می کند. حال محققان مقاله ای نوشته و منتشر کرده اند که نشان می دهد اسیدی شدن اقیانوس ها می تواند سطح مونوکسید دی نیتروژن (N2O) را در دریاها افزایش داده و آن را وارد جو کند.

اسیدی شدن اقیانوس ها در حال حاضر یکی از عوامل و عوارض تغییرات اقلیمی است. هر چه دی اکسید کربن جو بیشتر باشد، مقدار بیشتری نیز از آن وارد دریاها شده و آب ها را اسیدی تر خواهد کرد.

با اسیدی تر شدن اقیانوس ها اکوسیستم موجودات دریایی به خطر افتاده و با پدیده های غیر طبیعی مثل سفید شدن مرجان ها و مختل شدن زنجیره غذایی مواجه می شویم که زندگی ماهی ها را به خطر انداخته و حتی می تواند کف اقیانوس ها را نیز از بین ببرد.

محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان، موسسه فناوری توکیو و موسسه JAMSTEC می گویند دریاهایی که اسیدی تر هستند، مونوکسید دی نیتروژن بیشتری در اتمسفر وارد می کنند. آنها معتقدند اثر گلخانه ای مونوکسید دی نیتروژن موجود در جو با از بین بردن لایه ازون 300 درصد مخرب تر است.

محققان با جمع آوری نمونه آب از پنج منطقه مختلف از سواحل ژاپن بین سال های 2013 تا 2016، به دنبال میزان مونوکسید دی نیتروژن تولید شده در سطوح مختلف اسید بودند. پژوهشگران با پایین آوردن سطوح پی هاش (pH) در نمونه ها، آب ها را اسیدی تر کردند. این کار سبب فعال شدن پروسه ای شد که در آن میکروب های موجود در آب آمونیوم را به نیترات تبدیل کرده و مونوکسید دی نیتروژن آزاد کردند.

محققان متوجه شدند در قسمت مشخصی از اقیانوس آرام (بخش هایی زیر قطب شمال و نزدیک به شمال جزیره هوکایدو در ژاپن)، آب هایی که اسیدی تر هستند مقدار بیشتری نیز مونوکسید دی نیتروژن تولید می کنند.

محققان در نمونه های جمع آوری شده متوجه شدند که نرخ تبدیل آمونیوم به نیترات کاهش پیدا کرده ولی سطح مونوکسید دی نیتروژن افزایش یافته است. محققان دقیقاً مطمئن نیستند چه عاملی سبب این پدیده شده ولی احتمال می دهند تغییرات پی هاش در آب سبب تاثیرگذاری منفی روی مکانیزم های بیوشیمیایی به شکل های غیرمنتظره شده است.

این تحقیق از مطالعاتی که قبلاً انجام شده بودند و نرخ تبدیل آمونیوم به نیترات را کم نشان داده بودند، پشتیبانی می کند؛ در تحقیقات پیشین نتیجه گیری شده بود که سطوح مونوکسید دی نیتروژن نیز امکان کاهش دارند، ولی محققان در مقاله جدید عکس این موضوع را ثابت کرده اند.

«Florian Breider»، نویسنده اصلی مقاله می گوید:

«تحقیقات ما نشان می دهند افزایش انتشار مونوکسید دی نیتروژن سبب مختل شدن چرخه های طبیعی بیوشیمیایی می شوند که به تغییرات محیطی بسیار حساس هستند. علاوه بر این تحت شرایط مناسب، یک گاز گلخانه ای می تواند تولید گاز گلخانه ای دیگری را که به مراتب مخرب تر است افزایش دهد. بنابراین انجام تحقیقات بیشتر در این رابطه ضروری است.»

محققان می گویند در حال حاضر تحقیقات آنها برای همان قسمت مشخص از اقیانوس آرام که آب آن را آزمایش کرده بودند، معتبر بوده و برای آگاهی از احتمال تاثیرگذاری این پدیده روی قسمت های دیگر به تحقیقات بیشتر نیاز است.

یافته های این تحقیق در ژورنال Nature Climate Change منتشر شده است.

منبع:
New Atlas
برچسب ها

مطالب مرتبط

دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

تحقیقات جدید نشان می دهند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا حتی برای مدت بسیار کوتاه، می تواند شما به خاطر بیماری های جدیدی روانه بیمارستان کند. این نتایج می تواند راهکارهای کیفیت هوا در سرتاسر جهان را دستخوش تغییر نماید.منظور از آلودگی هوا در این تحقیق، آلودگی ناشی از ذراتی با قطر کمتر از... ادامه مطلب

هشدار جدی سازمان ملل متحد: تلاش ها برای کاهش گرمایش زمین کافی نیست

سازمان ملل متحد گزارش تازه ای را در رابطه با تغییرات اقلیمی منتشر کرده و همانطور که انتظارش می رفت در این گزارش ضمن هشدار نسبت به افزایش بی سابقه دما، اعلام کرده وعده های فعلی برای کاهش گازهای گلخانه ای و دستیابی به اهداف مطرح شده در توافق اقلیمی پاریس کافی نیستند.در این گزارش... ادامه مطلب

تأثیر فضای سبز روی طول عمر انسان اثبات شد

بزرگ ترین تحقیقی که تاکنون روی ارتباط بین محیط اطراف و طول عمر انسان انجام شده، به نتیجه ساده اما مهمی رسیده است: اگر می خواهید عمر طولانی تری داشته باشید، فضای سبز اطرافتان را بیشتر کنید.دانشمندان به تازگی تحقیق جامعی را در هفت کشور روی حدود 8 میلیون نفر انجام داده اند. دیوید روخاس،... ادامه مطلب

سازمان جهانی هواشناسی: سطح کربن جو به بالاترین میزان در ۳ میلیون سال گذشته رسید

سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، گزارش سالانه گازهای گلخانه ای را منتشر کرده و همانطور که پیش بینی می شد حاوی خبرهای خوبی نیست.سال 2018 میانگین غلظت گاز دی اکسید کربن (CO2) اتمسفر زمین، 407.8 بخش در میلیون (ppm) گزارش شد که در چند میلیون سال گذشته بی سابقه بوده. در قسمت نتیجه گیری این گزارش... ادامه مطلب

آتش سوزی و سیلاب خطر گسترش مواد سمی را به دنبال دارد

اداره جوابگویی دولت آمریکا (Government Accountability Office) با انتشار گزارشی از پخش آلودگی در برخی از سمی ترین مناطق این کشور به خاطر آتش سوزی های جنگلی و سیل ناشی از تغییرات اقلیمی خبر داد.به گزارش این اداره، حدود 60 درصد از این مناطق در برابر رویدادهای طبیعی آسیب پذیر هستند و میزان آسیب پذیری... ادامه مطلب

پاکسازی نصف زمین از انسان روی زندگی 1 میلیارد نفر تأثیر دارد

بر اساس تحقیقات جدید، پاکسازی نیمی از سطح زمین از انسان ها برای حفاظت از محیط زیست می تواند زندگی بیش از یک میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار دهد.محققان به منظور بررسی پیامدهای انسانی طرح «نصف زمین» (Half Earth)، تحقیقات خود را انجام دادند. این ایده سال 2016 توسط زیست شناسی به نام «ادوارد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟