رقص نور ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس در آسمان ژاپن [تماشا کنید]

رقص نور ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس در آسمان ژاپن [تماشا کنید]

روز دوشنبه شرکت اسپیس ایکس با پرتاب ۶۰ ماهواره استارلینک به کمک راکت فالکون ۹ دو رکورد جدید بر جای گذاشت. ساعاتی پس از پرتاب این ماهواره ها که در واقع روترهای اینترنتی کوچک هستند، کاربران رژه نورانی آنها را در آسمان شب رصد کردند.

این منظره زیبا شبیه حرکت قطاری است که چراغ هایی به طور نامنظم روی آن نصب شده اند:

پرتاب ماهواره های استارلینک نگرانی هایی را برای جامعه منجمان به وجود آورده است. اسپیس ایکس اولین گروه از ماهواره های استارلینک را اواخر اردیبهشت ماه امسال به فضا پرتاب کرد. گروهی از دانشمندان پس از اطلاع از اینکه این کمپانی قصد دارد هزاران ماهواره دیگر را هم به فضا پرتاب کند، مدعی شدند ماهواره ها در رصدهای نجومی اختلال ایجاد خواهند کرد.

بعدها مشخص شد که ماهواره ها پس از افزایش ارتفاع و تغییر موقعیت، به سختی قابل مشاهده هستند. شرکت اسپیس ایکس قول داده تا با رنگ کردن ماهواره های خود و کاهش انعکاس آنها، در این زمینه به ستاره شناسان کمک کند.

ماهواره های استارلینک

البته ماهواره هایی که دو روز پیش به آسمان رفتند فاقد این رنگ آمیزی بودند. این عامل سبب شد تا ستاره شناسان بار دیگر نگرانی خود را در این رابطه ابراز کنند. یکی از ستاره شناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (CFA) می گوید به دقت ماهواره های استارلینک را تحت نظر داشته و معتقد است آنها در حال حاضر مشکلی برای رصد آسمان ایجاد نمی کنند ولی افزایش تعداد این ماهواره ها او را نگران کرده است.

اسپیس ایکس تاکید کرده که در این زمینه با ستاره شناسان همکاری می کند و با تغییر مدار ماهواره ها، از ایجاد مانع برای رصد آسمان جلوگیری می کند. این شرکت قرار است در چند ماه آینده گروهی دیگر از ماهواره های استارلینک را به فضا پرتاب کند.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato