خسارت جایگاه‌ داران پرداخت نشد؛ ادامه تعطیلی پمپ بنزین های حادثه دیده

خسارت جایگاه‌ داران پرداخت نشد؛ ادامه تعطیلی پمپ بنزین های حادثه دیده

افزایش قیمت بنزین شوک بزرگی به مردم وارد کرد در حالی که سه روز قبل از این مساله، وزیر نفت در پاسخ به خبرنگاری اعلام کرد بحث افزایش قیمت شایعه است و مجلس هم اجازه این کار را به دولت نداده است.

هم زمان با انعکاس خبر افزایش قیمت بنزین در آبان ماه، برخی اتفاقات در شهرهای مختلف کشور باعث تخریب و آتش گرفتن تعدادی از ایستگاه‌ها و پمپ‌های بنزین شد. در میانه این اعتراضات به مکانهایی که هیچگونه تقصیر و کوتاهی نداشتند، صدمات جدی وارد شد از جمله به جایگاههای بنزین. از سوی دیگر، فروش بنزین نیز به واسطه افزایش قیمت، با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مواجه شد. تا جایی که کارمزدها کفاف هزینه‌های برخی جایگاه‌داران را نمی‌دهد.

هفت جایگاه سوخت هنوز به روند فعالیت طبیعی بازنگشته اند

همایون صالحی، دبیر انجمن جایگاه داران بنزین، درباره تعداد جایگاه های سوخت آسیب ‌دیده می‌گوید: «اگر بخواهم آمار جزیی بدهم باید بگویم استان‌های فارس و خوزستان با حدود ۲۲ جایگاه سوخت آسیب دیده در صدر جدول آسیب‌های ماه آبان قرار گرفته ‌اند. همچنین تهران و البرز با حدود ۱۶ جایگاه سوخت در رده بعدی و لرستان، کرمانشاه و کردستان با حدود ۷ جایگاه بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند.»

وی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه تعداد از جایگاه‌های سوخت به فعالیت خود بازگشته‌اند نیز ادامه می‌دهد: «به غیر از هفت جایگاه سوخت در استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان و البرز باقی جایگاه‌ها تعمیر شدند و به فعالیت خود ادامه می‌ دهند.»

ترکش هایی که نصیب جایگاه ها شد

جهانگیر ضابطی، رئیس هیات مدیره جایگاه‌داران خصوصی پترو پاک و نایب رئیس سابق کانون جایگاه‌داران بنزین درباره ورشکسته شدن برخی جایگاه‌های خصوصی در ماه آبان می‌گوید: «غیر از آسیب‌هایی که به تعداد زیادی از جایگاه‌های سوخت وارد شد، فروش جایگاه‌ها نیز تا حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد؛ به ‌نحوی که حتی کارمزدها هم کفاف نمی‌دهد. این اتفاق باعث شده بسیاری از جایگاه‌داران به مرز ورشکستگی نزدیک شوند.»

نایب رئیس سابق کانون جایگاه‌داران بنزین با اشاره به ناآرامی های ماه گذشته ادامه می‌دهد: «در چند سال اخیر تعداد کثیری از جایگاه‌های سوخت به مرز تعطیلی رسیدند.»

جایگاه سوخت

سرمایه جایگاه داران از بین می‌ رود

وی با اشاره به ‌اینکه هم ‌زمان با گرانی‌ها، سود جایگاه‌داران بسیار اندک بوده است، ادامه می‌دهد: «هم زمان با گران شدن بنزین، سود جایگاه‌داران هم کاهش پیدا کرد و اکثر قریب به ‌اتفاق آن‌ها به‌ مرز ورشکستگی نزدیک شدند. واقعیت اینجاست که وقتی بنزین سه هزار تومان می‌شود، بسیاری از افراد از آن استفاده نمی‌کنند.»

ضابطی با اشاره به ‌کاهش فروش بنزین تاکید می‌کند: «فروش بنزین کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی پیدا کرده است؛ به نحوی که کارمزدها کفاف هزینه‌های جایگاه‌داران را نمی‌دهد و بعد از افزایش قیمت بنزین فروش حدود ۷۰ درصد از جایگاه‌ها به ‌شدت کاهش پیدا کرد.»

آسیب یکسان سازی کارمزدها به جایگاه های کم فروش

عضو هیات مدیره پتروپاک درباره میزان کارمزدها اضافه می‌کند: «پیش از افزایش قیمت بنزین میزان کارمزدها افزایش پیدا کرد؛ اما این میزان به قدری محدود و کم است که به زعم من با گشاده دستی تعیین نشده است. از طرف دیگر پیش تر میزان حق‌العمل ها پلکانی بود؛ به نحوی که جایگاه‌های کم فروش میزان کارمزد بیشتری دریافت می‌کردند و جایگاه‌های پرفروش میزان کارمزد کمتر.»

ضابطی ادامه می‌دهد: «به تازگی اما یکسان‌سازی صورت گرفته و تمام جایگاه‌ها به صورت یکسان کارمزد دریافت می‌کنند که این باعث تحمیل ضرر و زیان به‌ جایگاه‌های کم‌فروش شده است.»

مسئول بازگرداندن جایگاه ها به شرایط عادی کیست؟

نایب ‌رئیس سابق کانون جایگاه‌داران در پاسخ به این سوال که جایگاه‌هایی که در ماه گذشته متحمل خسارت شده‌اند، چه مقدار از شرکت بیمه خسارت دریافت کردند؟ می‌گوید: «اغلب جایگاه‌داران به‌ دلیل تجربه‌های پیشین، جایگاه سوخت خود را در شرایط آشوب و بلوا نیز بیمه کرده بودند؛ اما نکته اینجاست که شرکت‌های بیمه اعلام کرده‌اند تنها ۱۵ درصد از خسارت‌ها را به جایگاه‌داران پرداخت می‌کنند و این ۱۵ درصد نیز تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان است.»

این در حالی است که صالحی می‌گوید، برخی بیمه گران بسیار کمتر از ۱۵ درصد و آنچه موظف بوده‌اند، به ‌جایگاه‌داران پرداخت کرده‌اند. او معتقد است: «جایگاهی که حدود ۳۰۰ میلیون تومان خسارت دیده، تنها ۳۵ میلیون دریافت کرده و شرکت بیمه مربوطه خیلی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به جایگاه‌داران پرداخت کرده است.»

وی در پایان می‌گوید: «از بابت جبران خسارت‌ها، شرکت پالایش و پخش هم زمان با تعطیلی جایگاه‌ها و آسیب به ‌آن‌ها، حدود ۱۳۰ دیسپنسر بین جایگاه‌های آسیب دیده توزیع کرد و از این بابت هم فعلا پولی دریافت نکرده است.»

عدم هماهنگی سازمان‌ها و عدم پذیرش مسئولیت برای خرابی‌های به بار آمده در جایگاه‌های سوخت در ناآرامی های اخیر، مهم‌ترین معضلی است که اعضای سابق و فعلی کانون جایگاه‌داران به ‌آن اشاره می‌کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.