شکایت آمازون از پنتاگون به خاطر اعمال نفوذ ترامپ در قرارداد JEDI

شکایت آمازون از پنتاگون به خاطر اعمال نفوذ ترامپ در قرارداد JEDI

آمازون پس از شکست در مناقصه پروژه عظیم JEDI وعده داد پنتاگون را به دادگاه می کشاند و حالا وعده خود را عملی کرده است.

پروژه ۱۰ میلیارد دلاری JEDI به سرویس های پردازش ابری پنتاگون مربوط می شود و شرکت های بسیاری برای پیاده سازی آن دندان تیز کرده بودند. از میان تمام گزینه ها شانس آمازون از همه بیشتر بود و تا روزهای آخر از آنها به عنوان برنده نهایی نام برده می شد اما به شکلی غیر منتظره نام مایکروسافت به عنوان برنده این ماراتن اعلام شد.

آمازون همان زمان مدعی وجود شائبه هایی در این انتخاب شد و حالا شکایتی را علیه پنتاگون به عنوان کارفرمای پروژه JEDI ثبت کرده است. کمپانی جف بزوس دلیل اصلی شکایت را علنی نکرده اما قبلا مدعی شده بود که بدون شک در انتخاب مایکروسافت جانبداری و اعمال نفوذ سیاسی تاثیرگذار بوده اند. منظور از جانبداری و نفوذ سیاسی احتمالا مشکلات قدیمی بین ترامپ و بزوس است که باعث شده رییس جمهور به پنتاگون برای اعطای قرارداد به مایکروسافت فشار وارد کند. بزوس مالک روزنامه واشنگتن پست است که اغلب دیدگاه ها و تصمیمات ترامپ را به چالش می کشد.

آمازون دادخواست خود را به صورت محرمانه به دادگاه ارائه کرده چون ظاهرا حاوی اطلاعات بسیار حساسی است. طبیعتا طرف های مقابل حاضر نشده اند زیر بار اتهامات آمازون بروند. «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا اطمینان داده که مناقصه پروژه JEDI  کاملا آزاد و منصفانه برگزار شده و مایکروسافت هم با ارسال بیانیه ای برای رویترز فرایند قرارداد را دقیق، کامل و منصفانه خوانده است.

پروژه JEDI  یا «زیر ساخت یکپارچه دفاع سازمانی» سرویس های ابری را در زمینه های متعددی از ذخیره سازی داده ها گرفته تا پردازش هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و محاسبات فوق حساس برای پنتاگون فراهم می کند. با توجه به ابعاد گسترده پنتاگون، اجرای این قرار داد علاوه بر سود هنگفت، سهم هر یک از این دو شرکت را در بازار سرویس های پردازش ابری تا حد زیادی افزایش می داد، از اینرو طبیعی است که آمازون به سادگی تسلیم نشود.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato