روغن زیتون فرابکر می تواند از زوال عقل در سالخوردگی جلوگیری کند

بر اساس تحقیقات پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه تمپل آمریکا (LKSOM)، افزودن روغن زیتون فرابکر به رژیم غذایی ریسک ابتلا به اختلال زوال عقل را در دوران پیری کاهش می دهد.

روغن زیتون فرابکر اثر بالقوه محافظتی برای مغز داشته و مزایای زیادی برای سلامتی دارد؛ به همین دلیل از آن به عنوان غذای شگفت انگیز یا سوپرفود یاد می شود.

محققان دانشگاه تمپل در رژیم غذایی موش هایی که از لحاظ سنی با انسان های 30 تا 40 ساله برابری می کردند، مقدار بیشتری روغن زیتون فرابکر گنجاندند. آنها پس از شش ماه متوجه شدند که سطح پروتئین تاو (Tau Protein) در موش ها (که حالا با انسان های 60 ساله برابری می کردند)، تقریباً 60 درصد کاهش پیدا کرده است.

روغن زیتون فرابکر می تواند از زوال عقل ناشی در سالخوردگی جلوگیری کند

پروتئین تاو با شکل گیری انواع مختلف اختلال زوال عقل ربط داده شده و تجمع آن در مغز منجر به کاهش عملکردهای شناختی می شود. زوال عقل فرونتوتمپورال (Frontotemporal Dementia)، شایع ترین نوع اختلال زوال ناشی از تجمع پروتئین تاو در مغز است و بیشتر در افراد سالخورده به چشم می خورد.

موش هایی که روغن زیتون فرابکر بیشتری مصرف کرده بودند، در مقایسه با موش هایی که اصلاً از این ماده غذایی استفاده نکرده بودند، عملکرد بهتری در یادگیری و آزمایشات حافظه نشان دادند. محققان می گویند این برتری احتمالاً نتیجه عملکرد سالم تر سیناپس ها در مغز است.

با اینکه محققان در آزمایش خود از موش ها استفاده کردند، ولی روغن زیتون فرابکر می تواند اثرات محافظتی مشابهی برای انسان داشته باشد.

پژوهشگران قصد دارند در قدم بعدی اثرات روغن زیتون فرابکر را روی موش های پیری آزمایش کنند که از پروتئین های تاو صدمه دیده اند تا از احتمال درمان این اختلال با روزن زیتون فرابکر آگاه شوند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟