مرکز نوآوری بانک تجارت افتتاح شد؛ پا به پای فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها

مرکز نوآوری بانک تجارت با نام «پنجره نوآوری تجارت» در تاریخ ۲۷ آذر ۹۸ با عنایت به تغییر مدل‌های کسب‌وکار بانک‌ها، خدمات، بازار و همچنین توجه به دیجیتالی شدن بانک‌ها در محل کارخانه نوآوری راه‌اندازی شد. این مرکز با همکاری بازوی اجرایی بانک تجارت ایجاد شده تا در فاز اول یک مرکز شتا دهنده حوزه فین‌تک به مساحت تقریبی ۶۵۰ متر مربع احداث شود.

«هیبت اله سمیع» معاون مدیرعامل بانک تجارت در افتتاحیه این مرکز با اعلام اینکه این بانک حاصل ادغام دوازده بانک داخلی و خارجی است و بیش از ۴۰سال در اکوسیستم اقتصادی کشور نقش‌آفرینی کرده، اعلام کرد که با حمایت از صنایع کارآفرینی مدرن قصد دارند تا نقش مهم خود را در این اکوسیستم ادامه دهند. به گفته سمیع بانک تجارت یک بازنگری در مدل کسب‌وکار خود داشته و با نگاهی به روند صنعت بانکداری در دنیا به این نتیجه رسیده که دیگر بانکداری به روش سنتی جوابگوی جامعه نخواهد بود:

«بانک‌ها باید با فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها مکاری کنند و خدمات جدیدی ارائه دهند. دیگر ارائه محصولات یکسان کاربردی نیس و حالا به سمت محصول سفارشی برای مشتریان باید پیش رفت و راه‌حل موری جایگزین محصول محوری شده است.»

به گفته سمیع کار بانک‌ها فراتر از اعطای تسهیلات و عملیات مربوط به سپرده‌ها شده و بانک‌ها در دنیای امروزی باید تسهیلگر و رشد کسب‌وکارها را به همراه داشته باشند. او باور دارد که تامین راهکارهای ارزشمند در این حوزه مهمترین ماموریت بانک‌ها است. سمیع معتقد است که بازیگران جدید وارد فضای کسب‌وکار شدند که باید آنها را پذیرفت: «نتایج تحقیقات جهانی نشان می‌دهد در سال اخیر میلادی، ۶۴ درصد از مشتریان بانک‌ها حداقل از یک استارتاپ استفاده کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که باید سریع‌تر همه بانک‌ها خودشان را به روز رسانی کنند.»

سمیع اذعان دارد که یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های جدید بانک تارت، توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر تحولات بانکداری است که از سه راه بانکداری دیجیتال، ایجاد اتحادهای استراتژیک و حمایت از فین‌تک‌ها محقق خواهد شد. او تاکید می‌کند که رسیدن به بانکداری دیجیتال نیازمند تعامل با فین‌تک‌های کشور است و حالا آنها بخشی از زیست بوم تحول بانک‌ها هستند.

معاون مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به تاسیس کمیته راهبری کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری‌های نوین در این بانک اذعان دارد که این کمیته بیش از ۴۸ جلسه برقرار کرده و به نتایج مطلوبی دست پیدا کرده؛ نتایجی که برخی از آنها چنین است:

«پروژه بانکداری دیجیتال، نقشه راهبردی بانکداری اجتماعی، پروژه تجارت نت، ورود به پروژه رمزارز ققنوس و ایجاد پنجره نوآوری تجارت تنها برخی از ماحصل این کارگروه است.»

سمیع با اشاره به همکاری با استارتاپ‌هایی همچون علی بابا، تخفیفان، ریحون،نوار و الوپیک تاکید دارد که این همکاری بین آنها و استارتاپ‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در ادامه «حمید علی‌محمدی» مدیرعامل علی محمدی بازگان گستر آتی آسیا صرفه‌جویی در زمان، بهبود شراط بازار کار، کاهش ریسک، پیوند اطلاعاتی و رسیدن به نیروی متخصص را از جمله مواردی معرفی کرد که یک مرکز نوآوری برای بانک به ارمغان می‌آورد. به گفته او بانک‌های معتبر بین‌المللی نیز در اقصی نقاط دنیا شعبات مختلفی از مرکز نوآوری احداث کرده‌اند و این یک روند جهانی است:

«استارتاپ‌ها در حال حاضر موج اول را رد کرده‌اند و حالا شناخته شده‌تر هستند. حمایت از آنها توجیه دارد و بر اساس گزارش دانشگاه ریچموند، بهترین مدل حمایت از کسب‌وکارهای نوپا برای بانک‌ها مدل ترکیبی است؛ یعنی ایجاد مرکز نوآوری شد، شتابد‌هنده و مرکز فناوری در کنار یکدیگر. امری که ما نیز آن را در برنامه خود داریم.»

به گفته  آنها با ایجاد مرکز فعلی در نظر دارند که ظرف شش ماه آینده نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ استارتاپ را مورد حمایت قرار دهند و اگر بتوانند کارخانه قدیمی شوکوپارس که در نزدیکی کارخانه نوآوری قرار دارد را نیز یکی از بخش‌های زیرمجموعه فناورانه خود سازند.

«رضا کلانتری نژاد» مدیرعامل هم‌آوا در این نشست اعلام کرد که هم‌آوا از ترکیب و ادغام چندین تیم دیگر همچون شزان، نوآوا، آواگیمز و زاویه و... به وجود آمده و محصولات متنوعی چون نوار، ریحون و هوما را به جامعه عرضه کرده است. به گفته کلانتری نژاد ۸۴ استارتاپ تحت حمایت این مجموعه به وجود آمده که البته نزدیک به ۳۰ عدد از آنها در سال جاری بسته شده‌اند. کلانتری نژاد معتقد است که استارتاپ‌ها می‌توانند بازوی تکنولوژی شرکت‌های بزرگ و دولتی باشند. او تاریخچه ایجاد کارخانه نوآوری را نیز چنین تشریح کرد:

«در سال ۱۳۹۶ متوجه شدیم که باید یک فضای مشترک برای استارتاپ‌ها ایجاد کنیم و کارخانه قدیمی الکترودسازی شرکت آما که هم‌اکنون با قدرت در مکان دیگری کار خودش را ادامه می‌دهد را به مدت پنج تا ده سال کرایه کردیم و حالا چندین تیم در این مجموعه مشغول به کار هستند.»

 

مطالب مرتبط

انجمن واردکنندگان موبایل: قاچاق موبایل به‌صرفه‌تر از واردات رسمی شده است

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل عقیده دارد روندهای فعلی در بازار موبایل که قاچاق را به صرفه کرده است، باعث نابود شدن بسیاری از شرکت‌های واردکننده و تعدیل نیروی گسترده در میان فعالان بازار موبایل کشور می‌شود. او و دیگر اعضای انجمن واردکنندگان موبایل می‌گویند روزانه چند‌ده هزار موبایل با کد اتباع خارجی رجیستری و وارد... ادامه مطلب

ایجاد بازار سیاه خودرو در اینستاگرام و تلگرام؛ حذف قیمت‌ها با خریداران واقعی چه می‌کند؟

حذف قیمت آگهی‌های مسکن و خودرو از کل اینترنت، مخصوصاً سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، شرایط پیچیده‌ای را در بازار به وجود آورده و باعث شده تا هر دو قشر خریداران و فروشندگان دچار یک سردرگمی شدید شوند. از سوی دیگر این اتفاق شرایطی بسیار مطلوب را برای واسطه‌ها جهت ایجاد بازار سیاه فراهم می‌کند؛... ادامه مطلب

رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل از دلایل گرانی تلفن همراه در بازار می‌گوید

رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل باور دارد عواملی مانند افزایش تقاضا، کاهش عرضه، افزایش نرخ ارز و مشکلات ثبت سفارش و اقدامات تعدادی از واردکنندگان تلفن همراه در کشور باعث افزایش بی‌رویه قیمت‌ موبایل در بازار شده است؛ افزایشی که به زعم او با حل این مشکلات به زودی درست خواهد شد.«ابراهیم درستی» امروز در یک... ادامه مطلب

گزارش ملک رادار: حذف مبلغ در آگهی‌ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد

در روزهای اخیر به دستور قضایی سامانه‌هایی مانند دیوار، شیپور و سایر پلتفرم‌های آگهی، حق اعلام قیمت خودرو و مسکن را ندارند و آگهی‌ها با قیمت توافقی نمایش داده می‌شوند. حال ملک رادار به عنوان یکی از بازیگران فعال در حوزه خرید، فروش و اجاره مسکن با انتشار گزارشی تحلیلی نشان داده است که چرا... ادامه مطلب

مبارزه با کرونا با استفاده از فناوری‌های پرداختی پی‌پینگ

این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی در رابطه با استفاده از دستگاه پوز و رد و بدل کردن کارت بانکی برای کسب‌وکارها و مشتریان آن‌ها به وجود آمده است. باید گفت حتی با حذف پرداخت‌های نقدی و داد و ستد اسکناس‌ها، بازهم دستگاه‌های پوز و کارت‌های عابر بانک می‌توانند عامل انتقال ویروس... ادامه مطلب

معاون وزیر ارتباطات: تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات اقتصاد داخلی را رونق می دهد

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی باور دارد که تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات می‌تواند اقتصاد داخلی را رونق ببخشد. «حسین فلاح جوشقانی» تاکید کرده که تقویت شبکه ملی اطلاعات هم به اقتصاد کمک می‌کند و هم حملات هکری خارج از کشور را نیز خنثی می‌نماید.جوشقانی در گفتگو با فارس اعلام کرده که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟