ساخت گلوله فراحفره‌زا برای شلیک زیر آب [تماشا کنید]

گلوله‌های معمولی معمولا در آب برد چندانی ندارند. پس اگر تحت تعقیب یک آدم کش خبره هستید، بهترین راه این است که در استخر آبی با عمق چند متری بپرید. گلوله‌های معمولی حدود ۰.۵ متر در آب حرکت می‌کنند و سپس به دلیل حباب‌های ایجاد شده و اصطکاک، از حرکت می‌ایستند. اما کمپانی نروژی DSG که در زمینه تولید مهمات جنگی فعالیت می‌کند، موفق شده گلوله فراحفره‌زا درست کند که برد ۶۰ متری در آب دارند.

این گلوله‌ها که با کاهش نیروی درگ و ایجاد ابر حفره‌ها در آب می‌توانند تا ۶۰ متر هم در زیر آب حرکت کنند، قابلیت‌های زیادی در اختیار نیروهای پلیس قرار خواهند داد. اما فراحفره‌زایی یا Supercavitation چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این دستاورد را بررسی کنیم.

فراحفره‌زایی چیست؟

Supercavitation

فراحفره‌زایی یا Supercavitation به طراحی‌ای گفته می‌شود که در آن حباب هوایی دور گلوله ایجاد می‌شود تا به شدت نیروی اصطکاک میان پوسته گلوله و آب را کاهش دهد. این طراحی پیش از این در اژدرها نیز مورد استفاده قرار گرفته بود و به آ‌ن‌ها اجازه می‌داد تا ۵ برابر نسبت به مدل‌های معمولی در آب حرکت کنند. همچنین در بعضی از قایق‌های تندرو نیز از این طراحی استفاده شده بود.

فراحفره‌زایی چگونه کار می‌کند؟

Supercavitation

در عمل می‌توان با یک روش ساده، فراحفره را به وجود آورد. این روش با درست کردن یک دماغه دیسک شکل با لبه‌های تیز انجام می‌گیرد. این دیسک، آب را با سرعت کنار زده و حبابی بزرگ تولید می‌کند تا گلوله بتواند با سرعت و به راحتی در آن حرکت کند و قسمت پشتی و بدنه آن، با آب اصطکاک ایجاد نکند.

در اژدرها، زیردریایی‌ها و قایق‌ها از این روش به همراه محفظه‌های اضافی برای خروج هوا استفاده می‌شود تا حباب‌های بیشتری ایجاد کنند و به کمک آن‌ها، با سرعت بیشتری در آب حرکت کنند.

DSG چگونه از فراحفره‌زایی بهره برده است؟

Supercavitation

این کمپانی مهمات‌سازی نروژی می‌گوید به منظور تولید این گلوله‌ها مجبور شده تا با صنایع هوا و فضا همکاری داشته باشد تا بتواند مقاومت مورد نیاز در گلوله‌های CAV-X خود را تامین کند. این گلوله‌ها با دماغه‌ای گرد و صاف و همچنین دیسک‌هایی با لبه‌های تیز تولید شده است. در طول این گلوله نیز لبه‌های تیز دیده می‌شود تا به خوبی بتوانند حباب هوای مورد نیاز برای حرکت در آب را ایجاد کنند.

با این حال، به هر طریقی که این کمپانی توانسته چنین گلوله‌هایی را تولید کند، نتایجی درخشان بر جای گذاشته و درهای جدیدی برای تکمیل ماموریت‌های نظامی باز کرده است که تا پیش از تولید این گلوله‌ها، انجامشان غیر ممکن بود. این گلوله‌ها می‌توانند تا برد ۶۰ متری در آب حرکت کرده و همچنان نیروی انهدام قوی خود را نیز حفظ کنند.

کاربرد گلوله‌های فراحفره‌زا چیست؟

Supercavitation

برای شروع، از گلوله‌ها می‌توان در سلاح‌های زیر آبی استفاده کرد تا دیگر مواضع زیر‌آبی را منهدم کنند. همچنین می‌توان در سناریو‌های زیر نیز از این گلوله‌ها بهره برد:

تصور کنید که زیردریایی شما در زیر آب قرار دارد و هلیکوپتری هم بالای سر آن پرواز می‌کند. طبیعتا با گلوله‌های معمولی، هلیکوپتر نمی‌تواند به زیردریایی شما آسیبی بزند، زیرا گلوله های آن برد چندانی در آب ندارند. اما زیردریایی شما مجهز به گلوله‌های CAV-X است و در نتیجه شما می‌توانید با نیروی منهدم کننده زیادی، هلیکوپتر را از بین ببرید. برای مثال، به کمک این گلوله، زیردریایی می‌تواند از عمق ۵ متری زیر آب، اهداف ۱۰۰۰ متر بالا‌تر از سطح آب را نابود کند. عملی که تا پیش از تولید این گلوله، امکان‌پذیر نبود.

حالا فرض کنید شرایط برعکس باشد:

هلیکوپتر بالای زیردریای شما مجهز به گلوله‌ها CAV-X است. در نتیجه می‌تواند به راحتی زیردریایی شما را نابود کند. در مثال دیگر، هر قایقی که مجهز به چنین گلوله‌هایی باشد، می‌تواند تمامی اژدرهای متخاصم را از روی عرشه خود منهدم کند. از همین رو، زیردریایی‌ها باید عمق پایین‌تری را برای مخفی شدن انتخاب کنند.

شرکت DSG چند مدل گلوله فراحفره‌زا تولید کرده است؟

Supercavitation

این کمپانی دو مدل از این گلوله‌ها را تولید کرده است. گلوله A2 که تنها برای شلیک کردن در هوا کاربرد دارد، اما می‌توان از آن برای شلیک به اهداف زیر آب هم بهره برد. این گلوله می‌تواند بدون انحراف از مسیر خود، مسافت طولانی را زیر آب حرکت کند. گلوله بعدی X2 نام دارد که برای شلیک کردن از زیر آب تولید شده و برای آن مهم نیست که اهدافش زیر آب است یا بیرون آب.

مشخصات فنی گلوله‌های فراحفره‌زا چیست؟

Supercavitation

در نگاه اول به نظر می‌رسد که تنها کاربرد این گلوله‌ها برای شلیک زیر آب باشد، اما در یکی از تست‌های ارتش آمریکا، این گلوله توانسته به سادگی تست ژل بالستیک را پست سر بگذارد. ژل بالستیک، نوعی ماده است که شباهت زیادی به بافت بدن انسان دارد و از آن در تست‌های گلوله استفاده می‌شود. در ویدیو زیر می‌توانید این تست را مشاهده کنید:

در این تست از ۱۰ مکعب ژل بالستیک استفاده شده که قطر هر کدام ۴۰ سانتی‌متر عنوان شده است. همان طور که مشاهده کردید، گلوله معمولی پس از تنها ۰.۵ متر نفوذ در این ژل، حباب هوی بزرگی ایجاد می‌کند که باعث انحراف مسیر آن شده و در نهایت از حرکت باز می‌ایستد. اما گلوله‌های فراحفره‌زا تنها اندازه قطر گلوله، حباب هوا تولید می‌کنند و بدون انحراف و حتی ایجاد موج روی سطح ژل بالستیک، ۴ متر در آن‌ها حرکت کرده و به هدف برخورد می‌کند.

DSG می‌گوید این تستی غیر رسمی بوده ولی توانسته رکورد جهانی شلیک گلوله در ژل بالستیک را بشکند. با این حال، توانایی نفوذ، تنها مزیت گلوله‌ها نیست. در اصل این حباب هوای ایجاد شده پس از برخورد گلوله است که درد شدید و ترکیدن اعضای داخلی بدن را به همراه دارد. طبیعاتا گلوله‌ای که حفره‌ای کوچک در بدن ایجاد کند و بتواند به سرعت از آن خارج شود، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند.

با این حال، تولیدات کمپانی DSG آن قدر خوب و کاربردی است که بد نیست هر ارتشی، آن را در زرادخانه خود داشته باشد. دیدن ویدیو معرفی گلوله‌های فراحفره‌زا نیز خالی از لطف نیست و می‌توانید آن را در ادامه مشاهده کنید:

مطالب مرتبط

وانت فورد F-350 با چرخ‌های عجیبش زمین را شخم می‌زند [تماشا کنید]

یکی از کانال های یوتیوب وانت فورد اف 350 را به چرخ های تیغ دار مجهز کرده که فیلم «مسابقه مرگ» (Death Race) را در ذهن بیننده تداعی می کند.کانال یوتیوبی «WhistlinDiesel» فورد اف 350 را به چهار چرخ تیغ دار فولادی که البته هیچ شباهتی به چرخ ندارند، مجهز کرد و آنرا روی زمین... ادامه مطلب

تجهیز هلیکوپتر «بل» به چهار فن برقی به جای روتور عقب [تماشا کنید]

بالگردها را معمولاً با ملخ اصلی و پروانه کوچک دم می شناسیم که با سرعت دیوانه وار می چرخند. امکان برخورد با ملخ اصلی هلیکوپتر به دلیل فاصله زیاد با زمین بسیار کم است، ولی ملخ دم این وسیله جان بسیاری از افراد را گرفته است. حال شرکت هلیکوپترسازی بل (Bell) با تقسیم پروانه دم... ادامه مطلب

کدام عضو سری گلکسی اس 20 مقاومت بیشتری دارد؟ [تماشا کنید]

خانواده گلکسی اس 20 سامسونگ از لحاظ جنس بدنه تفاوتی با یکدیگر ندارند و بنابراین باید به طور یکسان در برابر فرسودگی مقاومت کنند. ولی متأسفانه اینگونه نیست و ویدئوی جدیدی که از این سری منتشر شده نشان می دهد برای به دست آوردن مقاومت بیشتر، باید پول بیشتری هم خرج کرد.شرکت SquareTrade که در... ادامه مطلب

ربات MIT اجرای وظایف را با مشاهده آنها یاد می‌گیرد [تماشا کنید]

تا همین اواخر برای آموزش ربات چاره ای جز کدنویسی، آزمون و خطا یا نظارت بر آنها وجود نداشت اما سیستم های پیشرفته امکان آموزش از طریق اجرای وظایف در برابر ربات را میسر کرده اند؛ دقیقا مثل زمانی که سرگرم آموزش به یک فرد هستید.دانشمندان MIT سیستمی به نام PUnS را توسعه داده اند که آموزش... ادامه مطلب

کالبدشکافی گلکسی S20 اولترا سامسونگ [تماشا کنید]

سایت iFixit نتایج کالبدشکافی گلکسی اس 20 اولترا را منتشر کرد و جزئیات جالبی از درون بهترین و گرانقیمت ترین گلکسی حال حاضر جهان در اختیار کاربران قرار داد. خبر خوب اینکه می توان پرچمدار جدید سامسونگ را با کمی صبر و حوصله در خانه تعمیر کرد. نکته ناامید کننده و قابل پیش بینی اینکه... ادامه مطلب

ربات جدید گوگل راه رفتن را به خودش آموزش می‌دهد [تماشا کنید]

دانشمندان گوگل در دانشگاه جورجیا و برکلی، رباتی ساخته‌اند که به کمک هوش مصنوعی می‌تواند به خود آموزش راه رفتن بدهد. آن‌ها معتقدند آینده در دستان ربات Rainbow Dash خواهد بود و درهای جدیدی از اکتشافات را به روی بشر باز می‌کند.ربات Rainbow Dash از نوعی هوش مصنوعی اختصاصی به نام «Deep Reinforcement Learning» بهره می‌برد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟