آیا سندرم توهم ویبره چیزی است که باید از آن بترسید؟

احتمالا تاکنون احساس کرده‌اید که جای گوشی شما در جیبی که معمولا آن را می‌گذارید، می‌لرزد ولی شما مطمئنید که گوشی خود را در خانه جا گذاشته‌اید. اگر پس از چند بار داشتن حس این لرزش با خود فکر کرده‌اید که دارید دیوانه می‌شوید، باید بگوییم که شما تنها نیستید و اصلا جای نگرانی نیست و شما دیوانه نشده‌اید. میلیون‌ها نفر دیگر نیز مانند شما چنین احساسی دارند. نام این ویبره/ لرزش، سندرم توهم گوشی است. در ادامه با ما همراه باشید تا علت این اتفاق را بررسی کنیم.

سندرم توهم گوشی چیست؟

سندرم توهم گوشی یا توهم ویبره یا همان Phantom Phone / Vibration Syndrome، سندرمی است که باعث می‌شود شما احساس کنید گوشی یا ساعت هوشمندتان در حال لرزش است؛ در صورتی که هیچ پیامی دریافت نکرده‌اید. این پدیده آنقدر عمومی شد که محققین سلامت روان، برای آن این نام را انتخاب کردند. اما بیاید علت این لرز‌های توهمی را جویا شویم.

سندرم توهم گوشی

علت این لرزش‌های چیست؟

خوشبختانه یکی از روان‌شناسان دانشگاه پوردو در فورت مین (Purdue University Fort Wayne) به نام میشل درویین (Michelle Drouin) در این رابطه تحقیقاتی انجام داده است. او که خود این لرزش‌ها را احساس می‌کند، می‌گوید:

این لرزش‌ها را می‌توان در دستبه‌بندی توهمات جای داد. شما چیزی را احساس می‌کنید که وجود خارجی ندارد.

برخلاف عنوان جذابش و این حقیقت که پدیده‌ای تحقیق شده است، سندروم توهم گوشی یک بیماری ذهنی نیست. گذاشتن گوشی در خانه و نبستن ساعت هوشمند، به مرور زمان باعث از بین رفتن این لرزش‌ها میشود. بدون داشتن گوشی در جیبتان یا ساعت روی مچ، انتظار شما برای حس کردن ویبره کمتر خواهد شد. بسیاری از محققین هم همین انتظار برای ویبره و لرزش را دلیل رخ دادن این سندرم می‌دانند.

سندرم توهم گوشی

دکتر دروین می‌گوید:

هر چه زمان بیشتری از گوشی خود فاصله بگیرید، کمتر این سیگنال‌های غلط را احساس خواهید کرد.

او همچنین عقیده دارد که چیزی که مردم احساس می‌کنند، می‌تواند حرکت ناگهانی عضلات آن ناحیه باشد.

شاید این یک اسپاسم عضلانی باشد که همیشه حس می‌کردیم ولی چون الان به سیگنالی برای روابط اجتماعی تبدیل شده، توجه ما بیشتر از قبل به آن جلب می‌شود.

تحقیقات در رابطه سندرم توهم گوشی چه می‌گویند؟

بسیاری از محققین که سندرم توهم گوشی را بررسی کرده‌اند، آن را به پدیده FOMO ربط می‌دهند. این پدیده که «ترس از دست دادن» نیز نام دارد، باعث می‌شود شما همواره در جستجوی پیام‌های و اعلان‌ها باشید تا مبادا خبری یا عکسی را از دست ندهید. این حس می‌تواند به خوبی نقش و اهمیتی که شبکه‌های اجتماعی در جوامع امروزی ایفا می‌کنند را نشان دهد.

سندرم توهم گوشی

این جا ماندن از شبکه‌های اجتماعی اسامی دیگری نظیر «ringxiety»، «vibranxiety» و «FauxCellArm» نیز دارد که یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در سال ۲۰۱۷ به تفصیل آن را بررسی کرده است. نتایج به دست آمده جالب بود و بیش از نیمی از دانشجویان این دانشگاه، سندرم توهم یا لرزش گوشی را داشته‌اند و حتی مطمئن بودند که گوشی آن‌ها زنگ می‌خورد؛ در حالی که در عمل چنین اتفاقی نیفتاده است.

شخص دیگری که این توهمات را بررسی کرده است دنیل کروگر (Daniel Kruger) نام دارد. او روان شناس دانشگاه میشیگان است و عقیده دارد افرادی که بیش از دیگران این توهمات لرزش را حس می‌کنند، در رابطه‌های خود مشکلات بیشتری دارند. او باور دارد که این پدیده، هیچ ربطی به نرم‌افزار یا سخت‌افزار سازندگان گوشی هوشمند ندارد.

سندرم توهم گوشی

سلست لابدز (Celeste Labedz) فارغ‌التحصیل زمین‌شناسی که ۲۵ ساله هم هست، می‌گوید همیشه گوشی خود را داخل جیب پشتی شلوارش می‌گذارد و زمانی که گوشی آن جا نیست هم توهم لرزش گوشی را احساس می‌کند که اتفاق بسیار هم آزاردهنده است. او می‌گوید که این لرزش‌ها باعث می‌شود فکر کند آدم مهمی است و به همین دلیل پیام‌های زیاد دریافت می‌کند؛ در صورتی که این گونه نیست. از نظر او، این حس بسیار مزخرف است.

اما رابرت روزنبرگر (Robert Rosenberger) نظر دیگری دارد و می‌گوید احساس کردن این لرزش‌ها هیچ ربطی با علاقه داشتن به معروف بودن ندارد. او عقیده دارد که این احساسات، تنها بخش از تجربه‌های معمول داشتن گوشی است. او در ابتدا تصور می‌کرده که این پدیده‌ای عجیب و غیر طبیعی بوده که تنها مختص به خود اوست. او صدای ویبره را در حالتی می‌شنیده که گوشی خود را جای دیگر گذاشته بود. از نظر روزنبرگر، این احساس چندان رضایت‌بخش نیست ولی این که دیگر دوستانش هم چنین احساس‌هایی دارند، باعث می‌شود او حس بهتری به سندرم توهم گوشی داشته باشد.

سندرم توهم گوشی

اما رابطه‌ای دیگر نیز بین داشتن سندرم توهم گوشی و اضطراب وجود دارد. پروفسور زکری لیپتون (Zachary Lipton) نیز این لرزش‌ها را احساس می‌کند و می‌گوید وقتی مضطرب است، این احساسات تقویت می‌شوند. او می‌گوید:

شما احساس می‌کنید به شرایط بعد از ضربه خوردن یک حیوان درمانده دچار شده‌اید. این حس واقعا فاجعه است.

آیا باید نگران سندرم توهم گوشی باشیم؟

با تمام این اوصاف، در صورتی که گوشی شما ویبره زد و پس از این که به آن نگاه کردید و دیدید خبری نیست، احتیاجی نیست بترسید. چرا که حس شما به میلیون‌ها نفر دیگر شبیه است. راه‌هایی هم که می‌تواند شما را از شر سندرم توهم گوشی رها کند، این است که یا به این احساسات غلط بخندید، یا آن را نادیده بگیرید یا این که کلا گوشی را برای مدتی از خود دور کنید.

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا می‌تواند میزان تنهایی شما را تشخیص دهد

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «کالیفرنیا، سن دیگو» در پژوهشی نشان داده‌اند که چگونه ابزارهای تحلیل گفتار هوش مصنوعی می‌توانند سطح تنهایی در سنین بالا را پیش‌بینی کنند.پردازش زبان‌های طبیعی (NLP) برای تکنیک‌های مختلف پردازش یا تحلیل بخش بالایی از گفتارهای طبیعی یا پیام‌های بدون ساختار مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پیشرفته شدن سیستم‌های هوش مصنوعی... ادامه مطلب

پیش بینی احتمال مرگ بیماران مبتلا به کرونا با آزمایش خون

محققان با بررسی وضعیت بیماران مبتلا به کووید-19 متوجه شدند که تحلیل نمونه‌ خون و بررسی الگوهای مولکولی خاص، می‌تواند شدت بیماری را پیش بینی کند.یکی از چالش‌های بزرگی که بخش سلامت و درمان با آن درگیر است، شناسایی زودهنگام آن دسته بیماران مبتلا به کرونا است که احتمال مرگ آنها در اثر ابتلا به کووید 19... ادامه مطلب

محققان: کرونا به ویروس فصلی شبیه آنفولانزا تبدیل می‌شود

بررسی جدید دانشمندان نشان می‌دهد که کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس SARS-CoV-2 در آینده تبدیل به یک بیماری فصلی خواهد شد.اکثر ما تجربه سرماخوردگی، آبریزش بینی و بیماری‌های فصلی را در ماه‌های سرد سال داریم. آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا نیز رفتار مشابهی مانند سایر ویروس‌های فصلی از خود نشان خواهد داد... ادامه مطلب

بایدو با سرمایه 2 میلیارد دلاری استارتاپ بیوتک تاسیس می‌کند

به نقل از منابع آگاه، بایدو غول فناوری چینی در حال مذاکره با سرمایه گذاران برای جذب سرمایه ۲ میلیارد دلاری است تا بتواند استارتاپ جدیدی در حوزه بیوتکنولوژی راه اندازی کند.استارتاپ چینی بایدو قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی، این سرمایه را صرف کشف داروهای جدید و راه‌های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ها کند.این خبر... ادامه مطلب

آمار جدیدی از ووهان چین: تعداد گربه‌‌سانان مبتلا به کرونا بیش از حد انتظار است

این روزها خبرهای مختلفی در مورد آمار همه‌گیری ویروس کرونا منتشر می‌شود. مطالعات جدید نشان ‌می‌دهد آمار گربه‌سانانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند بیش از حد انتظار بوده و تعداد زیادی گربه در ووهان چین به ‌صورت خاموش و بدون هیچ‌گونه علائمی به بیماری کرونا مبتلا شد‌ه‌اند.براساس اطلاعات منتشر شده از مطالعه جدید، تعداد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟