«۱۰۰ استارتاپ» ۱۱ میلیارد تومان سرمایه به اکوسیستم استارتاپی تزریق کرد

صد استارتاپ برای مقابله با بحران جذب سرمایه در مرحله پیش بذری و بذری توسط چندین نهاد بزرگ حاکمیتی و غیرحاکمیتی به وجود آمده و حالا که چند ماهی از فعالیت رسمی‌شان می‌گذرد اعلام کرده که ۱۱ میلیارد تومان از ۲۰ میلیارد تومان هدف سالانه سرمایه‌گذاری خود را وارد اکوسیستم استارتاپی کرده است.

روابط عمومی «۱۰۰ استارتاپ» به دیجیاتو می‌گوید که آنها تا امروز توانسته‌اند با ۱۱ سرمایه‌گذار به توافق برسند و ۶ سرمایه‌گذار را به صورت قطعی به ۱۰۰ استارتاپ جذب کنند که آنها ۱۱ میلیارد تومان از ۲۰ میلیارد تومان هدف سالانه ۱۰۰ استارتاپ را تامین کرده‌اند.

صد استارتاپ

«محمد یاراحمدی» می‌گوید که در این مدت چند ماهه فعالیت ۱۰۰ استارتاپ، ۱۲۰ درخواست معتبر برای سرمایه‌پذیری در پلتفرم ۱۰۰ استارتاپ ثبت شده است که از این میان ۲۲ درخواست توسط دبیرخانه، شایسته‌ی ارزیابی اولیه توسط داوران غیرحضوری تشخیص داده شدند. از این ۲۲ استارتاپ، ۱۷ استارتاپ از ارزیابی اولیه با موفقیت گذشتند و در حال انتخاب راهبر ارشد یا آمادگی برای جلسات داوری حضوری هستند: «با این روند امیدواریم در ماه آذر شاهد دور اول سرمایه‌گذاری‌های ۱۰۰ استارتاپ باشیم.»

او همچنین تاکید می‌کند که آنها نه در این فاز و نه در فازهای آینده هیچ محدودیتی برای جذب و پذیرش استارتاپ‌ها نداشتند و تیم‌های فعال در حوزه‌های مختلف را حمایت کرده‌اند اما تمرکز اصلی‌شان به استارتاپ‌های محصول‌محور و فناورانه‌تر بوده است:

«محدوده سرمایه‌گذاری‌مان برای استارتاپ‌های محصول‌محور غیر خدماتی دویست میلیون‌تومان بیشتر از استارتاپ‌های خدماتی است. البته همچنان متاثر از فضای گذشته و نسل قبلی زیست‌بوم عمده تیم‌هایی که به ما مراجعه می‌کنند خدماتی هستند ولی امیدواریم در ادامه این مسیر کارآفرینان را به خلق کسب‌وکارهای محصول‌محور هدایت کنیم.»

یاراحمدی با اشاره به این موضوع که هنوز داوری نهایی استارتاپ‌های برگزیده مرحله ارزیابی به طور کامل انجام نشده و مشخص نیست که تیم‌های نهایی چه تیم‌هایی خواهند بود، به دیجیاتو می‌گوید که سقف سرمایه‌گذاری برای استارتاپ‌ها در مجموعه صد استارتاپ ۵۰۰ میلیون تومان است: «اگر کسب‌وکار نوپایی شایسته جذب سرمایه بیشتری باشد، با برنامه‌های جذب هم‌سرمایه‌گذار از صندوق‌های جسورانه یا شرکت‌های بزرگ، باقی این سرمایه‌ را برای استارتاپ تامین خواهیم کرد.»

صد استارتاپ

او در برابر این پرسش که اساسا نگاه صد استارتاپ به اکوسیستم استارتاپی چیست و دقیقا کسب‌وکارهای نوپا را چه چیزی برای خود تعریف می‌کنند به دیجیاتو می‌گوید:

«ما تعریف‌مان از استارتاپ، تعریف خاص کسب‌وکار با مقیاس‌پذیری خیلی‌زیاد و سریع نیست؛ خصوصا که معتقدیم بسیاری از کسب‌وکارهای محصول‌محور و فناورانه به شرکت‌های کوچک/متوسط (SME) منجر می‌شوند که خیلی مقیاس‌پذیر نیستند ولی ارزش‌های استراتژیکی برای کشور و زیست‌بوم کارآفرینی نوآورانه خلق می‌کنند. اما برنامه زمانی ما برای استارتاپ‌های سرمایه‌پذیر حداکثر ۱۲ ماهه است و موفقیت در پایان این دوره را جذب سرمایه برای مراحل بعدی سرمایه‌گذاری یا رسیدن به موقعیت خودگردانی تعریف می‌کنیم که استارتاپ قابلیت ارزش‌گذاری و تبدیل سرمایه به سهام را داشته باشد. البته هر استارتاپ متناسب با شرایط خودش در پایان این دوره قضاوت می‌شود و ممکن است فرصت برای استارتاپی تمدید شود.»

به گفته یاراحمدی ۱۰۰ استارتاپ خود را نهادی برای سرمایه‌گذاری و فعال‌سازی لایه بذری زیست‌بوم کارآفرین تعریف کرده است. آنها شرایط فعلی زیست بوم فناوری را طوری دیده‌اند که نرخ تولد استارتاپ‌های خوب به شدت کاهش داشته و دلیل این موضوع را در کاهش سرمایه‌گذاری در مرحله بذری یافته‌اند:

او در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ای برای گسترش و رشد کار خود و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های رد شده از مراحل بذری را در آینده دارند یا خیر به دیجیاتو می‌گوید:

«اصلی‌ترین ماموریت ما انگیزه بخشی به فضای زیست‌بوم کارآفرینی و خصوصا لایه‌ی بذری به زایایی فعال و بیشتر است. از این منظر تمایلی به فعالیت در لایه‌های بالاتر سرمایه‌گذاری نداریم؛ البته همین امروز هم تامین سرمایه پل (بین مرحله بذری و مرحله اولیه) را در برنامه خود داریم. چون سرمایه‌گذاری مراحل بالاتر سنگین‌تر است به سرعت اتفاق نمی‌افتد و اقناع سرمایه‌گذاران هم آسان نیست؛ از این حیث ممکن است بازه زمانی بین پایان سرمایه در اختیار استارتاپ تا تامین سرمایه مرحله الف وجود داشته باشد که سرمایه پل کمک می‌کند استارتاپ در این مرحله از کمبود منابع آسیب نبیند.»

البته به نظر می‌رسد صرف سرمایه‌گذاری برای فعال کردن لایه بذری و خلق استارتاپ‌های با کیفیت جدید کفایت نمی‌کند. چرا که یاراحمدی باور دارد با وجود سرمایه در استارتاپ‌های مرحله بذری، احتمالا کمی جلوتر در راهشان به این موضوع بر خواهند خورد که اساسا استارتاپ شایسته جذب سرمایه کم است: «در این شرایط ممکن است فعالیت ۱۰۰ استارتاپ به معرفی ایده‌ها از طریق رویدادهای ارائه نیاز صنایع، کمک به تیم‌سازی، رویدادهای استارتاپ ویکند، تامین‌مالی استارتاپ استودیو‌ها یا فعالیت‌‌های آموزشی نیز توسعه پیدا کند.»

مطالب مرتبط

گوگل ۱۰ میلیارد دلار برای ارتقای فناوری در هند سرمایه‌گذاری می‌کند

گوگل به منظور گسترش حضور در بازارهای بین المللی، از سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در هند در پنج تا هفت سال آینده خبر داد.«ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل امروز (دوشنبه) از تأسیس صندوق Google for India Digitization Fund خبر داد که این شرکت از طریق آن در هند سرمایه گذاری خواهد کرد. به گفته او... ادامه مطلب

دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور در تابستان وارد بورس می‌شوند

«فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه‌ای با حضور مدیران پنج شرکت بزرگ اینترنتی ایران شامل دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور از همکاری برای عرضه سهام این شرکت‌ها به بورس خبر داد. به گفته وزیر اقتصاد، در مرحله نخست سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی ایران در هفته اول مردادماه سال جاری عرضه... ادامه مطلب

یک کارشناس بازار سرمایه: شرکت‌های فناوری آینده بورس ایران را در دست می‌گیرند

ورود استارتاپ‌ها به بورس جزو اخبار مهم این روزهای اکوسیستم استارتاپی ایران است و به نظر می‌رسد که تا پایان تابستان حداقل یکی دو مورد از این شرکت‌ها توسط تابلوهای فرابورس وارد بازار سرمایه شوند. با این وجود به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها جنس متفاوتی از سایر شرکت‌های حاضر در بورس مانند شرکت‌های... ادامه مطلب

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

مرکز «تماس» شبانه روزی کارگزاری فارابی آغاز به کار کرد؛ هوش مصنوعی در بازار بورس ایران

کارگزاری فارابی از مرکز پشتیبانی «تماس» خود رونمایی کرد، مرکزی که برای اولین بار در بین کارگزارهای بورسی ایرانی قصد ارائه خدمات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته را به شهروندان دارد و از تمامی ابزارهای علمی و الکترونیکی نظیر هوش مصنوعی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده می‌کند.به گزارش دیجیاتو «رحمان بابازاده» مدیرعامل کارگزاری فارابی... ادامه مطلب

سرمایه گذاری BMW روی فناوری تولید بنزین و گازوئیل از هوا

«BMW i Ventures»، که شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر زیرمجموعه BMW محسوب می‌شود، از سرمایه گذاری ۱۲.۵ میلیون دلاری در استارتاپی به نام Prometheus Fuels خبر داد. این استارتاپ اهل سیلیکون ولی در حال توسعه فناوری‌هایی برای استخراج دی اکسید کربن از جو و تبدیل آن به سوخت عاری از کربن است.استارتاپ «Prometheus Fuels» سال ۲۰۱۹... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟