جهرمی: فرستادن فضانورد ایرانی به بالاتر از مدار ۱۹۰ کیلومتر تا سال ۱۴۱۰ محقق خواهد شد

شب گذشته گردهمایی فناوران فضایی در موزه ارتباطات برگزار شد و در آن ضمن تشریح برخی فعالیت‌های فضایی کشور، وزیر ارتباطات اعلام کرد که پنج کپسول حمل انسان به مدار ۱۹۰ کیلومتری تا سه سال دیگر آماده خواهند شد. او همچنین تاکید کرد که فرستادن فضانورد ایرانی به بالاتر از مدار ۱۹۰ کیلومتر نیز تا سال ۱۴۱۰ محقق خواهد شد.

جهرمی در صحبت‌های خود در این مراسم با اشاره به توییت جنجالی که پیرامون لباس فضانورد ایرانی منتشر ساخته گفت که این توییت یک تیزینگ تبلیغاتی بوده برای خبری مهم و بزرگ مانند فرستادن انسان به فضا: «درواقع باید بگویم پروژه ایجاد لباس ملی فضایی در حال انجام است اما هنوز این موضوع به مرحله نهایی نرسیده و فعلا در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد. تصویری هم که منتشر شد تصویر واقعی این محصول نبوده و یک مقدمه برای این خبر بزرگ به حساب می‌آید.»

 فرستادن فضانورد ایرانی

جهرمی ضمن تشکر از دانشمندانی که هم‌اکنون در سمنان مشغول آماده‌سازی پرتاب ظفر هستند اعلام کرد که به پژوهشگاه وزارت علوم پنج کپسول حمل انسان به مدار ۱۹۰ کیلومتری را در طی سه سال سفارش داده شده است:

«کاوشگر ایوان اس، این ربات هایی را تا مدار وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم و ۵ نمونه آزمایشی که پرتاب خواهند شد، آمادگی اعزام انسان به فضا را صورت خواهند داد. مهم ترین گام بعد از ارسال ماهواره آغاز می کنیم که بحث کاوش های فضایی است.»

به گفته جهرمی ۴ ماهواره دیگر پس از ظفر نیز آماده پرتاب هستند و ایران قصد دارد فعالیت‌های فضایی خود را با قدرت ادامه دهد: « در رصد پرتاب ماهواره ظفر دارندگان مدال کار پایش را اپتیکی انجام بدهند.»

 فرستادن فضانورد ایرانی

جهرمی در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر اینکه چه کسانی سرنشین این کپسول‌ها خواهند بود اعلام کرد که ایران قصد ندارد توریست به فضا بفرستد و دانشمندان فضایی ایرانی اولین مسافرین فضایی ایرانی خواهند بود. او در پاسخ به دیگر پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آيا فراخوانی به منظور آماده شدن فضانوردان ایرانی توسط این سازمان ارائه خواهد شد یا خیر گفت:

«همانطور که گفتم ما قصد داریم دانشمندان فضایی ایرانی را خودمان آموزش دهیم و به فضا بفرستیم و تمامی آموزش‌ها نیز در ایران انجام می‌شود. اما اینکه از افراد با تحصیلات مرتبط و بالا و شرایط جسمانی آماده هم برای این امر استفاده کنیم پیشنهادی است که می‌توان روی آن فکر کرد و رویای فضانورد شدن را محقق کرد.»

 فرستادن فضانورد ایرانی

تصویری از اکوسیستم فعالان فضایی کشور در دو بخش دولتی و خصوصی

جهرمی در ادامه به دیجیاتو گفت که فضانورد دارای تابعیت ایرانی برای رفتن به ایستگاه فضایی مشکل دارد و نه رفتن به مدار ۱۹۰ کیلومتری؛ او تاکید کرد که این پروژه تازه آغاز شده و اعزام فضانورد ایرانی به مدار بالاتر از ۱۹۰ کیلومتر و تا ایستگاه فضایی از نظر فنی تا سال ۱۴۱۰ طول می‌کشد؛ تاریخی که او باور دارد مشکلات برای فضانوران تابع ایرانی تا آن زمان با جوامع بین‌الملل حل و فصل شده باشد.

پیگیری‌های دیجیاتو و گزارش‌ها نشان می‌دهد که برای ارسال یک فضانورد به فضا رقمی معادل 12 میلیارد دلار نیاز است و با توجه به اختصاص بیشترین سهم از بودجه وزارت ارتباطات به این حوزه، بعید نیست که این قبیل هزینه‌ها نیز در آينده توسط همین وزارتخانه از بودجه خود و یا همکاری با بخش خصوصی تامین شود.

در حال حاضر تمامی پرتاب‌های فضایی از قزاقستان و نقطه‌ای که البته متعلق به کشور روسیه هست انجام می‌شود، حتی پرتاب‌های کشور آمریکا که زمانی رقیب دیرینه شوروی (روسیه کنونی) بود؛ البته قرار است تا در چند ماه آینده آمریکا دوباره این پرتاب‌ها را در خاک خودشان ترتیب اثر دهد. چین هم به طور مستقل در حال برنامه‌ریزی پرتاب‌های فضایی بصورت مجزا برای خودش هست و تلاش‌هایی مثبت در این زمینه تاکنون انجام داده است.

اما از آنجایی که آمریکا هم به عنوان نقشی تصمیم گیرنده در این میان حضور دارد، رای مثبتی برای ورود فضانوردان ایرانی به ایستگاه بین‌المللی فضایی را ندارد و به همین منظور اگر یک ایرانی بخواهد به این مقر فضایی برود، مجبور به تغییر هویت ملی‌اش خواهد بود. شایان ذکر است افرادی مثل انوشه انصاری که به ایرانی بودن آنها تاکید می‌شود هم به علت دوتابعه بودن و ملیت آمریکایی خود توانستند به فضا بروند.

ناگفته نماند در دی ماه 1394 آژانس فدرال فضایی روسیه (راسکازموس) اعلام کرده بود که قصد دارد با ایران برای پرورش موضوع تعلیم فضانوردان همکاری کند، هرچند رییس وقت این سازمان به خبرنگاران تاکید کرده بود که هنوز هیچ قراردادی امضا نشده و صرفا تمایلاتی بین طرفین برای تحقق این موضوع شکل گرفته است؛ تمایلاتی که اکنون بعد از گذشت نزدیک به 3 سال هنوز سرانجامش مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید:

آیا ایرانیان می توانند فضانورد بشوند؟

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

پروژه مشترک امارات و ایرباس برای تولید ماهواره‌های ناوبری و پایش زمین

امارات که مدتی قبل با پرتاب مدارگرد به سوی مریخ بلندپروازی‌های فضایی خود را علنی کرده بود، حالا از برنامه‌هایش برای پرتاب دو ماهواره به مدار زمین پرده برداشته است.به گفته دکتر «خالد الهاشمی»، مدیر «مرکز فناوری و دانش فضایی ملی» (NSSTC) امارات سال آینده ماهواره‌ای ناوبری را به مدار خواهد فرستاد و در صورت... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟