ساخت گلوله فراحفره‌زا برای شلیک زیر آب [تماشا کنید]

گلوله‌های معمولی معمولا در آب برد چندانی ندارند. پس اگر تحت تعقیب یک آدم کش خبره هستید، بهترین راه این است که در استخر آبی با عمق چند متری بپرید. گلوله‌های معمولی حدود ۰.۵ متر در آب حرکت می‌کنند و سپس به دلیل حباب‌های ایجاد شده و اصطکاک، از حرکت می‌ایستند. اما کمپانی نروژی DSG که در زمینه تولید مهمات جنگی فعالیت می‌کند، موفق شده گلوله فراحفره‌زا درست کند که برد ۶۰ متری در آب دارند.

این گلوله‌ها که با کاهش نیروی درگ و ایجاد ابر حفره‌ها در آب می‌توانند تا ۶۰ متر هم در زیر آب حرکت کنند، قابلیت‌های زیادی در اختیار نیروهای پلیس قرار خواهند داد. اما فراحفره‌زایی یا Supercavitation چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این دستاورد را بررسی کنیم.

فراحفره‌زایی چیست؟

Supercavitation

فراحفره‌زایی یا Supercavitation به طراحی‌ای گفته می‌شود که در آن حباب هوایی دور گلوله ایجاد می‌شود تا به شدت نیروی اصطکاک میان پوسته گلوله و آب را کاهش دهد. این طراحی پیش از این در اژدرها نیز مورد استفاده قرار گرفته بود و به آ‌ن‌ها اجازه می‌داد تا ۵ برابر نسبت به مدل‌های معمولی در آب حرکت کنند. همچنین در بعضی از قایق‌های تندرو نیز از این طراحی استفاده شده بود.

فراحفره‌زایی چگونه کار می‌کند؟

Supercavitation

در عمل می‌توان با یک روش ساده، فراحفره را به وجود آورد. این روش با درست کردن یک دماغه دیسک شکل با لبه‌های تیز انجام می‌گیرد. این دیسک، آب را با سرعت کنار زده و حبابی بزرگ تولید می‌کند تا گلوله بتواند با سرعت و به راحتی در آن حرکت کند و قسمت پشتی و بدنه آن، با آب اصطکاک ایجاد نکند.

در اژدرها، زیردریایی‌ها و قایق‌ها از این روش به همراه محفظه‌های اضافی برای خروج هوا استفاده می‌شود تا حباب‌های بیشتری ایجاد کنند و به کمک آن‌ها، با سرعت بیشتری در آب حرکت کنند.

DSG چگونه از فراحفره‌زایی بهره برده است؟

Supercavitation

این کمپانی مهمات‌سازی نروژی می‌گوید به منظور تولید این گلوله‌ها مجبور شده تا با صنایع هوا و فضا همکاری داشته باشد تا بتواند مقاومت مورد نیاز در گلوله‌های CAV-X خود را تامین کند. این گلوله‌ها با دماغه‌ای گرد و صاف و همچنین دیسک‌هایی با لبه‌های تیز تولید شده است. در طول این گلوله نیز لبه‌های تیز دیده می‌شود تا به خوبی بتوانند حباب هوای مورد نیاز برای حرکت در آب را ایجاد کنند.

با این حال، به هر طریقی که این کمپانی توانسته چنین گلوله‌هایی را تولید کند، نتایجی درخشان بر جای گذاشته و درهای جدیدی برای تکمیل ماموریت‌های نظامی باز کرده است که تا پیش از تولید این گلوله‌ها، انجامشان غیر ممکن بود. این گلوله‌ها می‌توانند تا برد ۶۰ متری در آب حرکت کرده و همچنان نیروی انهدام قوی خود را نیز حفظ کنند.

کاربرد گلوله‌های فراحفره‌زا چیست؟

Supercavitation

برای شروع، از گلوله‌ها می‌توان در سلاح‌های زیر آبی استفاده کرد تا دیگر مواضع زیر‌آبی را منهدم کنند. همچنین می‌توان در سناریو‌های زیر نیز از این گلوله‌ها بهره برد:

تصور کنید که زیردریایی شما در زیر آب قرار دارد و هلیکوپتری هم بالای سر آن پرواز می‌کند. طبیعتا با گلوله‌های معمولی، هلیکوپتر نمی‌تواند به زیردریایی شما آسیبی بزند، زیرا گلوله های آن برد چندانی در آب ندارند. اما زیردریایی شما مجهز به گلوله‌های CAV-X است و در نتیجه شما می‌توانید با نیروی منهدم کننده زیادی، هلیکوپتر را از بین ببرید. برای مثال، به کمک این گلوله، زیردریایی می‌تواند از عمق ۵ متری زیر آب، اهداف ۱۰۰۰ متر بالا‌تر از سطح آب را نابود کند. عملی که تا پیش از تولید این گلوله، امکان‌پذیر نبود.

حالا فرض کنید شرایط برعکس باشد:

هلیکوپتر بالای زیردریای شما مجهز به گلوله‌ها CAV-X است. در نتیجه می‌تواند به راحتی زیردریایی شما را نابود کند. در مثال دیگر، هر قایقی که مجهز به چنین گلوله‌هایی باشد، می‌تواند تمامی اژدرهای متخاصم را از روی عرشه خود منهدم کند. از همین رو، زیردریایی‌ها باید عمق پایین‌تری را برای مخفی شدن انتخاب کنند.

شرکت DSG چند مدل گلوله فراحفره‌زا تولید کرده است؟

Supercavitation

این کمپانی دو مدل از این گلوله‌ها را تولید کرده است. گلوله A2 که تنها برای شلیک کردن در هوا کاربرد دارد، اما می‌توان از آن برای شلیک به اهداف زیر آب هم بهره برد. این گلوله می‌تواند بدون انحراف از مسیر خود، مسافت طولانی را زیر آب حرکت کند. گلوله بعدی X2 نام دارد که برای شلیک کردن از زیر آب تولید شده و برای آن مهم نیست که اهدافش زیر آب است یا بیرون آب.

مشخصات فنی گلوله‌های فراحفره‌زا چیست؟

Supercavitation

در نگاه اول به نظر می‌رسد که تنها کاربرد این گلوله‌ها برای شلیک زیر آب باشد، اما در یکی از تست‌های ارتش آمریکا، این گلوله توانسته به سادگی تست ژل بالستیک را پست سر بگذارد. ژل بالستیک، نوعی ماده است که شباهت زیادی به بافت بدن انسان دارد و از آن در تست‌های گلوله استفاده می‌شود. در ویدیو زیر می‌توانید این تست را مشاهده کنید:

در این تست از ۱۰ مکعب ژل بالستیک استفاده شده که قطر هر کدام ۴۰ سانتی‌متر عنوان شده است. همان طور که مشاهده کردید، گلوله معمولی پس از تنها ۰.۵ متر نفوذ در این ژل، حباب هوی بزرگی ایجاد می‌کند که باعث انحراف مسیر آن شده و در نهایت از حرکت باز می‌ایستد. اما گلوله‌های فراحفره‌زا تنها اندازه قطر گلوله، حباب هوا تولید می‌کنند و بدون انحراف و حتی ایجاد موج روی سطح ژل بالستیک، ۴ متر در آن‌ها حرکت کرده و به هدف برخورد می‌کند.

DSG می‌گوید این تستی غیر رسمی بوده ولی توانسته رکورد جهانی شلیک گلوله در ژل بالستیک را بشکند. با این حال، توانایی نفوذ، تنها مزیت گلوله‌ها نیست. در اصل این حباب هوای ایجاد شده پس از برخورد گلوله است که درد شدید و ترکیدن اعضای داخلی بدن را به همراه دارد. طبیعاتا گلوله‌ای که حفره‌ای کوچک در بدن ایجاد کند و بتواند به سرعت از آن خارج شود، آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند.

با این حال، تولیدات کمپانی DSG آن قدر خوب و کاربردی است که بد نیست هر ارتشی، آن را در زرادخانه خود داشته باشد. دیدن ویدیو معرفی گلوله‌های فراحفره‌زا نیز خالی از لطف نیست و می‌توانید آن را در ادامه مشاهده کنید:

مطالب مرتبط

اختصاصی دیجیاتو: آزمایش 5G در ساختمان ایرانسل؛ سفر به آینده [تماشا کنید]

ایرانسل در نخستین روز از مرداد ماه 1399 نسل پنجم شبکه موبایل یا همان 5G را رسماً در ایران بهره‌برداری کرد و درست یک هفته بعد از آن شاهد رونمایی از دومین سایت 5G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل بودیم. اما اکنون فرصتی پیدا کردیم تا به شکل اختصاصی این شبکه را در ساختمان مرکزی... ادامه مطلب

اولین پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین ایرباس [تماشا کنید]

ایرباس VSR700 یک هلیکوپتر بدون سرنشین است که برای اولین بار پروتوتایپ آن توانسته به صورت خودران به مدت ۱۰ دقیقه در فرانسه پرواز کند.این دستگاه که بر اساس هلیکوپتر «Guimbal Cabri G2» طراحی شده، پرواز اولیه خود را در نوامبر ۲۰۱۹ انجام داد که البته در آن توسط یک کابل ۳۰ متری به زمین... ادامه مطلب

آزمایش موفق تاکسی هوایی Dufour با قابلیت پرواز و فرود عمودی [تماشا کنید]

در حالی که کمپانی‌های مختلفی در حال توسعه تاکسی هوایی هستند، تا به امروز اکثر آن‌ها تنها رندرهای وسایل نقلیه خود را منتشر کرده‌اند، با این حال اخیرا محصول شرکت سوئیسی «Dufour Aerospace» فاز اول آزمایش‌های خود را با موفقیت به اتمام رسانده است.این کمپانی مانند سایر تاکسی‌های هوایی، وسیله خود را به عنوان یک... ادامه مطلب

تیزر رسمی رویداد آنپکد سامسونگ منتشر شد [تماشا کنید]

سامسونگ هفته آینده از ۵ محصول جدید رونمایی خواهد کرد و حالا این کمپانی کره‌ای تیزر رویداد آنپکد خود را منتشر کرده است.پس از مدت‌ها انتظار سامسونگ در تاریخ ۱۵ مرداد ماه از جدیدترین و قدرتمندترین فبلت خود یعنی گلکسی نوت ۲۰ اولترا رونمایی خواهد کرد که البته نسخه استاندارد این گوشی هوشمند نیز در... ادامه مطلب

اجرای موسیقی با سیم ‌پیچ تسلا [تماشا کنید]

اخیرا یک یوتیوبر توانسته با استفاده از سیم ‌پیچ تسلا که در سال ۱۸۹۱ ساخته شده، آهنگ مشهور آفریقا گروه «توتو» را اجرا کند.سیم ‌پیچ تسلا یک مدار مبدل رزونانس است و همانطور که می‌توان از آن نام آن حدس زد، بدست «نیکولا تسلا» ساخته شده. این وسیله برای ایجاد ولتاژهای بالا، جریان‌های کم و... ادامه مطلب

ساخت خانه دو طبقه در اروپا با پرینتر سه بعدی [تماشا کنید]

کمپانی بلژیکی «Kamp C» بزرگترین خانه یک تکه با پرینتر سه بعدی در اروپا را ساخت. برای این کار از بزرگترین پرینتر سه بعدی این قاره استفاده شده است.ساخت خانه با پرینتر سه بعدی مزایایی زیادی دارد. می‌توان با این فناوری خانه‌ها را بسیار سریع‌تر ساخت و همچین مقرون به صرفه‌تر است. قبل از اینکه... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟