دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

دانشمندان ارتباط بین آلودگی هوا و چند بیماری جدید را کشف کردند

تحقیقات جدید نشان می دهند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا حتی برای مدت بسیار کوتاه، می تواند شما به خاطر بیماری های جدیدی روانه بیمارستان کند. این نتایج می تواند راهکارهای کیفیت هوا در سرتاسر جهان را دستخوش تغییر نماید.

منظور از آلودگی هوا در این تحقیق، آلودگی ناشی از ذراتی با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است؛ ذراتی که به شکل ترکیب جامد و مایع در هوا پراکنده اند. این ذرات یک بیستم موی انسان ضخامت دارند و به راحتی از سدهای دفاعی بدن انسان عبور می کنند.

ذرات آلاینده هوا پس از تنفس، به دیواره ریه های شما چسبیده و سپس راه خود را به جریان خون پیدا می کنند. این فرایند باعث تحریک و التهاب اعضای بدن شده و مشکلات تنفسی و دیگر بیماری ها را به وجود می آورد. از بین منابع تولید کننده این ذرات می توان به نیروگاه های سوخت فسیلی، خودروها، کشاورزی، جاده های خاکی و ساخت و ساز شهری اشاره کرد.

آلودگی هوا

برای درک کامل خطرات و هزینه های درمانی ناشی از آلودگی هوا در کوتاه مدت، محققین بیش از ۹۵ میلیون رکورد بیمارستانی بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ را جمع آوری کردند. سپس اطلاعات بیش از ۱۹۲۸ سایت سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا در ارتباط با آلودگی هوا را نیز گردآوری نمودند. ارزیابی این حجم از اطلاعات به توان پردازش فوق العاده ای نیاز دارد و به همین دلیل، محققین از سوپرکامپیوتر دانشگاه هاروارد استفاده کردند.

نتایج تحقیق نشان داد آلودگی ذرات معلق با بیماری های شناخته شده ای مثل مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد. مهم ترین بخش یافته ها، ارتباط این نوع آلودگی با دیگر بیماری ها از جمله عفونت سراسری خون (سپتیسمی)، نارسایی کلیه، عفونت پوستی و عفونت مجاری ادراری بود.

طبق اطلاعات به دست آمده، به ازای هر ۱ میکروگرم بر متر مکعب افزایش آلودگی هوا، سالانه ۲۰۵۰ بیمار با این بیماری های جدید در بیمارستان بستری می شوند. این وضعیت در هر سال حداقل ۳۱ میلیون دلار هزینه مستقیم روی دست دولت و مردم می گذارد.

این پژوهش همچنین ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری پارکینسون، دیابت، ترومبوفلبیت (التهاب سیاهرگ) و ترومبوس را نیز نشان می دهد که البته این موضوع در تحقیقات قبلی هم به اثبات رسیده بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato