جزییات سومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» تشریح شد

«محمد فرجود»، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برنامه‌های همایش و نمایشگاه تهران هوشمند را تشریح کرد. او گفت که هفته تهران هوشمند از فردا (۱۲ آذر) با برنامه‌های جانبی آغاز و در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر، «همایش و نمایشگاه تهران هوشمند» به عنوان پایانی برای این هفته، برگزار خواهد شد.

تهران هوشمند

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران امروز (۱۱ آذر) و در نشست خبری مربوط به همین همایش، اعلام کرد که برنامه تهران هوشمند، برنامه اصلی شهرداری تهران برای حرکت به سمت شهر هوشمند است:

«در سال ۹۷ مشغول برنامه‌ریزی‌ و ایجاد زیرساخت‌ها و همچنین اجرای پروژه‌های پایلوت درباره تهران هوشمند بودیم. اما سال ۹۸ عملاً، سال اول اجرای برنامه‌های ماست و اکنون برنامه تهران هوشمند در حال رسیدن به فاز اجرایی است. پروژه‌های مختلفی را شروع کرده‌ایم و به مرور، نتایج آن را می‌بینیم. نتیجه برخی دیگر از آن‌ها نیز به دست آمده و در همین هفته از آن‌ها رونمایی می‌کنیم.»

فرجود می‌گوید تهران برای حرکت به سمت هوشمند شدن، بر مبنای چالش‌ها، نیازهای شهر و ظرفیت‌های موجود برنامه‌ریزی کرده است. او در رابطه با هدف اصلی برگزاری همایش تهران هوشمند، می‌گوید: «این همایش و نمایشگاه صرفاً بر تهران متمرکز نیست و برای کل شهرهای هوشمند در کشور، محلی است برای تبادل اطلاعات. هدف این نمایشگاه تبدیل شدن به جایگاهی برای به اشتراک گذاری تجربه‌ها و اطلاعات درباره شهر هوشمند است.»

فرجود خبر می‌دهد که در همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که ۱۸ و ۱۹ آذر در برج میلاد برگزار می‌شود، ۱۲ پنل تخصصی وجود دارد و تم برنامه امسال، داده محوری برای مدیریت بهتر شهری است.

نمایشگاه استارتاپ‌ها

فرجود همچنین اعلام کرد که در کنار همایش تهران هوشمند، نمایشگاه ویژه استارتاپ‌ها نیز برگزار می‌شود و ۵۰ استارتاپ منتخب، به شکل رایگان در این نمایشگاه خدمات‌شان را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کنند:

«برای استارتاپ‌ها مکانی قرار داده‌ایم تا سرویس‌های خود را عرضه کنند. تفاهمی هم امضا کرده‌ایم تا مجموعه‌هایی که چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی سرمایه‌گذار هستند، در فضایی به نام «کافه سرمایه» با استارتاپ‌ها درباره سرمایه‌گذاری یا مشارکت گفتگو کنند.»

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران درباره داده‌هایی که شهرداری می‌تواند در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد نیز صحبت کرد. او گفت که در سامانه‌ی داده نمای تهران به آدرس Data.tehran.ir، تاکنون ۸۴۰ دیتاست قرار داده شده است: «اطلاعاتی که از سال ۱۳۶۳ در رابطه با آمارهای شهر تهران در اختیار ما بوده را آنجا منتشر کرده‌ایم. سعی می‌کنیم بیشتر نقش داده و استفاده از آن را در شهر توسعه دهیم. از طرفی بیشتر از ۵۰ عدد API تاکنون در اختیار برنامه‌نویسان و شرکت‌هایی که توسعه خدمات شهری را انجام می‌دهند، قرار داده‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم اگر به موارد دیگری نیاز دارند، اطلاع دهند تا آن را آماده کنیم.»

تهران من و یک شبکه اجتماعی برای دوچرخه‌سواران

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران همچنین خبر داد که نسخه جدید تهران من (اپلیکیشن و وب‌سایت) در همایش تهران هوشمند  رونمایی می‌شود که استفاده از آن راحت‌تر است و قابلیت‌های تازه‌ای به آن نیز اضافه شد است:

«به تازگی سرویس‌هایی به تهران من اضافه شده و غیر از سرویس طرح ترافیک، حوزه شهرسازی به آن اضافه شده بود. حالا شهروندان آنجا کارتابل دارند و اگر پرونده‌ای باز در حوزه شهرسازی دارند، می‌توانند آن را یا پرونده‌های سابق خود را مشاهده کنند. همچنین امکان خرید بلیت مترو و خط یک BRT در تهران من فراهم شده و دیگر نیازی به بلیت کاغذی نیست و شهروندان می‌توانند با استفاده از موبایل تردد کنند. از طرف دیگر قسمت «املاک من» هم در سامانه تهران من اضافه می‌شود تا شهروندان بتوانند املاک خود، عوارض آن و سایر اطلاعات املاک‌شان را مشاهده کنند. از طرف دیگر امکان ارسال اطلاعات در حوزه «مشکلات شهری» فراهم شده تا فیلم، عکس، صوت و لوکیشن از سوی کاربر ارسال شود. به این شکل شهروند در صورت مشاهده یک مشکل شهری، بدون نیاز به تماس با شماره ۱۳۷، می‌تواند از طریق اپلیکیشن داده‌ها را ارسال کند.»

فرجود همچنین گفت که در این همایش، از اپلیکیشنی که با کمک بخش خصوصی برای دوچرخه سواران توسعه داده شده، رونمایی خواهد شد. او گفت این اپلیکیشن قابلیت‌های مهمی برای دوچرخه سواران دارد؛ مانند مسیریابی ویژه دوچرخه، معرفی ایستگاه‌های دوچرخه در سطح تهران، معرفی مسیرهای شیب‌دار، ارزیابی فعالیت جسمانی و البته یک شبکه اجتماعی برای دوچرخه سواران.

مطالب مرتبط

تولید سه‌هزار موتورسیکلت‌ برقی برای پستچی‌ها با کمک شهرداری تهران

با تسهیلات سازمان حمل ونقل و ترافیک، سه هزار موتورسیکلت برقی تولید و به‌منظور کاهش آلودگی هوا و مدیریت مصرف سوخت در اختیار توزیع‌کنندگان شرکت ملی پست قرار می‌گیرد.طی تفاهم‌نامه ای چهارجانبه‌ بین سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت ملی پست و شرکت تولید کننده موتور سیکلت‌های... ادامه مطلب

آمارهای ملک‌رادار حکایت از رونق بازار مسکن در حومه تهران و سایر شهرهای بزرگ دارد

داده‌های ملک‌رادار نشان می‌دهد رونق بازار مسکن که در سال گذشته اتفاق افتاد از شهرهای بزرگ و به‌خصوص تهران، به سمت حومه شهرها منتقل شده است. «مهران داودی» مدیرعامل ملک‌رادار در نشست خبری این استارتاپ، اعلام کرد که یکی از دلایل این موضوع می‌تواند گران شدن مسکن در شهرها و به خصوص تهران باشد.ابزاری برای پیش‌بینیداودی... ادامه مطلب

بیدود با تغییر مدل درآمد به تهران برمی‌گردد: کارمان را با قدرت ادامه می‌دهیم

«حسین قاسمی»، نایب رئیس هیات مدیره بیدود در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که دوچرخه‌های اشتراکی این شرکت از امشب در سطح پایتخت قرار خواهند گرفت و از فردا صبح، کاربران بیدود می‌توانند دوباره از آن‌ها استفاده کنند. او مجدداً تاکید می‌کند که شایعات پایان کار بیدود حقیقت ندارد و این شرکت می‌خواهد با قدرت... ادامه مطلب

جشنواره عکس نورنگار با تمرکز بر موضوع بازارهای سنتی ایران برگزار می‌شود

جشنواره سراسری عکس نورنگار بصورت سالیانه و تحت عنوان «ایران من» و موضوعات متنوع برگزار می‌شود. ششمین دوره این جشنواره نیز هم اکنون درحال برگزاری و دریافت آثار است و این بار با محوریت بازارهای قدیمی و بازارچه‌های محلی ایران برپا خواهد شد.جشنواره نورنگار در نگاه کلی قصد دارد که سطح علاقه‌مندی عمومی مردم را... ادامه مطلب

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران: مذاکرات با بیدود تاکنون نتیجه‌ای نداشته است

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که مذاکرات با شرکت بیدود تا کنون بی‌نتیجه مانده و بعید است این مذاکرات نتیجه‌ای در برداشته باشد.«یوسف حجت» درباره سرانجام دوچرخه‌های نارنجی پایتخت اظهار داشت که تاکنون چندین جلسه گوناگون با بیدود داشته‌اند ولی این جلسات فعلا به بن‌بست خورده‌اند.وی با بیان اینکه... ادامه مطلب

پنل چالش تبادل داده‌ها در همایش تهران هوشمند: حریم خصوصی و چند خط قرمز

پنل چالش تبادل داده‌های هوشمند در حاشیه سومین همایش تهران هوشمند برگزار شد و نقطه تمرکز اصلی آن بر محوریت موضوع تبادل داده بین شهرداری و دیگر نهادها بود.اسنپ: حافظ اطلاعات کاربران هستیم«ژوبین علاقبند»، مدیرعامل اسنپ با اشاره به مصوبه فعالیت تاکسی‌های اینترنتی کشور تاکید دارد که بر اساس این مصوبه آنها موظف هستند تا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟