ادعای یک دانشمند اخترشناس: تا سال آینده حیات فرازمینی را پیدا می کنیم

طبق گفته پژوهشگری که باور دارد تلاش بشریت برای برقراری ارتباط با موجودات فرازمینی از برنامه زمانی واقعی عقب است، حیات فرازمینی به زودی زود و حداکثر تا یکسال دیگر خود را نمایان می کند.

قرن هاست که بشر در جستجوی حیات هوشمند فرازمینی است و کشفیات اخیر نشان می دهند که حالا ما از هر زمان دیگری به این موجودات نزدیکتر شده ایم. کشفیاتی نظیر اگزوپلنت های مشابه زمین، نشانه های آب در مریخ و اقمار قابل سکونت در منظومه خورشیدی همگی نشان از آن دارند که شرایط مورد نیاز برای وجود حیات صرفا محدود به سیاره زمین نیستند. با این حال هنوز شواهد محکمی در رابطه با وجود فرازمینی ها به دست نیامده هرچند که دانشمندان باور دارند بالاخره این موجودات پیدا می شوند و در تازه ترین اظهار نظر یکی از این دانشمندان گفته چنین اتفاقی سال آینده رخ می دهد.

حیات فرازمینی

بلیط هواپیما

داگلاس وکاچ رئیس سازمان غیرانتفاعی ارسال پیام برای هوش فرازمینی به اختصار METI باور دارد که حتی اگر ۰.۰۱ درصد از سیستم های ستاره ای فعلی وجود داشته باشند باز هم میلیون ها فرازمینی در خارج از زمین حضور دارند.

و به همین خاطر نیز آقای وکاچ باور دارد بشریت در مسیر پیدا کردن حیات فرازمینی کمی دیر وارد عمل شده است. او در مصاحبه با وبسایت Space.com گفت:

همه اینها به میزان پراکندگی هوش فرازمینی بستگی دارد.

اگر از هر ۱۰ هزار منظومه ستاره ای یکی از آنها تمدن پیشرفته را در خود جای داشته باشد که در تلاش برای برقراری ارتباط با انسان باشد آنگاه ما به مراتب عقب تر از برنامه زمانی برای کشف آنها هستیم و این خبر که بشر در عالم هستی تنها نیست دست کم تا یک سال دیگر منتشر می شود.

اما به احتمال زیاد بشر پیش از پیدا کردن اشکال پیشرفته زندگی، حیات میکروبی را کشف خواهد کرد و به همین خاطر است که دانشمندان حالا سخت مشغول ساختن تلسکوپ های تشخیص دهنده امضای زیستی هستند.

حیات فرازمینی

آقای وکاچ در ادامه گفت:

همزمان با راه اندازی نسل بعدی تلسکوپ فضایی شانس ما نیز برای تشخیص علائم و نشانه های حیات بیشتر می شود چراکه به لطف این تلسکوپ میتوانیم تغییرات جوی سیاراتی که بدور ستاره های دیگر می چرخند را تشخیص دهیم و میلیون ها هدف جدید برای رصد در آسمان پیدا خواهیم کرد.

با این حال پیشتر برخی از دانشمندان در رابطه با تلاش برای پیدا کردن نشانه های حیات هوشمند فرازمینی هشدار داده بودند. حتی استیون هاوکینگ که در سال گذشته دیده از جهان فروبست در صحبت هایش مدعی شد پیدا کردن این موجودات ممکن است خطراتی برای انسان داشته باشد.

او برای روشن کردن دیدگاه خود مثال مواجهه اروپایی ها با بومیان آمریکا را مطرح کرد که به کشته شدن تعداد زیادی از انسان ها منجر گردید.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟