درخواست هواوی از کانادا برای توقف روند استرداد منگ وانژو به آمریکا

درخواست هواوی از کانادا برای توقف روند استرداد منگ وانژو به آمریکا

وکلای شرکت هواوی از دادگاه کانادا درخواست کرده اند تا هر چه سریع تر پروسه انتقال «منگ وانژو»، مدیر مالی ارشد این شرکت به ایالات متحده را متوقف کند.

«Benjamin Howes»، سخنگوی کمپانی هواوی در ایمیلی اعلام کرد که استرداد مدیر مالی ارشد این شرکت با توجه به قوانین کشور کانادا در زمینه جنایتکاری دوگانه (Double Criminality) به بن بست رسیده است. طبق این قانون، عملی که وانژو به خاطر آن در سال ۲۰۱۸ دستگیر شد، باید در هر دو کشور غیرقانونی باشد تا استرداد صورت گیرد.

مدیر مالی هواوی

منگ ۴۷ ساله اول دسامبر سال گذشته میلادی در فرودگاه بین المللی شهر ونکوور به درخواست ایالات متحده به دلیل دور زدن تحریم های ایران از طریق فریب بانک دستگیر شد. او می گوید بی گناه است و در حال مبارزه برای استرداد است.

سخنگوی هواوی مدعی شده کانادا در زمان آغاز پروسه استرداد هنوز ایران را تحریم نکرده بود، بنابراین قانون جنایتکاری دوگانه در این پرونده صدق نمی کند.

دستگیری منگ وانژو در روابط چین با آمریکا و ایالت متحده تاثیر منفی گذاشته است. چین در واکنش به بازداشت مدیر مالی هواوی، دو تبعه کانادایی به نام های Michael Kovrig و Michael Spavor را دستگیر کرد. این دو نفر همچنان در چین بازداشت هستند و تلاش های دیپلماتیک کانادا برای آزادی آنها بی تاثیر بوده است.

وکلای خانم منگ می گویند آمریکا به دنبال سوء استفاده سیاسی و اقتصادی از مدیر مالی ارشد هواوی است. ترامپ گفته بود در صورتی که این پرونده به توافق با چین منتهی شود، به آن ورود می کند.

منگ وانژو، که دختر موسس هواوی هم هست، پس از سپری کردن ۱۰ روز در زندان با وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری آزاد شد و هم اکنون در یکی از خانه های چند میلیون دلاری خود در شهر ونکوور زندگی می کند. وکلای وی می گویند اگر مقامات کانادایی از قدرت خود سوء استفاده کرده باشند، روند استرداد باید سریعاً متوقف شود.

رسیدگی به محاکمه خانم وانژو ۲۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato