ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

طرح مفهومی ماه نشین ناسا منتشر شد

برای مستقر شدن در سطح ماه به چندین مرتبه فرود بر سطح آن نیاز است. محققان ناسا می خواهند کاری کنند تا این فرودها به شکلی امن انجام شده و کم هزینه باشند. ناسا به ...

برای مستقر شدن در سطح ماه به چندین مرتبه فرود بر سطح آن نیاز است. محققان ناسا می خواهند کاری کنند تا این فرودها به شکلی امن انجام شده و کم هزینه باشند. ناسا به همین منظور از طرح مفهومی ماه نشین رباتیک خود رونمایی کرد. این وسیله قادر است تا ماه نورد و محموله های دیگر را با وزن حداکثر 300 کیلوگرم به قمر زمین حمل کند.

ناسا جزئیات فنی ماه نشین خود را در مقاله ای که امروز منتشر شد فاش کرد. این وسیله در واقع نوعی پالت فضایی با فریم ساده اما مستحکم است که قابلیت به کارگیری در بسیاری از ماموریت های فضایی را دارد. البته همانطور که گفته شد تاکنون تنها طرح مفهومی این وسیله مشخص شده و هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است. با این وجود در حال حاضر نام «پالت فضایی» (Space Pallet) برای آن کفایت می کند.

طرح پالت فضایی ناسا از مطالعات پیرامون ماموریت «وایپر» (VIPER) با هدف کاهش هزینه ها و زمانبندی ها شکل گرفته و ماموریت اصلی آن سالم رساندن ماه نورد به مقصد است. این وسیله در فضاپیمایی همچون دراگون قرار خواهد گرفت و با راکت فالکون 9 به فضا ارسال خواهد شد.

ماه نشین ناسا پس از فرود بر سطح ماه چندین عکس از سطح آن گرفته و اوضاع محیطی را به زمین مخابره خواهد کرد و پس از حدوداً 8 ساعت برای همیشه از کار خواهد افتاد. محققان ناسا می گویند این وسیله توانایی مقاومت در برابر شب های طولانی و بسیار سرد ماه را ندارد و برای صرفه جویی در هزینه ها از مقاوم کردن آن در شرایط سخت محیطی خودداری شده است.

احتمال مجهز شدن ماه نشین ناسا به ابزارهای آزمایشی و سخت افزارهایی همچون آنتن راهنما و سنسور لرزه سنج با قابلیت تشخیص دهانه برخوردی شهاب سنگ های اطراف وجود دارد. هنوز مشخص نیست ماه نشین ناسا از طرح مفهومی فراتر می رود یا نه؛ ولی ناسا می گوید تکنولوژی های به کار رفته در آن قابلیت انتقال به طرح ها و ماموریت های دیگر را دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (9 مورد)
 • Sam1
  Sam1 | ۶ آذر ۱۳۹۸

  بسته دیگه. تموم شد بنده پس از خرج نزدیک به میلیون ها تومان برای نت ایرانسل در مدت ۲ سال اخیر بخاطر بیشعوری این شرکت در:
  1 همچنان قطع بودن
  2 از فرصت استفاده کردن و حذف بسته های شبانه
  3 هیچگونه جبرانی یا وعده در خصوص این خسارت
  4 اطلاعیه

  سیم کارت و مودم 4G خود را خارج و خاموش کردم و از یک شرکت TD خصوصی با اینترنت نامحدود و سرعت بسیار بالا اشتراک گرفتم.
  امیدوارم بقیه دوستان هم این حرکت را بزنند و با هم متحد بشیم و هر چه سریعتر از شرکتی که مورد نظرشان هست اشتراک بگیرند.
  بجای ناله و التماس و غصه و خشم باید اتحاد داشته باشیم و اعتراض کنیم. هموطن تو هم ملحق شو.

  • eimanarenji
   eimanarenji | ۶ آذر ۱۳۹۸

   دقیقا همون کاریو کردی که برنانه ریخته بودن

   • Sam1
    Sam1 | ۶ آذر ۱۳۹۸

    چطور؟!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی