گوگل کوکی‌های ثالث را در کروم غیرفعال می‌کند؛ پایان عصر رهگیری کاربر

گوگل کوکی‌های ثالث را در کروم غیرفعال می‌کند؛ پایان عصر رهگیری کاربر

گوگل در پی محدود کردن میزان رهگیری کاربران اینترنتی و جمع آوری اطلاعات آنها توسط شرکت ها است که عمدتا از طریق کوکی های ثالث (third-party) صورت می گیرد. این طرح تغییرات گسترده ای را در امنیت کاربران و اقتصاد دیجیتال به دنبال خواهد داشت.

این شرکت قصد دارد با پیوستن به سافاری و فایرفاکس به غیرفعال کردن کوکی هایی بپردازد که معمولا برای شناسایی رفتارهای کاربران در سطح وب به کار می رود. هرچند گوگل هدف از اینکار را ارتقای امنیت حریم خصوصی کاربران عنوان کرده اما این تغییر دیگر قدرت و نفوذ این شرکت بر بازار تبلیغات آنلاین را افزایش می دهد، آن هم در حالی که همین حالا هم بر آن تسلط فراوانی دارد.

کمپانی آمریکایی بدون اشاره به هر تغییری در روش های جمع آوری داده خود اعلام کرد که محدودسازی دسترسی کوکی های ثالث به داده های کاربران طی بازه زمانی دو ساله در مرورگر کروم انجام می شود. ماه آینده هم قرار است به‌روزرسانی هایی برای افزایش دقت و امنیت کوکی ها ارائه شود.

غیرفعال کردن کوکی

آنطور که شرکت می گوید دلیل این رویکرد مرحله ای نیاز به همکاری با سازمان های تبلیغاتی و ناشران برای پیاده سازی تغییرات لازم است. طی این مدت گوگل باید مجموعه ای از راه حل های فنی و فناوری های جدید را برای مواردی توسعه دهد که در حال حاضر کوکی ها به شکل نه چندان ایمن انجام می دهند. با این حال لیست کارهایی که کوکی های ثالث انجام می دهند بسیار بلندبالا است و یافتن جایگزین برای آنها به زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

این فناوری ها احتمالا رهگیری گروهی از کاربران با علایق و ویژگی های مشترک را برای سازمان ها تسهیل می کنند ولی در عین حال به آنها اجازه نظارت بر یک کاربر خاص را نخواهند داد. از طرف دیگر باید مواردی مثل ورود به سایت بدون نیاز به وارد کردن داده ها بدون مشکل انجام شود و شرکت ها هم ابزارهایی را برای اطمینان از مفید بودن کمپین های تبلیغاتی در اختیار داشته باشند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato