کاوه و کاویان؛ اسامی پیشنهادی ایران برای ستاره و سیاره فراخورشیدی

کاوه و کاویان؛ اسامی پیشنهادی ایران برای ستاره و سیاره فراخورشیدی

با توجه به افزایش تعداد سیاره های فراخورشیدی کشف شده، اتحادیه بین المللی اخترشناسی (IAU) برای نامگذاری آنها از کشورهای مختلف کمک گرفته است. در فهرست نهایی این اسامی، نام کاوه به عنوان یکی از قهرمانان شاهنامه فردوسی نیز به چشم می خورد.

اتحادیه بین المللی اخترشناسی (IAU) چندی قبل پروژه ای به نام NameExoWorlds را راه اندازی کرد تا پیشنهادات بیش از ۷۸۰ هزار نفر از ۱۱۲ کشور مختلف را برای نامگذاری اگزوپلنت ها دریافت کند. برای تخصیص هر اگزوپلنت به یک کشور، این سیاره باید در آن کشور به راحتی دیده شده و با تلسکوپ های عادی قابل رصد باشد. سپس کمیته ای از آن کشور بر اساس مضامین فرهنگی و تاریخی مختلف، برای نام پیشنهادی نظرسنجی می کنند. گزینه نهایی برای تأیید به IAU ارسال می شود.

فهرست اسامی تأیید شده به تازگی از سوی IAU منتشر شده که بین آنها، ستاره HD 175541 به کشور ایران اختصاص یافته است. هیئت ایرانی برای این ستاره و سیاره فراخورشیدی آن، به ترتیب نام های «کاوه» و «کاویان» را انتخاب کرده اند. کاوه آهنگر یکی از قهرمانان شاهنامه فردوسی است که جنبش مردمی را علیه ضحاک راه می اندازد.

با انتخاب این دو نام برای ستاره HD 175541 و اگزوپلنت آن، از این به بعد کشفیات مربوط به این سامانه ستاره ای نیز بر اساس شخصیت ها، نمادها و مکان های داستان کاوه آهنگر برگزیده خواهند شد.

دیگر کشورها نیز نام های مشابهی را انتخاب کرده اند. به عنوان مثال مالزی نام جواهرات یعنی Baiduri به معنای سنگ اوپال و Intan به معنای الماس را برای سامانه ستاره ای HD 20868 پیشنهاد کرده است. آرژانتین هم اسامی Naqaya و Nosaxa را برای سامانه HD 48265 پیشنهاد کرده که از زبان های باستانی این کشور گرفته شده اند.

گفتنیست هدف IAU از راه اندازی این پروژه، تشویق مردم به اخترشناسی و مشارکت حداکثری در این حوزه بوده است. فهرست کامل اسامی نهایی اگزوپلنت ها را می توانید از این لینک دانلود کنید.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato