یافته جدید محققین در مورد پیشگیری از بیماری پارکینسون

محققان مرکز پزشکی سیدرز-سنای (Cedars-Sinai) با مطالعه بیماران 21 تا 45 ساله ای که به پارکینسون مبتلا شده اند، دریافتند نورون های ناقص در مغز وجود دارند ولی بروز علایم بیماری 20 تا 30 سال طول می کشد.

بیماری پارکینسون با اثرگذاری روی نورون هایی در مغز که دوپامین ترشح می کنند، به مرور سبب ضعیف و خشک شدن ماهیچه ها، لرزش و بروز مشکل در حفظ توازن می شود. این بیماری در اکثر اوقات در افراد بالای 60 سال دیده می شود، ولی در 10 درصد مواقع افراد 21 تا 50 سال را نیز درگیر می کند.

پژوهشگران در این تحقیق به دنبال علایم مشکوک در نورون های بیمارانی بودند که قبل از 50 سالگی به پارکینسون مبتلا شده اند. محققان برای انجام چنین کاری، سلول های بنیادی چندتوان القا شده (IPSCs) را از بیماران مبتلا به پارکینسون ایجاد کردند. این سلول ها قابلیت تبدیل شدن به سلول های دیگر در بدن را دارند.

پژوهشگران با استفاده از سلول های بنیادی چندتوان القا شده، نورون های دوپامین را در محیط آزمایشگاه رشد دادند. محققان حین رشد سلول ها متوجه شدند ساختارهای سلولی با نام لیزوزوم ها (lysosomes) به درستی عمل نمی کنند.

این ساختارها وظیفه از بین بردن سلول های زائد و فرسوده را بر عهده دارند؛ بنابراین اگر به درستی عمل نکنند پروتئین ها شروع به انباشته شدن می کنند. یکی از این پروتئین ها که محققان متوجه مقادیر بالای آن شدند، آلفا سینوکلئین (alpha-synuclein) نام داشته و در شکل های مختلف پارکینسون مشاهده می شود.

بیماری پارکینسون

«Clive Svendsen»، محقق اصلی این پژوهش می گوید:

«به کمک تکنیک خود توانستیم در زمان سفر کرده و ببینیم نورون های دوپامین از آغاز تولد بیمار چگونه عمل می کنند. ما در این مدل جدید توانستیم اولین نشانه های پارکینسون در سنین جوانی را مشاهده کنیم. به نظر می رسد نورون های دوپامین در این بیماران پروتئین آلفا سینوکلئین را در بازه 20 الی 30 ساله دستکاری کرده و سبب بروز علایم پارکینسون می شوند.»

محققان در ادامه امکان درمان و یا حتی پیشگیری از بیماری پارکینسون را بررسی کرده و پس از آزمایش چندین داروی مختلف، متوجه شدند یکی از آنها با نام PEP005 از بقیه نتایج امیدوارکننده تری داشته است. این دارو مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته و از آن برای درمان انواع پیش سرطان پوست استفاده می شود.

محققان می گویند داروی PEP005 سطح آلفا-سینوکلئین و همچنین آنزیم دیگری به نام پروتئین کیناز سی (protein kinase C) که سطح آن به طور غیرطبیعی بالاست را کاهش می دهد. نقش این آنزیم در بیماری پارکینسون نامعلوم است.

داروی مذکور نتایج امدیوارکننده ای داشته ولی در حال حاضر فقط در موش ها و سلول های آزمایشگاهی مؤثر است؛ بنابراین لزوماً نمی توان از آن برای کارآزمایی بالینی استفاده کرد. محققان قصد دارند در ادامه مطالعات خود را افزایش داده و داروی PEP005 را برای استفاده در مغز وفق دهند.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است.

مطالب مرتبط

مدفوع، عامل احتمالی گسترش سریع ویروس کرونا

ویروس کرونا (SARS-CoV-2) که تاکنون بیش از 76 هزار نفر را مبتلا کرده، اغلب از طریق قطرات دستگاه تنفسی و تماس با بیمار منتقل می شود. حال مطالعه جدید نشان می دهد این ویروس کشنده از طریق مدفوع نیز گسترش می یابد.بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین (CDC) که هفته گذشته... ادامه مطلب

اعتیاد به گوشی بخش هایی از مغز را کوچک می‌کند

مطالعات جدید نشان می دهند اعتیاد به تلفن همراه همانند اعتیاد به مواد مخدر، اندازه و شکل مغز را تغییر می دهد.محققان دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) تصاویر MRI چهل و هشت فرد را بررسی کردند که از این تعداد 22 نفر به گوشی اعتیاد داشته و 26 نفر معتاد نبودند. نتایج تحقیقات نشان دادند شکل... ادامه مطلب

آزمایش داروهای HIV برای درمان ویروس کرونا

دولت ژاپن اعلام کرد که کارآزمایی های بالینی برای آزمایش روش های درمان ویروس کرونا را آغاز کرده است. دولت این کشور به جای توسعه داروهای جدید، از داروهای موجود که برای درمان ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و دیگر بیماری های ویروسی به کار می روند، استفاده می کند.کرونا ویروس جدید که اخیراً COVID-19... ادامه مطلب

گزارش جامع دولت چین در مورد وضعیت ویروس کرونا منتشر شد

تحقیق تازه ای توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین (CDC) منتشر شده که جزئیات جدیدی در مورد شیوع ویروس کرونا فاش می کند. این تحقیق با بررسی بیش از 44 هزار بیمار، شدت بیماری در بیش از 80 درصد موارد را معتدل عنوان کرده است.همزمان با عبور آمار مبتلایان به ویروس کرونا (COVID-19)... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

تأثیر مثبت تمرینات ایروبیک و اینتروال روی کارکرد مغز

بسیاری از مردم برای افزایش انعطاف پذیری مغزی از مکمل ها استفاده می کنند. حال تحقیق جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده نشان می دهد انجام دو حرکت ورزشی اثر بخشی به مراتب بیشتری را نسبت به مکمل ها به دنبال دارد.«انعطاف پذیری مغزی» (Brain plasticity) یا «انعطاف پذیری عصبی» (Neuroplasticity) به معنای توانایی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟