فرصتی برای منجمین آماتور: دنباله دار بوریسف در نزدیک ترین فاصله به زمین

دنباله دار میان ستاره ای «بوریسف» (Borisov) روز یکشنبه در نزدیکترین فاصله از خورشید و زمین قرار خواهد گرفت. این دنباله دار، دومین جسم میان ستاره ای کشف شده در منظومه شمسی است.

دنباله دار بوریسف که خصوصیاتی مشابه با اکثر دنباله دارهای منظومه شمسی دارد، شهریور ماه امسال کشف شد. این جرم میان ستاره ای تا چندین هفته قابل مشاهده خواهد بود و اگر حین عبور از مقابل خورشید از بین نرود، به سفر خود در فضا ادامه خواهد داد.

متاسفانه دنباله دار بوریسف درخشندگی زیادی نداشته و با هر تلسکوپی قابل مشاهده نیست، ولی برخی از منجمان توانسته اند تصاویر زیبایی از آن بگیرند که در ادامه مشاهده می کنید:

دنباله دار بوریسف

فیلمبرداری از دنباله دار 2I/Borisov در بازه زمانی هفت ساعته. این دنباله دار با سرعت 177 هزار کیلومتر بر ساعت حرکت می کند.

دنباله دار بوریسف در چند شب آینده در جهت صور فلکی کلاغ و پیاله و به کمک تلسکوپ هایی با دیافراگم حداقل 30 سانتی متر، قابل مشاهده است.

محققان در چند ماه آینده داده های بیشتری از دنباله دار بوریسف جمع آوری خواهند کرد. آنها امیدوارند سرانجام منشأ این دنباله دار را پیدا کنند. البته چنین کاری مشکل است چون احتمال دارد این گلوله برفی فضایی، یک جرم سرگردان نیمه دائمی باشد و از یک منظومه خورشیدی به منظومه خورشیدی دیگری پرتاب شود.

دنباله دار بوریسف 8 دسامبر (17 آذر) اولین عبور خود را از مقابل زمین انجام داده و 28 دسامبر (7 دی) در نزدیکترین فاصله از زمین قرار می گیرد.

دنباله دار بوریسف دومین جسم میان ستاره ای کشف شده در منظومه شمسی است و به همین خاطر نام 2I/Borisov بر روی آن گذاشته شده. این دنباله دار توسط منجم آماتور اهل اکراین به نام «گنادی بوریسف» (Gennady Borisov) کشف شده است.

اولین دنباله دار با منشأ بین ستاره ای با کد «C/2017 U1» شناخته شده و «Oumuamua» نام گرفته است. این جسم که ظاهری عجیب و استوانه ای شکل دارد، 400 متر طول داشته و با سرعت 64 هزار کیلومتر بر ساعت حرکت می کند.

منبع:
Cnet
برچسب ها

مطالب مرتبط

مروری بر مهم‌ترین رویدادهای نجومی در سال ۲۰۲۰ میلادی

اگر سال میلادی گذشته نتوانستید به خوبی از زیبایی‌هایی فضا و اتفاقات نجومی لذت ببرید، نگران نباشید، زیرا ۲۰۲۰ پر است از رویداد نجومی که می‌تواند شما را سرگرم کرده و کودک اخترشناس درونتان را آرام کند. با ما همراه باشید تا مهمترین اتفاقاتی که در سال آینده رخ می‌دهد را بررسی کنیم.خورشیدگرفتگی حلقه آتشیهمین... ادامه مطلب

تلسکوپ فضایی HabEx، ابزار جدید ناسا برای جستجوی خانه دوم انسان

فجایع زیست محیطی و انفجار جمعیت، دو عاملی هستند که بشر را به فکر ترک زمین انداخته اند. برای ترک زمین ابتدا باید سیاره ای مشابه زمین پیدا کرد. طرح مفهومی تلسکوپ جدید ناسا که با نام اختصاری HabEx شناخته می شود، بشر را برای پیدا کردن سیاره هایی شبیه زمین یاری خواهد کرد.تلسکوپ HabEx،... ادامه مطلب

استقرار تلسکوپ رادیویی NCLE در نیمه پنهان ماه

چین و هلند در همکاری با یکدیگر تلسکوپ رادیویی NCLE را در سمت پنهان ماه مستقر کردند. این تلسکوپ قرار است سیگنال های به جای مانده پس از انفجار بزرگ را جمع آوری کند.آرزوی تعداد بیشماری از منجمان قرارگیری تلسکوپ در نیمه پنهان ماه بود تا بتوان فارغ از امواج رادیویی، اتمسفر و دیگر فاکتورهای مزاحم... ادامه مطلب

تلسکوپ هابل درخشان‌ترین نور جهان را ثبت کرد

تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت درخشان پرتوی نور تاریخ شده که ناشی از یک فوران پرتوی گاما بوده است.فوران پرتوی گاما در میان قوی ترین انفجارهای جهان هستی قرار دارد اما اینبار تلسکوپ هابل فوران GRB 190114C را ثبت کرده که از همیشه طولانی تر و درخشان تر بوده است. به گفته آژانس فضایی اروپا... ادامه مطلب

ناسا اولین نقشه کامل ژئولوژی قمر تایتان را منتشر کرد

تیمی از متخصصان ناسا با تکیه بر داده های جمع آوری شده طی ۱۳ سال، نخستین نقشه کاملی از تایتان، بزرگترین قمر زحل ترسیم کرده اند.تایتان از جالبترین اقمار منظومه شمسی است و کاوشگر کاسینی ناسا بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ سرگرم بررسی آن بوده است. کاسینی دو سال قبل با شیرجه به اتمسفر تایتان خودکشی... ادامه مطلب

تصاویر مفهومی از محفظه خواب انجمادی فضانوردان منتشر شد

آژانس فضایی اروپا تصاویری مفهومی از کابین سرنشین و پادهای سرمازیستی را منتشر کرده که احتمال استفاده از آنها در سفرهای فضایی طولانی مدت وجود دارد.سفر فضانوردان به مریخ مثل سابق رویایی دور از دسترس نیست و هر روز به عملی شدن آن نزدیکتر می شویم. با این وجود سفرهایی نظیر این ماه ها به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟