تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان منتشر شد

تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان منتشر شد

آژانس فضایی اروپا تصاویری مفهومی از کابین سرنشین و پادهای سرمازیستی را منتشر کرده که احتمال استفاده از آنها در سفرهای فضایی طولانی مدت وجود دارد.

سفر فضانوردان به مریخ مثل سابق رویایی دور از دسترس نیست و هر روز به عملی شدن آن نزدیکتر می شویم. با این وجود سفرهایی نظیر این ماه ها به طول می انجامند اما فضانوردان طی آن کار چندانی برای انجام دادن ندارند. یکی از راهکارهای پیشنهادی برای غلبه بر این چالش سرمازیستی سرنشین طی سفر است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی توسط فضانوردان، به حداقل رساندن فضای مورد نیاز و کاهش سختی سفر می شود.

سرمازیستی

واحد طراحی آژانس فضایی اروپا (ESA) از مدت ها قبل سرگرم امکان سنجی بردن سرنشین ها به حالت سرمازیستی یا خواب زمستانی در سفرهای فضایی دور برد از جمله مریخ بوده است. این سازمان نتیجه تحقیقات خود را همراه با تصاویری از کابین و پادهای سرمازیستی با قابلیت حمل ۶ سرنشین منتشر کرده است.

در این تصاویر پادهای انفرادی به چشم می خورد که فضانورد می تواند حین بیداری هم به عنوان کابین از آن استفاده کند. پیش فرض متخصصان حین طراحی این بوده که سرنشین قبل از رفتن به حالت سرمازیستی، به اندازه ای مواد خوراکی دریافت کرده که وزن بالاتری نسبت به حالت عادی دارد و حین انجماد کالری خود را با سوزاندن چربی اضافه تامین می کند.

سرمازیستی

پادها دیواره نرمی داشته و در طول خواب زمستانی فضانوردان سرد و تاریک می شوند. طی این فرایند توده استخوانی و عضلانی آسیبی نخواهد دید اما افراد برای بازیابی کامل قوای جسمانی خود پس از آن به ۳ هفته زمان نیاز خواهند داشت.

کنترل فضاپیما حین خواب زمستانی فضانوردان بر عهده سیستم های مبتنی بر فناوری های مدرن نظیر هوش مصنوعی قرار خواهد داشت. علی رغم انتشار تصاویر مفهومی پاد و کابین احتمالا بهره برداری از آنها تا چند دهه آینده میسر نخواهد بود.

گفتنی است همین حالا در برخی مراکز اجساد افراد متمول با روش هایی نظیر نگهداری جسد در دمای پایین، حفظ گردش خون از طریق قلب مصنوعی و تزریق مواد شیمیایی به رگ سالم نگه داشته شده تا شاید روزی امکان برگرداندن آنها به زندگی وجود داشته باشد.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato