کشف شواهد جدیدی در مورد یادمان تاریخی کالانیش؛ پای صاعقه در میان است

کشف شواهد جدیدی در مورد یادمان تاریخی کالانیش؛ پای صاعقه در میان است

محققین با بررسی بخش غربی مجموعه جزایر هبرید در ساحل غربی اسکاتلند، به کشفیات جالب و جذابی رسیده‌اند. آن‌ها می‌گویند که یادمان تاریخی کالانیش در این جزیره، به منظور جذب آذرخش بنا نهاده شده که تا پیش از این، هدف از ساخت آن ناشناخته بوده است.

این بنای تاریخی تازه کشف شده، متشکل از چندین ستون سنگی ایستاده است که یک دایره بزرگ را تشکیل می‌دهند. در مرکز این دایره، ناحیه‌ای ستاره‌ای شکل قرار دارد که محققین احتمال می‌دهند محل برخورد صاعقه باشد و همچنین احتمال می‌دهند که این سازه، در اصل با هدف جذب صاعقه در این مکان ساخته شده است. این کشفیات به کمک بازسازی مجازی بنای تاریخی کانالیش (Calanais Monument) میسر شده و گفته می‌شود این بنای تاریخی از قدرت‌های طبیعت الهام گرفته که روی مردم نئولیتیک ساکن این جزیره، تاثیر بسیاری داشته است.

باستان‌شناس ریچارد بیتس (Richard Bates) و همکارانش به دنبال مدارکی از دایره‌های سنگی دفن شده زیر این بنای تاریخی بودند که این سازه را کشف کردند. گفته می‌شود این بنای تاریخی مگالیتیک، در حدود ۵ هزار سال پیش و در دوره نئولیتیک ساخته شده است. البته تا پیش از این تحقیق، چندین چاله برای بررسی‌های ماهواره‌ای نشان‌دار شده بودند که اکنون توسط باتلاق‌های ذغالی پر شده است.

یادمان تاریخی کالانیش

محققین برای بررسی بیشتر بخش‌های زیرین این ناحیه، از چند روش سنجش از راه دور غیر آسیب رسان استفاده کردند که شامل تکنیک‌های نقشه‌برداری سطحی الکترومغناطیسی و توموگرافی مقاومت الکتریکی می‌شود. به کمک این روش‌ها محققین توانستند ستونی سنگی پیدا کنند که گواهی بر یک مجموعه سنگی دایره‌‌ای شکل دیگر در مرکز ستو‌های سنگی اصلی یادمان تاریخی کالانیش خواهد بود.

علاوه بر این، محققین یک مرکز ستاره‌ای شکل مغناطیسی کشف کردند که ۴ هزار سال قدمت دارد. آن‌ها انتظار دارند این ناحیه ستاره‌ای شکل، توسط یک یا چند صاعقه به وجود آمده باشد. بیتس می‌گوید:

این پدیده بسیار نادر است زیرا صاعقه معمولا روی پوسته بالایی زمین برخورد می‌کنند در حالی که شفافیت این برخورد‌ها، خبر از قدمتی ۳ هزار ساله می‌دهند و برای زمانی قبل از تشکیل چاله‌هاست.

یادمان تاریخی کالانیش

از همین رو تشخیص این امر برای محققین بسیار دشوار است که بفهمند صاعقه‌ها پیش از ساخته شدن دایره سنگی برخورد کرده یا پس از آن. بیتش در همین رابطه می‌گوید که شواهد به دست آمده از محل برخورد صاعقه، نمی‌تواند اتفاقی باشد و احتمالا این بنای تاریخی با هدف جذب صاعقه‌ها ساخته شده است. او می‌گوید:

نمی‌دانیم که چه چیزی در مرکز این دایره وجود داشت است؛ شاید درخت یا سنگی بوده که در حال حاضر وجود ندارد. در هر صورت می‌توان ‌گفت که نیروهای طبیعت به شدت با باورها و زندگی روزانه مردم و جامعه کشاورزان این جزیره، درآمیخته شده بود.

با این حال محققین می‌گویند یکی از اهداف ساخته شدن یادمان تاریخی کالانیش می‌توان جذب صاعقه باشد و این پدیده عجیب خود ضامن تحقیقات بیشتر در این مورد خواهد بود. البته عموما ساخته شدن بناهای اینچنینی مانند کالانیش، مربوط به تغییرات فصلی یا تشخیص زمان می‌شود و این پدیده که صاعقه باعث ساخته شدن چنین بنایی شده، بسیار جالب بوده که تنها با تحقیقات بیشتر می‌توان علت آن را کشف کرد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato